Lepší lyže, lepší sjezdovky = těžší úrazy

  • 19
Ten trend je stále zřetelnější. Podle Horské služby přibývá na horách úrazů, ve srovnání s loňským rokem je jich o patnáct procent víc. A co víc - přibylo hlavně vážných poranění. Na vině je podle záchranářů paradoxně pokrok: lépe upravené sjezdovky a lepší lyže přinesly větší rychlost lyžařů, a tím i horší úrazy.

"Je pravda, že carvingové lyže zrychlily lyžování. Ale na vině jsou i přeplněné hory - přibylo totiž vleků a na sjezdovkách je hlava na hlavě. Někdy je to vážně o život," říká Ivo Doležal z ústředí Horské služby.

"Hodně úrazů mají na svědomí taky srážky snowboardistů s lyžaři. Bylo by dobré, kdyby u nás byly stejně jako v cizině pro obě skupiny oddělené sjezdovky," dodává.

Důvodů úrazů je však víc. Na vině je například i umělé zasněžování svahů. Prodlužuje sezónu a zároveň je přírodní sníh s technickým tvrdší a tedy i rychlejší a nebezpečnější.

Nárůst vážných zranění dokládá i statistika zveřejněná ve výroční zprávě Horské služby za rok 2004. Podle ní přibylo těžších úrazů, jako je poranění hlavy, otřesů mozku, poranění páteře a zranění, která budou mít trvalé následky - třeba ochrnutí.

NEJČASTĚJŠÍ ÚRAZY

  • poranění hlavy
  • otesy mozku
  • hluboké řezné rány
  • poranění páteře
  • ubylo zlomenin bérce

    Pramen: Horská služba
ČTĚTE: Bezpečně na lyže: jen helma nestačí, pořiďte si páteřák

"Naopak skoro raritou jsou zlomeniny bérce, které jsme dřív ošetřovali skoro denně. Je to důsledek toho, že se zkrátily lyže, jsou lépe ovladatelné a také je lepší vázání, takže už se tolik nelámou kosti. Úrazy se však přenesly na poranění vazů," popisuje soukromý lékař Leo Černý ze Špindlerova Mlýna.

"Na druhou stranu kvůli novým carvingovým lyžím s ostrými hranami přibylo hlubokých řezných ran. Před pár lety jsme málokdy něco sešívali," dodává Černý.

Není divu, že se úrazy staly dobrým byznysem. Kdo jezdí často do Krkonoš, může si za 1 300 na rok pořídit luxus: místo sanitky jej do nemocnice odkudkoliv z hor dopraví vrtulník.

 

Lyžařka

,