Lednický minaret láká dokonalým rozhledem

Klenotem mezi světovými parky je lednicko-valtický areál poblíž moravské Břeclavi. Na jeho sto hektarech je vidět, co dokázala z původních lužních lesů udělat lidská ruka. Jak ale může návštěvník přehlédnout tak velký areál? Z minaretu!

Lichtensteinové, kterým tehdy celé panství patřilo, totiž vytvořili podle svého vkusu mělou odpočinkovou krajinu s mnoha stavbami ve stylu pseudoantiky, pseudogotiky a pseudomaurském slohu. A protože chtěli, aby bylo všechno vidět z jednoho místa, nejprve nechali postavit vysokou štíhlou věž s úctyhodnou výškou šedesáti metrů.

Ve všech turistických průvodcích se traduje, že tato stavba z přelomu 18. a 19. století ve tvaru minaretu je jedna z nejvyšších v neislámských zemích. Je sice stejně vysoká jako například Petřínská rozhledna v Praze, ale díky své štíhlosti a umístění v naprosto ploché krajině vypadá daleko impozantněji.

Z úzkého ochozu téměř na špičce věže je vidět na jih do soustavy rybníků a anglického parku u zámku Lednice, na severu teče regulovaná Dyje a na západě se zdvihají Pálavské vrchy. Za rybníky lze zahlédnout mezi mohutnými stromy lednický zámek a u něho přísně střižený francouzský park.

V seznamu UNESCO
Na největším rybníku přímo pod minaretem hnízdí jedny z největších tuzemských kolonií vzácných vodních ptáků. Přes den lze pozorovat volavky popelavé, které laikům připomínají čápy, v noci je možné slyšet bizarní zvuky kvakošů nočních a zalétají sem i černí kormoráni.   

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 zapsán do seznamu UNESCO, ve kterém jsou světově nejcennější přírodní i lidské výtvory.

Vstup na Minaret stojí deset korun, děti polovinu. Dá se sem dojít pěšky od Lednického zámku nebo dojet od splavu Zámecké Dyje výletní lodí. Jízda na bicyklech je v parku zakázána.

Základní druhy parkové úpravy

Francouzská – stromy a keře jsou formovány do přesných geometrických tvarů, trávníky je pravidelně zastřihávány nakrátko, květinové záhony mají své přesné ísto, cestičky jsou vysypané drobným štěrkem nebo pískem a centrem celé ahrady bývá fontána, obvykle nechybí skleníky.

Anglická – rostliny žijí na svých přirozených místech, potoky či říčky nejsou egulované, dominanty parku tvoří mohutné stromy, časté jsou zahradní stavby od dřevěných altánů po napodobeniny středověkých zřícenin.

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 v seznamu UNESCO

Lednický minaret láká dokonalým kruhovým rozhledem


Témata: Dyje, UNESCO