La Granja: místo, kde se zastavil čas

  • 3
Muž v exotickém kroji hraje na dudy, vyrobené podle pradávných postupů. O kousek dál starší žena paličkuje dečku stejně, jako se to dělávalo před mnoha a mnoha lety. Před nevelkým kamenným stavením visí prádlo, které toho už také hodně "pamatuje". Na statku La Granja na ostrově Mallorka jako by se zastavil čas...

Právě proto je La Granja, v překladu Statek, vyhledávaným místem turistů z celé Evropy. Jen tady mohou lidé ochutnat místní speciality, jako jsou tradiční buňuelos (koblížky), sýry, fíkové chlebíčky anebo vína či džusy.

Vězení i s kostlivcem

Jen tady uvidí místní folklórní tance, spatří ukázku tradičních řemesel, anebo se projdou po neopakovatelné botanické zahradě s tisíciletým tisem.

Statek La Granja leží na odlehlém místě a jako by byl neviditelnou čarou oddělen od ostatního světa. Život tu plyne pomalu jako v minulých staletích a všechno je jako kdysi.

K vidění tu je typická mallorská ložnice z 18. století, lisovna oleje, stáj s živým koněm, šperkařská dílna, ale také starodávné mučící nástroje s "opravdovým" kostlivcem či soudní síň z 10. století.

V La Granje můžete strávit hodiny a hodiny času a pomalu se vrátit do dávné minulosti...

Devítimetrový vodotrysk

Zdejší kout ostrova Mallorka měl velký význam už pro Římany, kteří zde mohli pobývat díky vydatnému pramenu vody. Ten zde ostatně dodnes tryská do výše více než devíti metrů.

V desátém století se tu usídlili Arabové, kteří ovládli celý ostrov. Na statku po nich zůstala věž používaná jako kaple.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Na Mallorku v současnosti pořádá zájezdy mnoho cestovních kanceláří, například Happyland Bohemia. Součástí pobytů bývají i výlety na statek La Granja, který se nachází 15 km od hlavního města Palma. Na Mallorce si ale můžete půjčit auto a udělat si výlet sami. Pronájem malých, osobních aut není příliš drahý. Vůz pořídíte na den už do tisíce korun.

OTEVÍRACÍ DOBY A CENY
Otvírací doba:

Léto – 10.00 – 19.00
Zima – 10.00 – 18.00

Každou středu a pátek zde můžete vidět mallorskou folklórní slavnost. Od 15.30 do 16.30 je možné vidět řemeslníky při práci a od 16.30 do 17.00 hodin se konají oslí dostihy, různé hry a místní tance.

Vstupné:
Dospělí: 11 Eur
Děti: 5,5 Eur

LA GRANJA NA WEBU
www.lagranja.net

V roce 1229 dobyl Mallorku král Jakub I., který zavedl vazalský systém a rozdělil ostrov na čtyři části. Jedna z nich patřila hraběti Nuňo Sanz, který se usadil právě na statku La Granja. Statek pak měnil majitele, patřil církevním řádům i majetným rodinám.

Současným majitelem je Cristobal Seguí Colom, který usedlost zpřístupnil veřejnosti.

Základní vstupné je jedenáct euro, v ceně je kromě prohlídky rozsáhlého areálu a ukázky tradičních řemesel také ochutnávka místních pokrmů a vína. Ukázka folklóru začíná obvykle v půl páté odpoledne.



Fontána v zahradě

Nejen odpočinek v zahradách

Na statku je ideální strávit celý den, nikoli jen podvečer. Než totiž projdete rozsáhlou expozici, budou vás určitě pěkně bolet nohy. Proto je příjemné sednout si na lavičku do stínu obrovského stromu. Popíjet chutné místní vínko a jen tak vychutnávat místní atmosféru dávné doby.

K odpočinku vybízejí i zákoutí obrovských zahrad, které obklopují celou usedlost. Zahrady jsou plné krásných květin, stromů a malých fontán.

Ti, kteří toho ještě nemají dost, se mohou pustit i do příjemné procházky lesem. Okruh je dlouhý něco přes kilometr a jak místní doporučují, je dobré držet se vyznačené trasy. Lesy jsou totiž plné volně žijící zvěře.



Ochutnávky místních pokrmů

Ochutnejte nejen víno

Pokud vám vyhládne, můžete kromě ochutnávky místních pokrmů zajít i do příjemné restaurace a dopřát si některé z tradičních mallorských a regionálních specialit.

Spoustu místních lahůdek si můžete koupit v obchůdku. Záleží na tom, na co právě máte chuť. K dostání je například několik druhů lahodného vína, sušené salámy, fíkový chlebíček, olivový olej, pikantní sýry či zdejší med rozličných chutí a vůní.

Kdo ale před potěšením žaludku dává přednost potěšení trvalejší hodnotě, může si ze statku odvézt třeba keramické nádobí, ručně vyrobené svíčky, bylinkové koupelové pěny nebo parfémy.

 

Ukázka místního folklóru, dudák v tradičním kroji.

Turistická trasa vede i okolo výběhu s kozami.

Návštěvníci si prohlížejí staré stroje.

Celý statek obklopují rozlehlé zahrady.

Ukázka tradičních řemesel. Žena paličkuje dečku.

Svědek dávné minulosti, prastaré mlýnské kolo.

Vyhlášené jsou především místní koblížky.

Je libo ochutnat místní specialitu?

Tryskající pramen objevili už staří Římané.

Vše je jako kdysi, ani stáj není prázdná.

Pověšené prádlo už hodně pamatuje.