Létající koberec během on-line rozhovoru

Létající koberec během on-line rozhovoru - Členové Létajícího koberce nad otázkami opravdu přemýšleli. | foto: Renata Chabarovová

Létající koberec odpovídal čtenářům iDNES

Hudební skupina Létající koberec, která by se dala nejlépe zařadit k proudu World music, pojímá svá vystoupení jako taneční party, na kterých by se lidé měli oddat svým prožitkům,proudění energie, popřípadě změněným stavům vědomí."Hrajeme podle vlastní fantazie,ale každá cesta je inspirace.Důležitý je pro nás stav tranzu při hraní a bubny jsou jeden z možných nástrojů, jak ho dosáhnout," vysvětlili členové skupiny během dnešního on-line rozhovoru. O tvorbě Létajícího koberce, spolupráci s dalšími hudebníky a jejich životním stylu si můžete přečíst ZDE

Hudební skupina Létající koberec začala na naší scéně vystupovat od roku 1994, kdy se od hraní v čajovnách postupně přesunula na pódia známých pražských klubů. Zakládajícími členy byli hudebník a léčitel Petr Piňos společně s bubeníkem Michalem Hamanem, kteří tvoří jádro Létajícího koberce dodnes. Se skupinou dále  vystupují stálí hosté, z nichž každý vnáší  do hry svůj neopakovatelný styl. " Když přijde někdo, kdo se zajímá hlavně o africkou hudbu , tak se do vystoupení vmísí více afrických rytmů. To samé se projevuje i ve skladbě nástrojů, která je proměnlivá. Od indiánských bubnů, arabských darbuk, přes chrastítka, bonga či perkuse. Pro oživení používáme také sampler a zpěvy přírodních národů. A právě v kombinování rytmů různých kultur vidíme jakési poselství pro naší současnou dobu. Lidem nemusí být z dané kultury nic srozumitelné, ale již samotný rytmus  jim  hodně napoví, " vysvětluje Petr Piňos.  

Létající koberec tak pracuje především s rytmy, které dovedou lidi naladit na archetypální pocity a díky nimž se u jednotlivců mohou navodit i stavy změněného vědomí." Přírodní národy využívaly hudbu hlavně k léčení, pomáhala určitému vyladění se na potřebné úkony či rituály. My dnes chápeme hudbu především z její estetické stránky a naše pozornost se zaměřuje mnohem méně na hlubší věci, které v sobě hudba nese a jež jsou  pro člověka velmi cenné. "

Koncerty Létajícího koberce jsou jednou velkou taneční party, na které se prolínají dvě roviny- dynamická a klidná. Celé vystoupení je vlastně improvizovanou hrou, při níž se hráči nejprve vyladí jeden na druhého  a postupně se nechávají inspirovat i reakcí publika. "Ovlivňuje nás atmosféra v sále, pokud jsou lidé klidní, i naše hudba je klidnější, pokud ale tancují, je vše naopak dynamické. Souhra hráčů funguje na předávání energie, která se šíří ve vlnách. Její odeznívání je většinou spojeno s koncem hry a naopak. Součástí produkce je vystoupení  tanečnice Lízy Vegrové , která sama vyučuje břišní tance. Její tanec sice může podporovat a inspirovat řadu lidí, ale na druhou stranu se s ním musí zacházet opatrně. Nechceme, aby se z našich koncertů stala  bubenická vystoupení s tanečnicí, při němž lidé pouze sledují , co se bude dít na pódiu a zapomínají na sebe, své vlastní prožitky," vysvětluje Petr Piňos. 

Létající koberec vystupuje v sučasné době pravidelně v Roxy,OKD Vltavská či v Karlových lázních. V nejbližší době je můžete například slyšet na Africkém plese v Lucerně.  Hudební skupina má za sebou tři CD, z nichž poslední CD Ethnology obsahuje i interaktivní hru, která by měla  posluchačům sloužit jako určitá cesta sebeobjevování. I když si chce skupina do budoucna  nadále uchovat tvář v podobě rituálu a tance, přemýšlí o větším zapojení zpěvu. " Zpěv by se spojil s energií, kterou je Létající koberec schopen vyprodukovat a myslíme si, že by tak hudba  oslovila větší množství lidí. V naší kultuře  totiž nejsme zvyklí  poslouchat jen rytmus, i když je univerzální. Zpěv tak vystoupení nejen oživuje, ale zároveň napomáhá jeho snadnějšímu pochopení," říká Petr Piňos.