Kunduz - poslední enkláva Talibanu

Město Kunduz, správní středisko stejnojmenné provincie na severovýchodě Afghánistánu, je poslední severoafghánskou enklávou, kterou dosud kontroluje hnutí Taliban. Kunduz leží na strategické trase vedoucí do středoasijské republiky Tádžikistán. Podle posledních zpráv odmítají milice hnutí Taliban, které jsou ve městě obklíčené, kapitulovat. Oddíly Severního spojenectví proto údajně zahájily frontální útok.

Hlavní severní základnou Talibanu se Kunduz stal v červnu 1997. Protitalibanské Severní spojenectví se jej snažilo získat zpět na jaře o dva roky později. Jeho snaha však byla neúspěšná nejspíše pro silnou pákistánskou vojenskou podporu hnutí Taliban.
   

Když letos 15. listopadu Pákistán v Kunduzu rušil své pozice, potřeboval k evakuaci vojenského personálu spolupracujícího s Talibanem dvě obří letadla. Ve městě zanechal 30.000 talibanských vojáků včetně 10.000 "žoldnéřů", převážně Talibanu věrných Pákistánců, bojovníků arabského původu, Čečenců a Ujgurů napojených na bin Ládinovu síť Al-Káida. V té době už byl Kunduz zcela obklíčen silami Severního spojenectví.
   

Podle odhadů má Kunduz, kterým protéká stejnojmenná řeka, ústící do řeky Pjandž (Amudarja), asi 100.000 obyvatel, většinou Uzbeků a Paštunů. Leží 300 metrů nad mořem, 350 kilometrů severně od Kábulu a několik desítek kilometrů jižně od hranic s Tádžikistánem. Je významnou místní dopravní křižovatkou s letištěm. Kunduzané nalézají obživu v zemědělství, obchodují s bavlnou, rýží, melouny a zeleninou. Další pracovní příležitosti nabízejí textilky zpracovávající bavlnu a hedvábí, výrobny oleje
a keramiky.

Vojáci protitalibanského Severního spojenectví pozorují dým stoupající z oblasti talibanských pozic u města Chanabád v afghánské provincii Kunduz, na které zaútočily 19. listopadu americké letouny. (19. listopadu 2001)