Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kupujete nové lyže? Poradíme, jak na to

aktualizováno 
Koupit si správné lyže - to je dnes skoro umění. Lyžařská výstroj prošla za posledních pět let obrovskými změnami nejen co se týče kvantity, ale i kvality. Na trhu je nepřeberné množství značek a typů, modelů s různými rádiusy, v různých délkách a barvách. Jak se v tom vyznat a vybrat si ty pravé lyže?

Není lyže jako lyže!

O kvalitě lyží může hodně napovědět cena. Všeobecně platí, že levnější lyže (od 5.000 – 8.000 Kč) jsou lyže vypěněné, což znamená, že jsou použity levnější materiály a technologie.

U dražších modelů jde o kombinaci pěny, dřeva, kevlaru, titanu atd. Top modely (od 18.000 – 25.000 Kč), jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů s použitím špičkových technologií, jádro mají až na výjimky dřevěné.

Od klasických používaných se technologií nejzásadněji liší např. firma Atomic se svým Beta-systémem (nepracuje se dřevem, ale s s tvrzenou pryskyřicí, kterou vytvaruje do tvaru Beta). Za zmínku také stojí systém Double grip od firmy Völkl a Double express od Elanu. Většina firem využívá nejosvědčenější sendvičovou konstrukci. Každá z nich plní svůj účel.

Je pochopitelné že, začátečník si nebude kupovat tvrdou lyži za 20 tisíc a naopak, výbornému lyžaři, který potřebuje maximální jistotu v rychlém oblouku, nebude stačit měkký model.

Do jaké lyžařské kategorie patříte?

Před výběrem lyží je proto velmi důležité - a pro "ješity" navíc složité -  zařadit se do konkrétní lyžařské kategorie:

1. Allround, allmountain – nižší modely – začátečníci, mírně pokročilí

2. Allround, allmountain – střední modely – pro lidi, kteří lyžují pro radost, nehoní se za technikou ani rychlostí, a mají zájem zkoušet carving

3. Skicross, allround, allmountain – vyšší modely – sportovní jezdci, kteří střídají terén i rychlost, a kteří mají rádi jak krátké, tak dlouhé řezané oblouky

4. Sportovní lyže (slalomky, obřačky) – technicky i fyzicky zdatní lyžaři, pro které rychlost není překážkou, lyži dokážou bez problémů ovládat

5. Závodní lyže – speciálky ze závodního oddělení pro bývalé a stálé aktivní závodníky, kteří přesně vědí, co od lyže chtějí

6. Speciální lyže – určené pro freeskiing, telemark, skialpinismus

7. Dětské a juniorské lyže

Allround, Allmountain

Do této kategorie se dá zařadit většina lyží na trhu. V současnosti je trend tuto kategorii rozdělovat na lyže crossové, topallround, allmountain, lady ski a všechny zbývající allroundové lyže.

Typickým znakem těchto lyží bývá jejich univerzálnost. Jenže k univerzálnosti dnes směřuje většina lyží na trhu s výjimkou ryze závodních modelů a samozřejmě speciálek. Allroundy jsou proto vhodné pro všechny typy sjezdovek. Jsou konstruované pro střední rychlost, lehce točivé.

Všechny modely mají dobrou stabilitu na hranách a tlumí nežádoucí vibrace v nižších i středních rychlostech. Například u značky FISCHER by k tomu měla přispět nová konstrukce nazvaná FREQUENCY TUNING FRAME. (Mřížková síť vyrovnává nežádoucí kmitání lyží na šesti důležitých místech lyže, určených náročnými testy a propočty. Výsledkem je klidnější jízda a vynikající dynamika.)


Fischer AMC79


Zejména allroundy jsou ideální k výuce carvingu - to znamená, že jde o univerzální lyži pro širokou lyžařskou veřejnost. Protože se jedná o univerzálku se vším všudy, je i rozsah krojení a konstrukční řešení značně široké. Lyžař by se proto měl zamyslet, jaký druh oblouku mu nejvíce vyhovuje - krojení se totiž pohybuje v rozmezí od 12 – 18 metrů.

V nabídce této kategorie nalezneme lyže obecně měkčí (SALOMON a ELAN) a tvrdší (ATOMIC a DYNASTAR).


ATOMIC Metron B5

Označení allmountain mají lyže široké jak ve špičce, tak i pod vázáním vhodné i pro jízdu v hlubokém sněhu. Problém je jediný. Je to kategorie lyží s největšími rozdíly v kvalitě.

Vzhledem k jejich velkému množství je proto nad lidské síly všechny je před koupí otestovat. Proto je nejjednodušší se orientovat v této kategorii podle ceny.  U lyží v ceně od 5.000 - 9.000 Kč za set jsou použity nejlevnější materiály.

Koupi těchto lyží doporučujeme konzultovat s odborníky. Může se stát, že ve stejné cenové kategorii vznikají rozdíly mezi značkami, převážně v tvrdosti lyží. Například od jedné firmy mohou být lyže v délce 165 cm vhodné pro muže vážícího 90 kg, zatímco podobné lyže od jiné značky mohou být vhodné i pro křehkou ženu.

Fenoménem kategorie allmountain byla do minulé sezony modelová řada METRON od firmy ATOMIC s úctyhodnými rozměry 131 – 76 – 115. V letošní sezóně se jim přibližují SALOMON SCRAMBLE respektive ELAN MAGFIRE (125 – 75 – 109) 


Elan Magfire 12 

Obvyklá cena setu: 6.000Kč až 25.000Kč
Doporučená délka: -5cm až –20cm od výšky postavy


Skicross

Skicrossy jsou na trhu již čtvrtým rokem a jejich popularita stále roste. Podle internetového obchodu www.levnelyze.cz se jedná o nejžádanější kategorii pro svoji univerzálnost. Je to lyže konstruovaná svoji délkou, tuhostí a krojením pro kvalitní sportovní jízdu.

Záleží na firmě, jestli tato lyže má konstrukčně blíže k slalomové nebo lyži pro obří slalom. Jako příklad můžeme uvést firmy SALOMON, ATOMIC a VÖLKL.

Například CROSS MAX V 12 od SALOMONu a VÖLKL SUPERSPORT je typicky měkká crossovka, hravá lyže, která vás motivuje hledat její hranice.


Salomon Crossmax V12

Oproti tomu lyže kategorie SX od ATOMICU a VÖLKL SUPERSPEED jsou odladěny od závodních obřaček (její rozměry se liší pouze o 1 mm pod botou, respektive 2 mm ve špici a na patce). Od obřačky je její konstrukce odladěna měkčí špicí a patou pro usnadnění zahájení oblouku.


Völkl Superspeed

V této kategorii je pro laiky výběr také poměrně složitý, proto doporučujeme konzultaci. Jsou zde obsaženy jak pohodové, lehce ovladatelné univerzální lyže, tak i tvrdé špičkové lyže pro vyspělé lyžaře.

Základním znakem skicrossové lyže je větší šířka pod vázáním, která zabezpečuje dobrou stabilitu, ale pomalejší přehranění. Její předností je využití po dobu celého dne. Lyžař nemusí jet nezbytně po celou dobu naplno jako na závodní lyži, která každou chybu nemilosrdně potrestá.  Podrží vás ráno na zmrzlých upravených tratích, ale i po obědě na měkkých boulovatých svazích.

Můžeme ji z přehledem označit jako "všeumělku", na které dokážete zajet i krátký oblouk po hraně. Při výběru těchto modelů lyží doporučujeme je nejdříve otestovat.

Obvyklá cena setu: 6.000Kč až 25.000Kč
Doporučená délka: --5cm až –20cm od výšky postavy


Závodní lyže pro slalom

Další velmi oblíbená kategorie díky své snadné ovladatelnosti. Její konstrukci v drtivé většině obstarávají torzní boxy (konstrukční řešením torzního boxu je nejčastěji dřevěné jádro zabalené do dvou sklolaminátových vrstev), které oproti capové konstrukci zlepšují torzní tuhost lyže. Snad jen STÖKLI a HEAD mají v nabídce lyži této kategorie slalomku tradiční "sendvičové" konstrukce (podélné pláty všech matriálů, ze kterých je lyže složena jsou postupně vrstveny na sebe).

Dokáže odpustit i drobné chyby. Dokonale malý rádius (od 10 – 13,5m) umožňuje lehké ovládání pro běžné lyžaře, ale i dokonale řezaný oblouk pro náročného carvera.

Ze zkušeností lyžařské školy CLASSIC můžeme slalomku doporučit pokročilejším lyžařům. Na učení carvingu je vynikající. V případě , že vás později začnou opouštět síly, můžete pojmout jízdu rekreačně a přejít bez problémů do klasického oblouku. Délka lyže závisí na výšce postavy a stylu jízdy (ženy od 152 – 155 cm, muži 155 – 165).


Völkl Racetiger SL Racing

Obvyklá cena setu: 15.000Kč až 25.000Kč
Obvyklá délka lyží pro muže je 160cm až 170 cm a pro ženy 150cm až 160cm

Závodní lyže pro obří slalom

Lyže označované jako GS, RS či RC mají svoje kouzlo na širokých upravených sjezdovkách. Rekreační lyžař nedokáže vychutnat všechny její přednosti, jako jsou rychlá jízda po hranách a dobrá vodivost v oblouku. Většinou narazí na problém s ovladatelností lyže při nízkých rychlostech. Radius větší než 21m v kombinaci s s délkou lyže (u mužů kolem 185cm) vyžaduje poměrně vysokou rychlost, aby lyže začala točit tak, jak má.

Minimální radius 21m pro lyže používané v závodě obřího slalomu zavedla před lety lyžařská federace FIS pod nátlakem výrobců lyží (FIS požadovala 24m). Opravdová obřačka v nabídce už jen paběrkuje jako popelka.

Plnohodnotnou obřačku pro tuto sezonu nabízí už jen firmy DYNASTAR, KNEISSL, NORDICA A STÖCKLI. Jedná se o specifický nástroj, který patří do rukou, respektive na nohy, zkušeného lyžaře a nelze doporučit začínajícím lyžařům.

Ostatní posunuli své bývalé závodní modely bez milosti výrazně směrem k Racecarverum (dříve odladěná verze závodních lyží, dnes jsou si obě kategorie velmi podobné). Dokonce i tradičně i závodní Atomic "zkrátil oblouk" na 19 m.

Co se konstrukce týče, obstarávají ji opět většinou torzní boxy potaženy capem jako u slalomky. Jejich krojení se pohybuje mezi 15 – 19. Proti slalomce, která má výrazně tvrdší střed než patku a špici, má obřačka pravidelnější průhyb, tzn. rovnoměrněji rozloženou tuhost.


Dynastar Speed Course Comp (FIS)

Obvyklá cena setu: 15.000 Kč až 25.000 Kč
Obvyklá délka lyží je –5cm až +5cm od výšky postavy

 

V příštím díle se budeme věnovat speciálním lyžím - určeným pro závodní lyžování, freeskiing, telemark, skialpinismus a zábavné lyžování ve snowparcích.

Velký výběr ode všech značek najdete v TEST CENTRU internetového obchodu www.levnelyze.cz v Harrachově.

 

Lyžař

Autoři:
Nejčtenější

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Další z rubriky

Zatím největší lavina letošní zimy měla délku 425 metrů a parametry střední...
Největší lavina zimy měla 425 metrů, sjela do krkonošské Kotelní jámy

Zatím největší lavina letošní zimy spadla v polovině února do Malé Kotelní jámy v Krkonoších. Podle lavinového specialisty Horské služby Krkonoše Pavla Cingra...  celý článek

Na trati závodu
Skialpový závod jako recept, jak vidět nejhezčí místa švýcarských Alp

Láká vás skialpový výlet mezi nejvyšší alpské vrcholky? Pohled na Matterhorn, Dent Blanche i Weisshorn? Pro lyžaře s dobrou fyzičkou může být řešením skialpový...  celý článek

Zimní inspekce prověřila lyžování na Králickém Sněžníku.
VIDEO: Zimní inspektor: Lyžování na Dolní Moravě milují i profesionálové

Populární lyžařské středisko na Králickém Sněžníku si oblíbil Ondřej Bank i Eva Samková. V moderním areálu si na své přijdou rodiny s dětmi i zkušení lyžaři a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.