Lehnou poklady Bagdádu popelem?

  • 11
Američané už pronikli do centra Bagdádu a nesmiřitelná bitva o každou píď irácké metropole se pomalu stává realitou. Současně s tím se ve světě zvedají hlasy varující před nenahraditelnými škodami na unikátních historických památkách, jimiž se to v Bagdádu jen hemží.

"Tyto památky patří nejen Iráku, ale celému lidstvu. Tady hrozí, že lehnou popelem samotné dějiny," prohlásil například ředitel petrohradské Ermitáže.

V sázce jsou poklady nevyčíslitelné ceny, které se dochovaly po nejstarších civilizacích planety, jež se před tisíciletími zrodily na území dnešního Iráku. Sumerská říše, Babylonie, Asýrie, to jsou jen ty nejznámější.

Pokud by skvosty z těchto období, uložené v řadě bagdádských muzeí, měly utrpět újmu, pak podle archeologů přijde lidstvo o část své identity.

Nejde jen o starověké bohatství. Bagdád, založený v roce 762, se pyšní i mnoha památkami a architektonickými skvosty z pozdějšího islámského období. Ze "zlatého věku", jak vědci nazývají období vlády chalífy Háruna Rášida (786 až 809), dosud stojí třeba Abbásovský palác, škola Al-Mustanziríja, považovaná Araby za nejstarší univerzitu na světě, nebo mešita Súk al-Gazil. Co jméno, to pojem i daleko za hranicemi Iráku.

Válka v Iráku ohrožuje unikátní historické památky z období starověké Mezopotámie - čtěte ZDE.

I když spojenci budou maximálně zdrženliví, bomby a dělostřelecké či tankové střely si v zápalu boje cíle nevybírají. Tím spíše, že třeba Národní muzeum, s jehož starověkými sbírkami může soupeřit snad jen Britské muzeum či pařížský Louvre, leží poblíž ministerstva spravedlnosti. Navíc hrozí, že iráčtí vojáci využijí památek jako štítů.

BAGDÁDSKÉ POKLADY

Od svého založení v roce 762 vstoupilo do Bagdádu a zase z něho odešlo mnoho armád. Nikdy před tím však nebylo jeho nezměrné kulturní dědictví tak ohroženo jako za nynější války, vedené těmi nejničivějšími zbraněmi.

Památky, které jsou nejvíc v ohrožení, si můžete na mapce prohlédnout ZDE.

Meita Al-Chadamíja
založená v roce 1515
Jsou v ní pohřbeni Imámové Musa al-Kadím a Muhammad al-Džavad, dva z prvních dvanácti potomků proroka Muhammada

Abbásovský palác
přelom 12. a 13. století
Byl zbudován za vlády Násira, 34. chalify dynastie Abbásovců. Období jeho vlády bylo považováno za zlatý věk učenosti a bohatství

Bal al-Vastaní
brána ze 13. století
"Střední brána" je jedinou zachovalou branou ze čtyř podobných, jež vedly do starého města

Škola Al-Mustanziríja
islámská škola, dnes muzeum
Arabové ji považují za nejstarší univerzitu na světě, vyučovala se tam matematika, chemie, teologie a astronomie.

Irácké Národní muzeum
Jedno z nejvýznamnějších muzeí na Blízkém východě, zejména jeho starověké sbírky prakticky nemají na světě obdoby