Turisté pod Lomnickým štítem ve Vysokých Tatrách (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lesem mezi plesem a plesem. Výlety za ozdobou Vysokých Tater

  • 24
Češi se vracejí na Slovensko. Země našich sousedů v popularitě předčila dokonce i léta „neporazitelné“ Chorvatsko. Šlágrem jsou Vysoké Tatry. Nejmenší velehory světa lákají nejen na výhledy a halušky, ale i na desítky kouzelných ples. Vydejte se s námi na jejich průzkum.

Velické pleso západně nad Starým Smokovcem není ani největší, ani nejznámější, ale je srdeční pro mnoho horolezců a turistů, kteří ze Sliezkeho domu u plesa vycházejí nahoru na Gerlachovský štít. Cestu můžete absolvovat jen s horským průvodcem, chodí se maximálně ve třech lidech a poplatek za výstupy šplhá nad 200 eur (5 500 Kč).

Nejznámějším tatranským plesem je to Štrbské, protože je „nejcivilizovanější“ a okruh kolem něj se dá zvládnout i s kočárkem. Právě to je na Tatrách nejlepší – nabízejí turistické možnosti pro rodiny s malými dětmi i pro ostřílené horaly.

Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách

Od Štrbského plesa vede nahoru po červené značce naučný chodník nazvaný Lesom mezi plesom a plesom. Má 15 zastavení a na každé tabuli je nejen souhrn zajímavostí z geologie, botaniky a zoologie, ale i kvízová otázka.

Ty baví děti tak, že si ani nevšimnou, že během hledání odpovědí ušly čtyři kilometry pozvolným stoupáním k Popradskému plesu. Věděli jste třeba, že šišky borovice limby se po uzrání neotevírají, a jejich semena tak nešíří po světě vítr, nýbrž ptáci? I proto se mohou dostat na kilometry daleko od mateřského stromu.

O zhruba 10 kilometrů východněji leží Skalnaté pleso, které doplatilo na turistický boom. Při stavbě lanovky bylo narušeno podloží plesa, a v létě je tak skoro bez vody. Jeho hloubka nepřesahuje dva metry (na rozdíl od 20 metrů hlubokého Štrbského plesa), ale když sucho pomine, hloubka je více než dvojnásobná. Nahoru vede lanovka z Tatranské Lomnice.

Zatímco červená cesta od Skalnatého plesa na Hrebienok je součástí Tatranské magistrály a v sezoně tady jdete v zástupu ostatních turistů, východní cíp Belianských Tater je skoro liduprázdný. A plesa tady jsou ještě krásnější. V Doline Bielych plies leží uprostřed kosodřeviny mělké Velké Biele pleso. Stoupání nad chatou Plesnivec je sice náročné, odměnou schváceným turistům je však ticho a pusto skal, které zrcadlí hladina jezera.

Veľké Hincovo pleso z Kôprovského štítu

Největší ze slovenských ples se jmenuje Velké Hincovo. Je hluboké 53 metrů a jsou v něm úctyhodné čtyři miliony kubických metrů vody. Leží ještě o 500 metrů výše než Popradské pleso a cesta k němu trvá od toho Popradského ještě více než hodinu a půl. V průměru 270 dnů v roce je zamrzlé a může se k němu jen v letním období po 15. červnu.

To je tatranská specialita – některé chodníky jsou od listopadu do půlky června zavřené a nesmí se na ně. Jde o místní faunu a flóru, která na svoji obnovu a nerušený růst potřebuje půl roku bez lidského zásahu.

Vyhrajte pobyt na Slovensku

Čtěte sobotní magazín Víkend DNES a soutěžte každý prázdninový víkend o pobyt v Evropě.

Slovensko ilustrační fotografie
Slovensko ilustrační fotografie
Slovensko ilustrační fotografie

Tento víkend je ve hře třídenní pobyt pro dvě osoby s polopenzí, wellnessem, masáží a lahví vína v hotelu Trinity. Soutěžní otázku najdete v sobotu 9. července v magazínu Víkend DNES, kde se také dočtete více o lákadlech Vysokých Tater.Úplná pravidla soutěže naleznete na www.mfdnes.cz/vikend.