Muzeum řemesel v Letohradě je největším svého druhu v ČR | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Letohradě předvedou své dovednosti tradiční řemeslníci

Jak se vyrábí šindele? Jak bez zranění okovat koně? To vše a mnohem víc se dozvíte v Letohradě, kde se 5. července koná Řemeslnická sobota. Přijeďte do podhůří Orlických hor a objevte s portálem Kudy z nudy tradiční i méně známá lidová řemesla.

Pošesté se letos v Letohradě pod Orlickými horami představí tradiční řemesla a historické stroje v pohybu. V areálu Muzea řemesel a na louce pod sýpkou se 5. července od 10 hodin setkáte s košíkáři, ševci, přadlenami i hrnčíři, kteří se sejdou na festivalu Řemeslnická sobota, aby předvedli svůj um. Na 150 řemeslníků ukáže, jak se pracovalo za časů našich prababiček a ještě dřív. Chybět nebudou ani stánky, kde si návštěvníci budou moci ručně vyrobené věci nakoupit. 

Součástí programu budou také ukázky historických strojů. V akci se od čtvrt na dvanáct ukáže mlátička na obilí z přelomu 19. a 20. století, kterou bude pohánět velká parní lokomobila vyrobená v Anglii. Chvilku po poledni a znovu po 14. hodině přijdou na řadu hasiči, kteří divákům předvedou zásah s parní stříkačkou, používanou pro hašení požárů na začátku 20. století. Návštěvníci budou moci obdivovat také první parní automobil na světě, který byl vyroben roku 1815 firmou Božek Praha.

Řemeslnická sobota dětem

Zkrátka nepřijdou ani děti, které si budou moci řadu činností vyzkoušet ve speciální dílně. Připraveny jsou pro ně také výroba keramiky, jízda na koních, zábavná školní třída nebo třeba historický kolotoč. Ti statečnější mohou navštívit i čertovskou kovárnu! 

Řemeslnické dílny doplní různá hudební a taneční vystoupení

V doprovodném programu vystoupí například folklórní soubor Wiolinek z Polska, skupina Vichr Orlických hor a cimbálová muzika Majerán. Mráz po zádech vám přeběhne při sledování nevídaných výkonů Simony Sarah, tanečnice s hadem. Exkluzivním hostem letošního ročníku je navíc rekordman v tanci hula hop Patrik Jandejsek. Program od půl šesté završí vystoupení jarmareční kapely Nešlapeto.

Jak pracovali naši předkové

Muzeum řemesel, největší svého druhu v České republice, však stojí za návštěvu kdykoliv během roku. V místních expozicích věnujících se, jak už název napovídá, tradičním řemeslům, se dozvíte více o výrobě mýdla, mouky, pečiva i bot a oblečení. Ojedinělá je především výstava paramentářství, tedy výroby chrámových výšivek. Jak se žilo před více než sto lety ukazuje modelová světnice, umístěná v druhém patře sýpky. O patro výš se zase návštěvníci podívají do vesnické hospody, jak ji znali naši předkové. 

Pro děti i dospělé je připravena zábavná školní třída

Nahlédnout také můžete do vozového parku muzea, kde jsou umístěny kočáry a povozy všeho druhu. Unikátem je tzv. trasa D, kde jsou zařízeny dvě různé stomatologické ordinace s rentgenem a šlapací zubní vrtačkou, gynekologická ordinace z roku 1924 a operační sál zařízený jako na konci 50. let 20. století.

Co ještě vidět v Letohradu

Líbil se vám program Řemeslnické soboty a rádi byste se do podhůří Orlických hor brzy vrátili? K vidění je tu mnohé. Na raně barokním zámku si můžete kromě zámecké expozice prohlédnout také Muzeum Járy Cimrmana, které v Letohradě za přítomnosti členů Divadla Járy Cimrmana otevřeli v roce 2010.

Součástí expozice je i světnice největšího fiktivního myslitele českých dějin. Na východním okraji Letohradu přímo u lesa stojí tvrz Orlice s jedinečně zachovalými prvky hned několika stavebních slohů. Návštěvníci zde mohou obdivovat zachovalou knihtiskařskou dílnu, sgrafitovou výzdobu i sbírku vycpaných zvířat.

Pokud se chcete účastnit dalších zajímavých letohradských akcí, příležitost se objeví hned 11. července od osmi hodin večer, kdy se v areálu raně barokního zámku uskuteční noční strašidelné prohlídky s Bílou paní a dalšími nadpřirozenými bytostmi. Pro milovníky piva je jako dělaná výstava Pivovarnictví v Pardubickém kraji, která se v areálu Muzea řemesel koná od 12. do 28. září.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

 


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz