Pláž na Porto Santo

Pláž na Porto Santo | foto: Libor Budinskýpro iDNES.cz

Léčivá pláž na Porto Santo, jeden ze sedmi divů Portugalska

  • 29
Deset kilometrů dlouhá, zlatě zářící pláž vypadá jako vystřižená z tropického Karibiku. Ani v sezoně nebývá přeplněná a hlavně – její písek je léčivý. Portugalci ji před časem dokonce zařadili mezi sedm divů své země. Najdete ji uprostřed Atlantiku na ostrůvku Porto Santo, 75 kilometrů od Madeiry.

Zrnka písku na dlouhé pláži v Porto Santu jsou opravdu unikátní. Obsahují totiž vysokou koncentraci minerálních látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví, především na revmatismus a kožní problémy. Blahodárný účinek písku potvrdili i vědci z  Lisabonské univerzity.

Proto zdejší hotely v poslední době otevírají písečné lázně, například světově první písečné lázně v Hotelu Porto Santo. Ale je to trochu snobárna. Veškerý personál zde chodí v bílých róbách a lázně připomínají spíše luxusní kliniku.

Může se hodit

Poznejte krásy Portugalska. Vyberte si z pestré nabídky zájezdů na dovolena.iDNES.cz

Přestože samotné spa jsou jistě elegantní a nabízejí krásný zážitek, stejný účinek získáte přímo na pláži, když se zahrabete na pár minut do písku. Všichni to tu praktikují a každé dopoledne, než slunce začne pořádně hřát, je pláž pokrytá malými kopečky, v nichž se léčí či relaxují návštěvníci ostrova.

Pláž je v provozu téměř celý rok, neboť teploty se tu v létě a v zimě příliš neliší. Zatímco v létě je zde příjemných 25 stupňů, v zimě vládnou teploty kolem 17 až 19 stupňů. Relativně stálá je díky Golfskému proudu také teplota vody – v létě kolem 22 stupňů, od ledna do února pak 17 stupňů. Na jaře, v dubnu, je voda teplá 19 až 20 stupňů, a protože vzduch je relativně chladný, zdá se ještě teplejší.

Pláž na Porto Santo

Nenažraní králíci

Na ostrově je jediné město, či spíše městečko Vila Baleira. Má však velmi dlouhou historii, na jejímž začátku se mihl i slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus.

Ostrov byl objeven už v roce 1418. Flotila osadníků pod vedením kapitána Bartoloměje Perestrela dorazila o dva roky později.

Perestrelo začal na ostrově pěstovat vinnou révu a cukrovou třtinu, díky které později zbohatla Madeira. Bohužel zde ale také vysadil králíky, kteří však neměli přirozené nepřátele, brzy se přemnožili a přirozenou vegetaci ostrova zlikvidovali. Většina osadníků se proto přestěhovala na nedalekou Madeiru a Porto Santo se stalo zapomenutým ostrovem.

Po stopách Kryštofa Kolumba

A Kolumbus? Janovský obchodník s cukrem se na Porto Santu objevil někdy v roce 1477 či 1478 a zamiloval se do Perestrelovy dcery Filipy, kterou si vzal v roce 1479 za manželku.

Bohužel, Filipa zemřela o dva roky později při porodu. Podle legendy však právě na Porto Santu začal Kryštof Kolumbus uvažovat o cestě přes oceán, díky níž o několik let později objevil americké ostrovy v Karibiku.

V jednom z nejstarších domů městečka Vila Baleria dnes stojí Kolumbovo muzeum, ve kterém jsou vedle map a portrétů Kolumbovy rodiny vystavené také předměty z obchodní lodi potopené nedaleko ostrova.

Vyhlídka na nekonečnou pláž z nedalekého kopce

Promenáda v hlavním městě ostrova Vila Beleira

Golfové hřiště na Porto Santo

Hotel Cristiana Ronalda

Když vás válení na pláži omrzí, můžete malý ostrov projet na kole či na koni. Nechybí ani prostorné, osmnáctijamkové hřiště, které navrhl slavný golfový designer Severian Ballesteros.

V posledních letech tady vzniklo také několik nových rezortů. Pro zajímavost – jeden z komplexů financuje také fotbalová hvězda Realu Madrid Cristiano Ronaldo, který se narodil na sousední Madeiře.

Navzdory menšímu stavebnímu ruchu však Porto Santo stále zůstává romantickým ostrůvkem s ospalou atmosférou, který dosud nepřeválcovala masová turistika. Také proto k němu každé léto míří několik luxusních jacht, jejichž majitelé se chtějí vyhnout zbytečné pozornosti. Část dovolené zde pravidelně tráví třeba ruský miliardář a majitel londýnské fotbalové Chelsea Roman Abramovič.

Pláž na Porto Santo

Jak na Porto Santo

Letiště na ostrově prodloužilo už před patnácti lety příletovou dráhu, takže dnes může přijímat velká letadla mezinárodních spojů. Portugalské aerolinky provozují spojení se sousední Madeirou, v hlavní sezoně létá mezi Funchalem a Porto Santem až dvanáct letů denně, let trvá pouhých patnáct minut.

Během letní sezony létají na Porto Santo také přímé lety z evropských letišť, včetně Gatwicku, Lisabonu či Porta.

Nejpopulárnější spojení s Madeirou ovšem představuje trajekt, který vyjíždí každé ráno v osm hodin z Funchalu na Madeiře a po poněkud dlouhých 150 minutách přistává na ostrově. Zpáteční lístek stojí v turistické sezoně 60 eur, mimo sezonu je o deset eur levnější.