Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


La Plagne: lyžování hlavně pro rodiny

  14:49aktualizováno  14:49
Francouzský lyžařský areál La Plagne byl do loňského roku rájem pro rodiny s dětmi. Ty totiž dostávaly velké slevy na permanentkách. Ačkoli letos děti už od pěti let platí, na lyžování v La Plagne se nic nezměnilo. Areál stále nabízí 220 kilometrů sjezdovek, stovku lanovek a vleků a spoustu terénů pro volné lyžování.Prohlédněte si fotogalerii!
Z La Plagne je vidět Mont Blanc

Z La Plagne je vidět Mont Blanc - La Plagne - z La Plagne je dobře vidět italská strana Mont Blanku | foto: Jakub TurekiDNES.cz

Převážně lehké modré tratě vedou přehlednými údolími, mezi nimi je upravováno pár červených pro vyžití sportovněji založených rodičů a teenagerů, černých je tu pomálu.

Celodenní permanentka pro dospělého vyjde podle kurzu eura na něco okolo osmi set korun. To je solidní cena! Zvláště ve srovnání s Čechami, kde se ceny denních permanentek vyšplhají přes pět set korun.

České superstředisko Špindlerův Mlýn ovšem nabízí jen třiadvacet kilometrů sjezdovek, kdežto v Pláních je jich přesně desetkrát více. Navíc se tam jezdí do dvojnásobné nadmořské výšky a služby jsou tam neskonale lepší. A nebudete stát půlhodinové fronty!

Nejhezčí sjezdy    
Na nejlepších trasách se neshodnou ani místní znalci, tak je areál velký. "Pěkné jsou dvě černé sjezdovky pod ledovcem Bellecote zvané Le Rochu a Bellecote," trochu neochotně říká padesátiletý horský vůdce a lyžařský instruktor, který se zásadně představuje jako Max.

Potom ovšem nezapře své povolání, oči se mu rozzáří a říká: "Nejlepší sjezdy vedou skalnatými úbočími z hory Bellecote směrem k Les Arcs." Tam ovšem není radno se bez vůdce vůbec vydávat. Jedná se o extrémní sjezdy volným terénem z tříapůltisícové výše.

Maxův mladší kolega Philipe, který přes léto vodí turisty na trekkingové túry, navrhuje rozumnější variantu: "Nemám rád extrémně prudké svahy, a tak hlasuji pro dlouhou červenou sjezdovku z vrcholu Verdons do Champagny en Vanoise. Jmenuje se Mont de la guerre a líbí se mi, protože je dost široká, má stálý sklon a při sjíždění střídá vysokohorskou scenérii horská louka a potom řídký les."

Český lyžař ve Francii

Zvyšte si adrenalin na Haute Route

S lyžemi na Mont Blanc

Chamonix: lyžařské středisko number one

Nejfrekventovanější sjezdovky
Nejvíce se za hezkého počasí jezdí z vrcholu Grande Rochette (2550 m n.m.), kam jezdí moderní kabinová lanovka z Plagne Centre. Odtud doleva vedou modrá Mira a pod lanovkou červená Vega.

Obě po chvilce klidné jízdy prudce padají do údolí, tam se zmírňují a příjemnými muldami střídanými odpočinkovými rovinkami svádějí lyžaře k lanovce.

Hned vpravo vedle kabinky vedou dvě sedačky na Verdons (2500), kde začíná další červená lahůdka zvaná Mercedes podobného charakteru jako byla Mira s Vegou.

Jinak vypadají sjezdy ještě více vpravo z Biolley (2350), kam jede moderní šestimístná sedačka. Široký a bezvadně upravovaný svah se jmenuje Sardane a je označovaný jako červená trať.

Pokud se z lanovky podíváme doleva, uvidíme strmý sněhový kotel. Tady musíme dbát pokynů příslušníků Ski patrol, protože svah je silně ohrožován lavinami. Pokud je vše v pořádku, můžeme si vybrat modrou, červenou i černou variantu přímo středem kotle.

Tip na lyže: Tignes na přelomu ledna a února

Z Plagne Bellecote jezdí stařičká čtyřmístná kabinka přes mezistanici Belle Plagne na Roche de Mio (2700).  Na lyžích lze pokračovat do sedla Chiaupe a další kabinkou na ledovec Bellecote.

Tady vede několik krátkých modrých sjezdovek z výšky 3250 m, ale opravdovou lahůdkou jsou především dvě černé sjezdovky až do údolí pod ledovec, které doporučuje horský vůdce Max. Celá oblast ledovce ovšem bývá kvůli nebezpečí lavin nebo špatnému počasí často uzavřena.

V tom případě si užijme dlouhatánskou modrou Inversens, která skalní hřeben podjíždí tunelem, zatímco lanovka ho překonává jedním dlouhým skokem. Sjezdovka se neustále mění stejně jako její okolí a mnohdy i počasí během jízdy. Její sjetí je proto spíše turistická než ryze sjezdařská záležitost. 

V úterý 14. ledna přineseme pokračování o lyžování v La Plagne - Adrenalin a laviny

Co se děje v La Plagne 

La Plagne se skládá z mnoha částí
Lyžařský areál La Plagne se skládá z jedenácti středisek. "Pokud vám v cestovní kanceláři řeknou, že jedete do Plání, je to stejné, jako by vám řekli, že jste si objednali zájezd do Krkonoš," uvádí český zástupce Ski in France Jan Linhart. "Žádejte bližší informace."

Představujeme nejvýznamnější střediska, která mají podobu moderních vesniček nebo postarších panelákových sídlišť.

Plagne Centre (1970 m. n.m.)
centrum veškerého lyžování v okolí, odtud vyjíždějí největší lanovky, tady se konají závody, zde se soustřeďuje nabídka lyžařských škol. Vhodné pro lyžaře, kteří vyjíždějí na kopec prvním spuštěným vlekem a sjezdovky opouštějí těsně přes jejich uzavřením.

Plagne Bellecote (1930 m.n.m.)
obrovský panelákový komplex, ve kterém je soustředěno bydlení, obchody, služby a parkoviště. Lze ho doporučit jen pro ty, kteří tráví celé dny na lyžích, večery věnují restauracím nebo jiné zábavě a v domě pouze přespávají.   

Belle Plagne (2050 m.n.m.)
nejhezčí městečko tvoří moderní ubytovny, obchůdky a restaurace. Do areálu se přijíždí po silnici tunelem nebo kabinovou lanovkou, která jezdí dlouho přes půlnoc, a tak jsou všechny ulice sjízdné na lyžích.  Budovy nejsou tak ošklivé, aby se v nich nedalo být i přes den, a výhledy z nich jsou většinou na okolní vrcholy. Proto se tu dá příjemně strávit dovolená s přáteli nebo s většími dětmi.

Pozor však na dopravu autobusem – ten se do tunelu nevejde a budete si od něho muset donést všechny věci do ubytoven pěšky. Do nejvzdálenějších je to i několik set metrů.

Plagne Soleil, Plagne Villages (2050 m.n.m.)
souměstí dvou vesniček je poněkud dále od centra sjezdového lyžování  a je proto vhodné pro vyznavače klidu, procházek na běžkách, sněžnic a případně rodičům s malými dětmi.

Champagny (1250 m.n.m.)
dvě údolní obce na opačné straně hřebene než samotné La Plagne, které jsou zaměřené na běžecké lyžování. Zároveň je lze doporučit kvůli nejromantičtějším sjezdovkám v oblasti.

Ostatní
Les Coches a Montchavin na jedné straně údolí, Plagne 1800 uprostřed, Montalbert a Aime La Plagne na druhé straně údolí jsou menší areály na hranici lesa nebo dokonce pod ní, kde se dá dobře lyžovat i v době, kdy ve vyšších polohách fouká vítr nebo je tam špatná viditelnost. Lze na ně koupit samostatné levnější permanentky.    

NEJLEPŠÍ OBDOBÍ v La Plagne: na sjezdovkách únor a březen, v terénu březen a duben
Šestidenní permanentka La Plagne včetně Champagny : 171 Euro (děti 5-13 let 128 Euro)

CO SE BUDE KONAT:
7.-12.1. mistrovství Francie bobů
19. 1. survivalový závod série X-Adventure (dobrodružná kombinace zimních sportů)
19. 2. závody ve freestyle (snowboarding a lyžování v U-rampě a na umělých překážkách)
9.-15. 3. festival freeridingu (lyžování mimo upravené tratě)
19.-20. 4. evropský pohár v telemarkingu (sjezdování s volnou patou)
21.-27. 4. závody ESF (instruktoři francouzské lyžařské školy závodí v běhu, sjezdu, snowboardingu a dobrodružných disciplínách)

Nabídka ESF (francouzské lyžařské školy):
dětská školka 18 měsíců - 3 roky        39 E/den s obědem
výuka lyžování pro děti 3-6 let            33 E/půl dne
výuka lyžování dospělých                    41 E/půl dne
výuka snowboardingu                         55 E/půl dne 
soukromé lekce                                   31 E/hodina
lyžařská túra                                       55 E/den
výuka běžky, telemark                        29 E/půl dne
sedací lyže pro vozíčkáře                    126 E/3 hodiny

Autor:
Nejčtenější

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Na trati závodu
Skialpový závod jako recept, jak vidět nejhezčí místa švýcarských Alp

Láká vás skialpový výlet mezi nejvyšší alpské vrcholky? Pohled na Matterhorn, Dent Blanche i Weisshorn? Pro lyžaře s dobrou fyzičkou může být řešením skialpový...  celý článek

Stará vesnice s obrannými věžemi ve Svanetii
Lyžovaní v gruzínské Svanetii: bezpečná exotika mezi obrannými věžemi

Nové gruzínské středisko Tetnuldi v romantickém kraji Svanetie nabízí zajímavé lyžování na sjezdovkách, ale hlavně v terénu s nádechem exotiky. Patří dnes k...  celý článek

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře
Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí návštěvníkům příjemné jarní lyžování, navíc bez...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.