Skaliska Cap Gkreko

Skaliska Cap Gkreko | foto: Jana Vlkovápro iDNES.cz

Kypr je Karibikem Středomoří

  • 30
Ostrovy ve Středozemním moři už ovívá vlahý větřík a kyperské vlny, z nichž se zrodila bohyně krásy Afrodita, nedočkavě čekají na první návštěvníky.

Kypr je nejvýchodnějším ostrovem Středozemního moře. Ze severu ho objímá Asie a z jihu Afrika. Leží ze všech středomořských ostrovů nejjižněji a tak není divu, že je tu turistická sezona nejdelší.

Mohlo by Vás zajímat

Poznejte krásy Kypru. Vyberte si z pestré nabídky zájedů na dovolena.iDNES.cz.

Jižní pobřeží Kypru považují znalci za ráj koupání. K vlídnému klimatu tady navíc přispívá celková geografie. Prostředkem východo-západně protaženého ostrova se vypíná pohoří, které zastaví případnou nepohodu ze severu. 

Tyrkysové vody a divoké bary

Nejsem příliš náruživý příznivec turistických atrakcí, ale v letovisku Agia Napa mi bylo trochu líto, že nejsem o hodně mladší. Noční život je tady totiž dotažený k dokonalosti. Bary, diskotéky a kluby vrůstají do sebe, vystrkují do pěší zóny ta nejšíleněji zdobená průčelí a kašírované ozdoby. Některé budovy se dají považovat skoro za historické, protože turismus tady kvete již dobrého půl století.

Plameňáci na slaném jezeře u Limasolu

Klášter v Agia Napa

Afroditina skála

V průvodcích se dočtete, že to tady klokotá celých 24 hodin. Není to pravda. Pokud tudy budete projíždět v pozdním ránu, respektive brzkém dopoledni, uvidíte jen majitele kaváren, jak začínají s omýváním chodníků. I v tuto denní dobu však má místo svou nezaměnitelnou atmosféru.

Desátá dopolední je ideální čas k návštěvě kláštera stejného jména jako letovisko. Stojí v Agia Napa od 16. století.

A na nedaleké pláži Nissi by se nejspíš chtěli vykoupat všichni, kteří Kypr navštíví. Bývá tu docela obsazeno, ale její bílý písek a průzračně modrá voda nemají v Evropě konkurenci.

Pohled na pláž Nissi s palmami, Agia Napa

Kousek od vířícího města se pak vypíná nádherný útes zvaný Mys Gkreko. Skaliska vybíhající do vody patří k nejfotogeničtějším místům ostrova a ve skutečnosti jsou snad ještě krásnější než na pohlednicích. Vrstvy bílého a temně růžového vápence se odrážejí v modré vodě, tříštící se pod útesy do bílé pěny. Ani tady není nijak pusto, ale na podvečerní rozjímání při západu slunce na tomto místě hned tak nezapomenete.

Památky na starověké kultury

Může se hodit

  • Jídlo v restauracích je relativně levné. Bohatá večeře se specialitami mezze, což je série více malých chodů se dá pořídit i s kvalitním vínem za 15 eur. 
  • Do konce května se sem mohou vydat senioři s příspěvkem EU.
  • Na Kypru se jezdí vlevo.
  • Časový posun je hodina. Kypr má letní čas, stejně jako Česko.
  • Více informací o Kypru na www.visitcyprus.cz.

Ostrov se také pyšní spoustou starobylých památek, mnohé pocházejí z doby římské vlády. Ostatně vládci velkoříše dali ostrovu jméno podle suroviny, kterou tady v horách úspěšně drancovali. Byly tu doly na měď, latinsky cuprum. Ještě dnes je v názvu ostrova kořen slova velmi zřetelný. Pokud to ovšem není nějaká lingvistická povídačka.

Krásné římské památky jsou rozeseté po celém ostrově. Blízko Limasolu zůstalo divadlo Kourion, důkladně restaurované. Z jeho hlediště si můžete dopřát krásný výhled přes čtverce obdělávaných políček směrem k moři.

Najdete tady i středověký hrad. Nijak velká a přitom robustní stavba, která se najednou objeví mezi lehkou středomořskou architekturou, působí stylově mírně nepatřičně. Tady se za Třetí křížové výpravy ženil král Richard Lví Srdce. Nevěstou se stala v květnu 1191 navarská princezna Berengarie, kterou tehdy dvaatřicetiletému králi obstarala jeho matka královna Eleonora.

Divadlo Kourion

Nikósie, město překvapení

Uprostřed ostrova leží hlavní město s úchvatným opevněním z doby, kdy na ostrově vládli Benátčané. Přišli sem na konci 15. století. Dokonalost hradeb vynikne spíš při pohledu na mapu než při procházce městem. Kruhové opevnění rozděluje jedenáct bastionů. Některé se zachovaly dodnes, jiné slouží jako parkoviště, další byly pobořeny.

Nenechte si ujít

  • Poblíž města Limasol je velké slané jezero, kde hnízdí plameňáci

Nejhezčí pláže

Rozlehlé písečné pláže najdete hlavně na jihozápadním pobřeží, např. v okolí Pafosu. Vyhlášené pláže jsou i na jihozápadě, např. Nissi u Agia Napa.

Menší skalnaté zátoky a krásné písečné pláže (např. Kermia) a jeskyně jsou severněji od Aja Napa na mysu Greco. K nim se dá dostat jen pěšky po divokých stezkách.

Během turecké invaze se Nikósie rozdělila podobně jako Berlín. Doba již válečný konflikt dávno ohladila, do turecké části města se sice stále vstupuje přes pasovou kontrolu, ale velmi formální. Turisté chodí sem a tam na kafe, za nákupy a také za památkami.

V turecké části doporučujeme hlavně návštěvu gotické baziliky přeměněné na mešitu. Katedrála svaté Sofie ze 14. století se přestavěla o dvě století později. Do gotických oblouků byl nesmlouvavě vetknut minaret. Vnitřní gotická výzdoba zmizela a nahradily ji kaligrafie z koránu. Místo lavic směřujících k oltáři, který tu už samozřejmě dávno není, jsou položeny koberce.

Turisty láká i další atrakce, takzvaný karavan serail. Nocležiště pro zvířata, nad nimž kdysi v prvním patře odpočívali jejich majitelé a průvodci, se dnes proměnilo hlavně v prodejny suvenýrů. Ulice poblíž těchto hlavních památek obléhají prodavači čínského textilu a celá atmosféra již má přídech Orientu.