Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Letní dovolená Čechů 2007: kam se pojede a za kolik

  15:12aktualizováno  15:12
Letní dovolená se blíží. Cestovní kanceláře dokonce hlásí vyprodané některé termíny zájezdů. Hodně lidí už totiž nečeká na lastminute, ale kupuje si letní pobyty i s několikaměsíčním předstihem - výhodou je větší výběr hotelu i termínu. Kam Češi letos nejvíc pojedou a za kolik?

Dovolená - Dovolená, pláž, odpočinek - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nové trendy v letošní dovolené

Roste zájem o exotické země. Některé z nich dokonce trochu ztrácejí svůj punc výjimečnosti. Egypt nebo Tunisko se již dostaly do první desítky nejnavštěvovanějších zemí. Na rozdíl od Bulharska například. Klesá počet Čechů, kteří navštěvují Chorvatsko, ale i tak si tato země v žebříčku popularity drží první místo.

Přibývá i lidí, kteří si své dovolené kupují s velkým předstihem. A to buď tím, že si pořizují zájezdy cestovních kanceláří nyní na počátku roku, kdy jsou nabízeny se slevou, nebo si již nyní kupují levné letenky nízkonákladových společností pro privátní turistiku.

Většina Čechů i letos zůstane věrná svým oblíbeným destinacím, mění se však jejich chování na dovolené. "Žádné výrazné změny v poptávce letos nečekáme. Je to dáno tím, že ty nejoblíbenější destinace už v nabídce cestovních kanceláří jsou,“ říká Daniel Plovajko, mluvčí CK Fischer.

1,4 milionu Čechů s CK, 3,6 na vlastní pěst

Do zahraničí každý rok vyráží okolo čtyř milionů Čechů, ale jen 1,4 milionu se spoléhá na cestovní kanceláře. Většina lidí do zahraničí vyráží na vlastní pěst.

PlážLidí, kteří si zájezd kupují dopředu, přibývá o 15 až 30 procent ročně. Více si přečtěte v článku "Letní dovolená: výhody a rizika last minute"

Kam se letos nejvíc pojede?

Nápovědou nám mohou být statistiky z loňského roku. I letos dá zřejmě nejvíce lidí přednost dovolené v Chorvatsku. Oficiální statistiky uvádějí, že sem loni z Česka přijelo 593.276 turistů, což je oproti minulým rokům lehký pokles.

Odborníci však uvádějí, že skutečný počet našich návštěvníků je o něco vyšší, protože řada chorvatských majitelů soukromých apartmánů část svých klientů nepřiznává.

Češi sem jezdí převážně individuálně, vlastním autem, často i několik let na stejné místo – do stejného apartmánu, ke stejné rodině. Podobně jako na Slovensku, které je na druhém místě co do obliby trávení dovolené, zde odpadá jazyková bariéra.

Po Slovensku následuje Itálie, Řecko, Rakousko, do první desítky se dostalo i Tunisko či Egypt, který se stal největším hitem posledních let.

V první desítce však chybí Bulharsko. Podle letošního prodeje zájezdů to nicméně vypadá, že zájem o Černé moře opět roste. "Letošním překvapením je pro nás zájem o Bulharsko, kde jsme v minulých sezonách sledovali stagnaci,“ říká Stanislav Zíma z Exim Tours.

Dovolená, pláž

Dovolená, ilustrační foto

 KAM JEZDÍ ČEŠI
Chorvatsko 19 % 
Slovensko  14 % 
Itálie  13 % 
Řecko   8 %
Rakousko  6 %
Egypt  5 % 
Tunisko 5 % 
Španělsko 4 % 
Velká Británie 3 %
Německo 3 % 
Tabulka ukazuje, kolik procent lidí, kteří vycestovali od ledna do konce září roku 2006, trávilo dovolenou v dané zemi
Zdroj: CzechTourismus

Exotické dovolené

Stále větší zájem je o exotické dovolené. Už to není jen Egypt, kam míří zástupy Čechů. Jezdí se na Kubu, na venezuelský ostrov Isla Margaritu, do Dominikánské republiky, Thajska, Keni, Brazílie a do dalších, ještě exotičtějších zemí a ostrovů. Novinkou je indická Goa, ostrov Jamajka i moře ve Spojených arabských emirátech.

Větší nabídka, nižší ceny

Takovou dovolenou si rok od roku dopřává více a více lidí. "A to i z toho důvodu, že došlo k výraznému poklesu ceny díky charterovým letům. V některých případech cena zájezdů spadla až o padesát procent,“ dodává Plovajko.

A cestovky se s nabídkami předhánějí. Nároční klienti si mohou například dopřát exkluzivní okruh lodí po Karibiku se zastávkami na ostrovech Isla Margarita, Mayreau, Barbadosu, ostrově Svatého Vincenta či na Arubě. Cestovní kancelář Exim Tours přišla s nabídkou Kapverdských ostrovů v Atlantiku. "Je o to velký zájem. Dokonce jsme rozšířili nabídku kapacit na tomto ostrově, přesvědčili nás o tom loňské počty prodaných zájezdů,“ uvádí manažer Exim Tours Stanislav Zíma.

Lepší hotely, all inclusive

Zvyšují se také požadavky české klientely. Stále více lidí nechává auto doma a na dovolenou vyráží letadlem. Některé cestovky již ze své nabídky vypustily dvou- a méně hvězdičkové hotely, protože o ně není zájem. Roste počet lidí, kteří chtějí dokonalý servis – více hvězdiček i stravování formou all inclusive (jídlo a pití je v hotelu zdarma, tomu odpovídá cena).

"Lidé chtějí bydlet přímo na pláži, ptají se na sportovní vyžití, které hotel nabízí, i po speciálních programech pro děti, zajímají se o služby na hlídání dětí. Roste poptávka po zapůjčení automobilu i po fakultativních výletech,“ říká Plovajko z CK Fischer.

Tady si spočítali, že průměrná cena za zájezd, který si u nich letos klienti koupí, se bude pohybovat kolem 17 500 korun.

Češi také více utrácejí. 1,4 milionu lidí, kteří loni vyrazili s cestovními kancelářemi, za dovolenou zaplatili rekordních 30 miliard korun.

Zájezdy z Německa

Češi objevili výhody cestování z Německa. Především pro daleké cesty. "Rozdíly v cenách bývají velké a zjišťuje to čím dál více lidí,“ říká Jitka Zajíčková z cestovní kanceláře Rudolf Reisen, která se na německé zájezdy specializuje.

Z Německa vycházejí levněji hlavně zájezdy do vzdálenějších míst. Létá se na ně nejčastěji z Mnichova nebo Frankfurtu, kde je nabídka největší. Díky dálnici je nyní hlavně do Mnichova spojení velmi dobré, navíc je tu na letišti i levné parkování: dvoutýdenní odstavení auta vyjde zhruba na padesát eur.

Najít zájezd z Německa přitom není těžké, prodává je čím dál více českých agentur. Cena je stejná, jako kdybyste si je koupili v Německu. Problémem může být jen jazyk.

Na kratší cesty se nemusí zájezdy z Německa vyplatit vůbec, zvláště po započítání nákladů na dopravu na letiště. Platí to například o letech do Egypta.


TIP cestovani.idnes.cz:

Vyberte si dovolenou podle svých představ a často s výraznou slevou na Středoevropském veletrhu cestovního ruchu Holiday World na Výstavišti v pražských Holešovicích. Veletrh probíhá od 15.-18.2.2007, pro veřejnost je otevřený o víkendu.
Vstupné: 130 Kč, rodina: 300 Kč
 


Karibik, St.Martins

Průměrná cena za zájezd, který si klienti letos koupí, se bude pohybovat okolo 17.500 korun

Dovolená na vlastní pěst

Jednoznačný prim mezi cestovateli stále hrají ti, kteří na dovolenou vyrážejí bez asistence cestovních kanceláří. A Češi se pomalu učí, že i na takovou dovolenou se dá letět. Umožňují to ceny nízkonákladových společností, které často míří k moři – do španělské Barcelony, italského Říma či Neapole, francouzské Nice, v letních měsících pak do chorvatského Splitu či Dubrovníku.

Taková letenka zakoupená několik měsíců dopředu se dá pořídit i za dva tisíce korun na osobu. U moře si pak půjčují auta, cestují autobusy nebo je přímo na letišti vyzvednou jejich ubytovatelé.

Dovolená 2x za rok

Také se prodloužila letní sezona – na dovolenou se nejezdí jen v době školních prázdnin, Češi vyrážejí od dubna do října. Stále více lidí si ovšem dopřává dovolenou u moře i v zimních měsících.

Ale i dnes se jezdí pod stan, stále více lidí si pronajímá apartmány, nebo dokonce celé vily u moře. A to především v Chorvatsku. Malý byt však lehce seženete i v rakouských Alpách či v italském Toskánsku. Tímto způsobem každý rok cestují desítky tisíc Čechů.

Ani letos našinci zřejmě nezanevřou na tuzemskou dovolenou. Statistiky uvádějí, že nejméně polovina obyvatel si dopřeje alespoň několik dnů odpočinku v Česku. Jezdí se samozřejmě na chaty a chalupy, lidé stále častěji přicházejí na chuť horské turistice, jízdě na kolech, golfovým, tenisovým či jazykovým kurzům.

Autoři:
Nejčtenější

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Další z rubriky

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.