Vyhlídka Top of  Tyrol

Vyhlídka Top of Tyrol | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Stubaiský ledovec, lyžování se superlativy

  • 7
Největší ledovcové lyžařské středisko Rakouska, podle německého prestižního autoklubu ADAC nejvhodnější alpské středisko pro rodiny s dětmi, děti do 10 let jezdí v doprovodu rodičů zdarma… Už tyto tři superlativy řadí ledovec Stubai do popředí rakouských lyžařských areálů.

Přinášíme vám aktuální informace o tomto tyrolském ledovcovém středisku, kde můžete lyžovat od října do června v nadmořské výšce mezi 1 750 a 3 212 metry nad mořem.

Letošní novinky

Kdo se sem vydá poprvé, příjemně ho překvapí snadný přístup – cesta z Prahy zabere přibližně 5,5 hodiny a pojedete skoro pořád po dálnici. Z té odbočíte na druhém sjezdu za Innsbruckem, projedete mýtnou branou do Stubaitalu (platí se přes šedesát korun za osobní auto) a po kvalitní silnici dojedete až k parkovišti u lanovek. 

Komu se nechce jít z parkoviště k lanovce asi 200 metrů, může využít pendlujícího autobusu. Na ledovec jezdí dvě kabinové lanovky a už při nástupu dole je tedy dobré se rozhodnout, kam povede naše první jízda. Zatímco lanovka na Eisgrat vede do výšky 2 900 metrů, lanovka na Gamsgarten "jen" do 2 620 metrů. Jak Eisgrat, tak Gamsgarten tvoří dvě přirozená centra celé oblasti s restauracemi a další infrastrukturou.

Kdo jede s menšími dětmi, může pro začátek zvolit pravou větev a využít dětského Ski-Campu a dětských vleků v Gamsgarten. Péče o děti tu ale nekončí dětskými vlíčky a svahy, v Gamsgarten mají například i dětský koutek, kam můžete dítě svěřit, když si chcete zalyžovat sami.

Z oblasti Gamsgarten vedou dvě letos nově postavené lanovky: osmimístná vyhřívaná sedačka Rotadl a čtyřmístná sedačka Daunjoch obsluhující novou černou sjezdovku Daunhill. Poslední výraznou novinkou střediska je tzv. Powder department - jakási podpora freeridového lyžování v podobě map, on-line mobilních a GPS aplikací nebo půjčovny bezpečnostních pomůcek.

Nádherný výhled z konečné kabiny Schaufeljoch

Kde lyžovat

K dispozici je 26 lanovek a vleků, 110 km sjezdových tratí, skicrossová trať, snowpark Stubai Zoo, běžkařské stopy nebo měřená slalomová trať. Kdo nelyžuje, může zkusit pěší vycházkovou trasu, areál pro lezení na ledu nebo vyhlídkovou plošinu Top of Tyrol ve výšce 3 210 m.

Celý areál nabízí slušný výběr zejména modrých sjezdovek, najdeme i několik červených, dvě černé tratě a výběr freeridových tras. Nejvytíženější jsou centrální modré tratě 1 a 7, populární je i červená 1b nebo modrá 4 a 4a. Kdo hledá klidnější svezení, doporučujeme například dlouhou modrou trať č. 10 obsluhovanou šestisedačkovou lanovkou.

Vyhlídka Top of Tyrol

Panorama směrem k jihozápadu

Zajímavostí je 10 km dlouhý "off piste" sjezd do údolí zvaný Wilde Grub’n s převýšením 1 500 metrů.

Pro lyžování s dětmi lze kromě již zmíněných modrých 1 a 7 doporučit přehlednou a širokou červenou sjezdovku 10 (na jejím okraji trénují reprezentační týmy závodníků) nebo 1b.

Tip na dovolenou

Vyzkoušejte lyžování na Stubaiském ledovci. Vyberte si zájezd na dovolená.iDNES.cz.

Na své si přijdou i trikoví jezdci, kteří mohou vyzkoušet Snowpark Stubai Zoo se skoky různé obtížnosti. Bohužel tento park obsluhuje jen jedna kotva, takže se tu tvoří fronty. Další zajímavostí je 1 000 metrů dlouhá skicrosová trať Eisjoch a několik boulových svahů.

Infrastruktura

Příjemný je velký počet kabinových lanovek a také moderních sedaček s ochrannými bublinami pro případ špatného počasí. Kromě dvou přibližovacích kabinových lanovek tu najdeme kabinu Schaufeljoch, která vede do jednoho z nejvyšších lyžařských bodů střediska, do výšky 3 170 metrů.

V areálu funguje velké množství kotvových vleků a také starší typy dvousedačkových lanovek. Jedna z nich vede do nejvyššího bodu celého střediska, na Wildspitz do výšky 3 212 metrů.

Wildspitz, nejvyšší bod střediska (3 212 m).

 

Pro polední pauzu lze doporučit dvě restaurace, které svou velikostí dominují celému areálu. Samoobslužná Eisgrat s vlastní výrobou těstovin a restaurace s obsluhou a sluneční terasou Gamsgarten. Nejvýše položená restaurace Jochdohle leží ve výšce 3 150 metrů.

Největší provoz nastává na konci dne, kdy je potřeba dostat se dolů na parkoviště. Jelikož dolů nevede upravovaná sjezdovka, je nutné sjet lanovkou. Doporučujeme nasednout už na horní stanici a nevyužívat mezistanice, kde se tvoří velké fronty.

Přesvědčili jsme se, že lyžování na Stubaiském ledovci uspokojí nejen rodiny s dětmi, ale i náročnější lyžaře a snowboardisty milující pestré terény. Za dobrého počasí si zde užijete překrásných výhledů na velehorské štíty. Velkou výhodou je velké množství lehčích sjezdovek a jejich přehlednost. Jako jediný handicap vidíme malý výběr černých tras.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Nejrychlejší cesta z Prahy vede přes Mnichov, Kufstein a Innsbruck. Jede se skoro pořád po dálnici a cesta se dá zvládnout z Prahy za 5,5 hodiny. Jihočeši a Moraváci pojedou spíš přes Salzburg.

SKIPASY
Celodenní 41 eur (cca 1 025 Kč), děti 26,50 (asi 660 Kč). Ceny platí pro držitele Stubai Guest Card = ubytované ve Stubaiském údolí. Děti do 10 let jezdí v doprovodu alespoň jednoho z rodičů zdarma! (nutný doklad dítěte, např. pas).

Od letoška platí novinka - Stubaiský Super skipas, který platí nejen na ledovec, ale i další střediska ve Stubaiském údolí (Schlick 2000, Serles a Elfer). Pětidenní pas stojí 186,50 eur (4 660 Kč), děti 93,30 (2 330).

UŽITEČNÉ WEBY
www.stubai.at/cs 

, pro iDNES.cz