Zjišťování aktuální charakteristiky sněhové pokrývky - Člen Horské služby...

Zjišťování aktuální charakteristiky sněhové pokrývky - Člen Horské služby Jeseníky Jaroslav Tejnský ze stanice Ovčárna provádí pravidelné měření v oblasti Velkého kotle (ve výšce 1406 metrů nad mořem), při kterém zjišťuje aktuální charakteristiku sněhové pokrývky (výšku, teplotu, strukturu atd.). Z naměřených údajů určí stupeň lavinového nebezpečí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lavinu umí odhalit „sněhový archeolog“

I když už většina lidí v Česku na zimu pomalu zapomíná, na horách útočí v plné síle. Laviny hrozí i v nižších horách – sněžilo totiž na několik etap a ne všechny sněhové pokrývky se spolu spojily. Jedna tak snadno sklouzne po druhé.

Lavinový specialista Horské služby Jeseníky Jaroslav Tejnský proto vyráží změřit, jak nebezpečno je ve Velkém kotli, nejnebezpečnějším místě v Jeseníkách, loni tam lavina zabila snowboardistu, letos v zimě lyžaře. Nebezpečný kotel je k sobě láká. "Nikdo jim nezabrání sem jezdit. Tak jim aspoň říkáme, kdy už je ježdění v kotli vyloženě riskantní."

Průzkum laviny vypadá podobně jako bádání archeologů. Tejnský zabodává do sněhu speciální sondu, která ukáže, jak tlustá je sněhová pokrývka.

Zjišťování aktuální charakteristiky sněhové pokrývky - Člen Horské služby...

Sonda ukáže sto deset centimetrů. Nedosáhne však na zem – jen k ledové krustě, po které se může sníh snadno svézt. Tráva se objeví až v hloubce 265 centimetrů. Tejnský vyhloubí jámu a sleduje jednotlivé vrstvy sněhové stěny. Jsou místy proložené ledovou pláství.

Z každé vrstvy nabírá trošku sněhu na zkušební destičku. Pod lupou ji pozoruje. "Vrstvy jsou teď dobře spojené a stabilní," říká po chvíli.

Zjišťování aktuální charakteristiky sněhové pokrývkyZjišťování aktuální charakteristiky sněhové pokrývky

To potvrdí i zkouška – vyhloubí od jámy směrem do svahu dva žlábky až na první ledovou vrstvu. Poté mezi nimi vší silou skočí na sníh. Část sice spadne dolů, ale po ledu ujede jen zanedbatelné množství. "Teď necháme dvojku. Má se ochladit, takže až trochu přimrzne, snížíme na jedničku," uzavřel nebezpečnost lavin.

Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí, první stupeň "nízké".

Znamená to, že teď se může lavina uvolnit, pokud ji zatíží například dva lyžaři najednou. I když se zdá, že druhý stupeň je relativně bezpečný, je velmi zrádný. Lavina se může uvolnit i sama, přestože se zdá, že se nemůže nic stát.