Laa an der Thaya: vodní ráj kousek za hranicemi

Oblíbili si je obyvatelé Dolního Rakouska, propadli jim i Jihomoravané. Termální lázně v rakouském příhraničním městečku Laa an der Thaya představují víc než jen místo vhodné pro koupání. Jejich slogan "Objevte znovu své smysly" nijak nepřehání.

Že jsou návštěvníci z Česka častými hosty, je znát skoro na každém kroku. Laa an der Thaya totiž sousedí s moravským Hevlínem, který leží třicet kilometrů od Znojma.

Čeština se zde ozývá z každého koutu. A že si českých hostů v lázních považují, dokládají i všudypřítomné informační tabulky, jejichž texty jsou v němčině i v češtině. "Turisté z Česka tvoří přes dvacet procent jednodenních návštěvníků termálních lázní,“ kvituje Iva Findeisová z lázní Therme Laa.

Centrem lázní je vnitřní prostorný bazén s čtyřiatřicetistupňovou termální vodou a vířivkami. Odtud se lze dostat i do prvního z venkovních termálních bazénů. Venku jsou celkem tři bazény, kde ani v mrazech teplota vody neklesá pod příjemných šestatřicet stupňů. Jeden z bazénů dokonce skýtá potěšení z koupele ve slané vodě a s podvodní hudbou.

Pro nejmenší je připraven dětský bazének. Spokojení tu budou i rodiče více dětí, z nichž některé se chce koupat a další má už vody plné zuby. O patro výš je totiž dětský koutek s hračkami a jeho hlavní stěna s výhledem do dětského bazénku je prosklená.

Odtud lze zhruba po padesáti točitých schodech vystoupat k devadesátimetrovému vodnímu toboganu, jehož tubus je veden vnějškem areálu.

Není to ledajaký tobogan. První metry klikaté jízdy přežijete bez problémů. Záhy se však setmí a jízdu osvětluje jen umělá noční obloha. Poté i ta zmizí a člověku nezbývá nic jiného než zběsilá jízda absolutní tmou. Tu sice po chvíli přeruší ostře problikávající světla stroboskopů, další „šok“ pak nepřipravenému způsobí tmou zahalená clona tryskající vody. Než ji člověk stačí strávit, čeká na něj poslední překvapení v podobě prudkého sešupu do dojezdového bazénku.

Chvíle odpočinku

Okolo bazénu je pak přehršle možností, kde si v klidu vydechnout. Návštěvník může zůstat přímo uprostřed dění, tedy poblíž hlavního bazénu, nebo zvolí odlehlejší „zimní zahradu“, asijskou místnost s tlumenými světly a relaxační hudbou či termální kino. Do posledně jmenovaných však musí přijít řádně osušen.

Na oběd vyrážíme do zdejší jídelny, která je součástí areálu a lze tu zakoupit teplá jídla, jako jsou špagety s omáčkou, hranolky s masem, a různé sladkosti a nápoje.

Žádné peníze tady nepotřebujete. Před vstupem do termálních lázní dostane návštěvník na ruku takzvané chip-medium s osobním číslem, které vzhledem připomíná náramkové hodinky. Čipem se odemyká a zamyká skříňka, načte se vám na něj i útrata v restauraci i další služby. Vše se platí až při odchodu z lázní, kdy údaje na čipu „zpracuje“ počítač.

Po obědě začíná jedna z výuk relaxačních technik. Mladá dívka za doprovodu meditační hudby předvádí zájemcům ponořeným v teplé vodě autogenní thajské masáže.

Přidat se může kdokoliv. Mačkáním tlakových bodů na uších či hrudi se každý sám uvede do stavu osvobozujícího klidu. Ten si pak může ještě umocnit ponořením do jednoho ze tří venkovních bazénů. K návštěvě tohoto nevšedního areálu s řadou atrakcí by si měl tedy člověk vyhradit nejméně tři hodiny.

Nezapomeňte na plavky, ručník nebo župan a vhodnou obuv - nejlépe gumové pantofle. Kdo přijede bez nich, může si některé z těchto věcí zakoupit v obchůdku u pokladen.

Již při vstupu do šaten příjemně překvapí snaha lázní maximálně vyhovět zejména maminkám s malými dětmi. Přebalovací pultíky či kočárky připravené k zapůjčení do prostor bazénů jsou tady samozřejmostí.

Může se hodit


Jak se tam dostat

Po překročení česko-rakouské hranice v Hevlíně se turista téměř okamžitě ocitne v malebném městečku Laa an der Thaya, v ulici Hauptstrasse. Na první větší křižovatce se odbočí vlevo do Ruhhofstrasse. Pak již šipky každého spolehlivě navedou do komplexu termálních lázní.

Ten, kdo neplánuje v Laa přespat, musí po ulici Ruhhofstrasse pokračovat ještě několik stovek metrů dál, než zahne doprava. Obloukem se pak jakoby zezadu vrátí k hotelu, kde je i hlavní vchod do lázní.

Kde zaparkovat

Na velkokapacitním parkovišti se za parkování neplatí. Do lázeňského komplexu pak návštěvníci vejdou po zastřešeném mostku.

Kolik to stojí

Rodina s malými dětmi by měla mít s sebou rozměněna eura zhruba za tisíc korun. Za tři hodiny pobytu zaplatí dospělý návštěvník přibližně deset eur, děti do tří let mají vstup zdarma. Možné jsou i skupinové slevy. Většina atrakcí a bazénů je v ceně, zvlášť se platí například solárium, sauny, masáže, zábaly nebo solné parní lázně.

Otevírací doba
Vyhlášené lázně mají otevřeno denně od 9 do 22 hodin, provoz je omezen jen na Štědrý den a na Silvestra.