Větrná elektrárna, Krušné hory, Boží Dar

Větrná elektrárna, Krušné hory, Boží Dar | foto: David Neff, MF DNES

Krušné hory: nemilované dítě?

  • 52
Co si prožily Krušné hory v období socialismu, si ještě všichni pamatujeme. "Kotelna Evropy", jak se Severočeskému kraji říkalo, vyfukovala oblaka sirnatého dýmu rovnou na jejich vrcholky. Naštěstí jsme se dočkali lepších časů a příroda se odsířením elektráren poměrně rychle zregenerovala. Ale zdá se, že tato oblast a lidé v ní nemají nárok těšit se z oživené přírody a užívat si nádherných pohledů do krajiny. Co se chystá?

popisekČTĚTE Stroj času:
Obří větrníky (ne)chceme, (ne)hyzdí krajinu!

Krušné hory byly označeny za výhodnou lokalitu pro stavbu větrných elektráren (dále jen VE). Malé obce roztroušené po horách léta trpí nedostatkem financí. Najednou se objevilo spásné řešení. Obce začali obcházet investoři zajímající se o výstavbu VE a slibující, že pokud je obec nechá ve svém katastru stavět, budou dostávat tzv. "strpné“ za každou věž.

Vypuklo nadšení a téměř každý starosta jich chtěl mít v katastru co nejvíce. V současné době má plánovaný Větrný park Chomutov, který má být největší v Evropě, 83 VE. Ty jsou naplánovány od Kalku přes Blatno, Křimov, Horu Sv. Šebestiána,Výsluní až k bývalé Rusové.

Z krajiny trčí monstra, vedle nichž vypadá těžní věž na Měděnci jako hračka vybalená z kindrvejce. A to jde o relativně odlehlou krajinu…

Bydlím ve Výsluní a zkouším si představit, jak se tady bude žít. Ze všech stran trčí 120 m vysoké stožáry, které by neschovaly ani Tatry, natož naše krušnohorské kopečky, ze všech stran blikají jejich výstražná světla.

Postupně se dozvídáme, že kromě hluku a stroboskopického efektu (střídání světla a stínu vyvolané pohybem vrtulí) produkují VE nebezpečný infrazvuk, šířící se na velké vzdálenosti vzduchem i podložím, a že investor na něj nemusí mít zpracovanou žádnou studii, i když v zahraničí je jeho měření nutné. (...)

Instalované VE mají výkon 2 MW. Když spočítáme, že jich bude asi 100 ks, je jejich plný výkon 200MW, což se rovná jednomu elektrárenskému bloku. Investor, zpravidla zahraniční, má státem garantovanou výkupní cenu elektřiny, která je čtyřikrát vyšší než ta vyrobená klasicky, státem garantované daňové prázdniny, možnost čerpat výhodné úvěry, dotace.

Z instalovaných VE nevznikají žádná pracovní místa. Vzniká jen nesmyslně zastavěná krajina, která už se nehodí ani k bydlení, rekreaci.

Z dopisu (kráceno redakcí MF DNES) čtenářky Hany Klenotové

Co si myslíte o větrných elektrárnách vy? Podělte se o svůj názor s ostatními čenáři v diskuzi

,