Glacier 3000

Glacier 3000 | foto: Diablerets Presse-Media

Kde ďábel pomohl k nebeským sjezdovkám. Švýcarské Les Diablerets

  • 2
Ďábel vstoupil do názvu švýcarské horské vesničky Les Diablerets ve středověku. Tehdy bylo pár chalup pod příkrým masivem s bizarními skalními útvary čertovy rohy či čertova kuželka považováno za prokletý kout přírody. Dnes je toto místo vyhlášeným lyžařským rájem, ďábelsky krásným.

Když opouštíte Sionské údolí a v serpentinách šplháte vzhůru nad úzkou skalnatou soutěskou údolí Ormont, jako byste vjížděli do úplně jiného světa. Prosluněný kraj vína a úrodných políček podél řeky Rhôny střídá království ostrých zasněžených štítů a věčného ledu.

Tip na dovolenou

Pestrá nabídka lyžařských zájezdů na dovolená.iDNES.cz.

Pak se údolí Ormont rozevře a ocitnete se uprostřed rozlehlé sportovní arény ukryté za majestátním masivem Les Diablerets, jehož nejvyšší vrchol dosahuje do výšky 3 209 metrů.

Ski Resort Villars-Gryon-Les Diablerets, který leží nejblíže ke švýcarskému Lausanne, patří k lyžařské oblasti nazývané Vaudské Alpy.

Zdejší terény jsou ideální pro rodiny s dětmi, ale nadchnou i náročnější sportovce. K dispozici je sto dvacet kilometrů sjezdovek všech obtížností v nadmořské výšce od 1 300 do 3 000 metrů. Je tu 13 km černých, 47 km červených a 60 km modrých sjezdovek. A téměř na každém kopci dobře vybavené loučky pro děti.

Na jednu permanentku, ta šestidenní stojí pro dospělé 240 eur, můžete lyžovat v pěti areálech: Villars, Gryon, Les Diablerets, Les Mosses a Leysin. Tři prvně jmenovaná střediska jsou propojena hustou sítí vleků a lanovek.

Villars s diskrétními hoteliéry

Může se hodit

Děti do 9 let lyžují zdarma.
V penzionu se snídaní máte možnost zakoupit si týdenní balíček za 650 eur pro dospělého, obsahující i skipas, děti do 12 let platí 361 eur a do 15 let 565 eur.
Pokud si zakoupíte skipass přes internet, máte ve všední dny 30 procent slevu, o víkendech 15 procent. Více na www.villars.ch, www.mojesvycarsko.com

Villars je typické horské městečko s kostelíkem, příjemnými malými obchůdky, moderními vyhlídkovými restauracemi a kavárničkami. Noblesní lyžařské centrum leží v nadmořské výšce 1 300 metrů a zakládá si na tom, že je rodinným, ale také diskrétním střediskem. Když se hvězdy showbyznysu chtějí ukazovat, jezdí do Zermattu, Svatého Mořice, Verbier nebo do Saas Fee, chtějí-li klid, schovají se právě ve Villars. Zimní dovolenou stranou novinářské pozornosti tu tráví třeba Phill Collins či David Bowie.

Do lyžařského ráje vede přímo z centra Villars červená zubačka. Vyplivne sjezdaře v osmnácti stech metrech na stanici Bretaye, odkud vedou další vleky na čtyři okolní hory, Chamossaire (2 113 m), Chaux Ronde (2 027 m), Roc d'Orsay (2 000 m) a Meilleret (1 949 m). Právě přes posledně jmenovaný vrchol Meilleret vede pak cesta na ledovec Les Diablerets (2 970 m), kde se lyžuje i v létě.

Ledovec Les Diablerets

Z Villars představuje cesta na lyžích až na ledovec a zpět výlet na celý den. Spadnete-li totiž po červených sjezdovkách z Meilleret do údolí Vallé des Ormonts k městečku Les Diablerets, máte před sebou k ledovci ještě pořád velký kus cesty. Přes areál Isenau vás čeká ještě několik kilometrů stoupání a sjíždění, než se dostanete na ledovcový areál Glacier 3000 s mnoha modrými sjezdovkami.

Les-Diablerets snowpark
Gryon
Les Diablerets panoramatická restaurace

Pokud nechcete jet skibusem, musíte se z městečka Les Diablerets nejdřív vydat kabinovou lanovkou do výšky 2 217 metrů na Pierres Pointes. Na místech, kde se v létě všude pasou krávy (Isenau je proslulé výrobou alpských sýrů Etivaz), jsou v zimě široké pláně se sjezdovkami. Do údolí směrem k ledovci se jede po velmi krkolomné černé trati. Proti ní se kolébá velké jumbo na mezistanici Cabanne des Diablerets, odkud lanovka pokračuje až na ledovec.

Nad vrcholovou stanicí Scex Rouge ve výšce 3 000 metrů vyprojektoval světoznámý švýcarský architekt Mario Botta panoramatickou restauraci. Když je hezky, je odtud jako na dlani Mont Blanc i další alpské čtyřtisícovky, kterých je ve švýcarsku přes padesát. A na vzdáleném konci ledovce je k vidění na obzoru proti nebi i nezaměnitelný skalní útvar Ďáblova kuželka, Quille du Diable.

Leysin a Les Mosses

Asi třicet kilometrů skibusem od Villars je areál Leysin, kde najdete 60 km převážně červených/černých tratí ve výškách 1 350 až 2 205 metrů. V níže položených terénech jsou trati hlavně modré, pod vrcholem areálu Chaux de Mont jsou krásné červené tratě s výhledem na Ženevské jezero, kde najdete další freeridové terény. Ještě o třináct kilometrů dál je pak středisko Les Mosses se 40 km sjezdovek.

Kromě ledovcových sjezdovek pod vrcholem si určitě dopřejte dlouhý a romantický sjezd s převýšením 1 620 metrů po červené trati údolím Combe d’Audon. Nakonec mezi úchvatnými alpskými scenériemi hluboko pod zasněženými štíty dojedete až do místa jménem Reusch, kde lišky dávají dobrou noc. Zároveň je to právě tady na ledovci a v okolí střediska Les Diablerets, kde si můžete v doprovodu zkušených horských vůdců užívat jedinečné freeridové terény.

Pokud se ubytujete právě v Les Diablerets, městečku s typickou horskou dřevěnou architekturou a mnoha stylovými hotely a penziony, určitě vás to vyjde levněji než v luxusním Villars. A i tady mají skvělé hospůdky. Jednou z nich je Des Vioz s jedinečnou domácí atmosférou, kde si k dobře zralému sýru Evitaz objednejte proslulé místní víno Petite Arvine.

Gryon se zábavnou časomírou

Přes údolí La Rasse se z Villars poměrně rychle dostanete na Croix des Chaux (2 020 m), což je nejvyšší bod střediska v Gryonu (1 114 m). Netroufnete-li si s dětmi přes hory a doly, je to sem z Villars kousek autem.

Villars

Zatímco ratolesti budou kroužit na modrých sjezdovkách kolem mezistanice lanovky, táta s mámou si mohou na střídačku odskočit na vrchol a na černočervené sjezdovce vyzkoušet letmý sjezd. Všem zájemcům tu fotobuňka změří maximální dosaženou rychlost, která se podle zdatnosti lyžaře pohybuje se mezi 60 a 100 km/hodinu.

Region Villars-Gryon sice patří mezi dražší zimní centra, ale kdo touží prožít s rodinou báječnou dovolenou na lyžích, nebude zklamán. Villars má totiž děti téměř ve znaku. Poznáte to už podle až nezvyklé ochoty a úslužnosti vlekařů a také dětského koutku s nejrůznějšími prolézačkami a nápaditými houpačkami na hlavní promenádě. Přijdete-li sem s dětmi hned první podvečer, budou se ráno domáhat místo lyžování nové návštěvy dětského Eldorada. A to je teprve začátek.

Kromě kvalitních lyžařských škol a báječného lyžování se děti mohou zabavit každý den při jiném programu. V turistické kanceláři se dozvíte, kde mohou například hledat poklad. Nebo kdy je karneval na sněhu, na nějž si budoucí princezny, sněžní mužové a piráti v rámci zdejších kulturních aktivit vyrábějí masky sami. Snad největší atrakcí je sjezd na saních z Bretaye - mezistanice zubačkové lanovky, při němž překonáte výškový rozdíl 500 metrů.

Co ještě stojí za to? Posezení v některé z restaurací pod slunečníky a večer pak typické zimní švýcarské jídlo – sýrové fondu nebo raclette. Patří-li vaše ratolesti k milovníkům smažených sýrů, bude jim namáčení chlebíků v bublající sýrové míse či tavení sýrových bochníků pod rozpálenými hořáky starých dobových "raclettovačů" připadat jako nezapomenutelné a zábavné dobrodružství.

Plán sjezdovek

Přímo v Les Diablerets můžete vidět výrobu věhlasného sýra Etivaz. Farmář do čisteho plátna stahuje z obrovské plechové vany bílé krupičky sraženého mléka, jakéhosi ‚předsýra‘, ze kterého se nejdřív nechá odkapat syrovátka. Pak se pudinková hmota v lisu presuje do bochníků, které musí několik měsíců zrát.

Když je špatné počasí, můžete si udělat výlet do Bex, kde pár kilometrů pod Gryonem už 600 let funguje solný důl. Vláčkem, kterým jezdí horníci na směny, proniknete asi kilometr do nitra hory a tam si prohlédnete důl i zajímavou a rozsáhlou podzemní expozici.

, pro iDNES.cz