Dívčí Kámen

Dívčí Kámen | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Krumlovské vyhlídky i zapomenuté údolí Vltavy. Krásný zimní výlet

  • 18
Český Krumlov je ikonou mezi jihočeskými historickými městy, neméně pěkná je ale i příroda v okolí. Netradiční prohlídka města vede za nejhezčími vyhlídkami na město, další den se vydejte na pěší výšlap zapomenutým údolím Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen.

Zimní návštěva Českého Krumlova má jednu neoddiskutovatelnou výhodu, davy návštěvníků vám tu s jistotou nehrozí. V křivolakých uličkách potkáte leda tak pár osamělých Asiatů, o víkendu možná ještě skupinky Rakušanů. Zámek, největší turistická atrakce Českého Krumlova, se totiž otevírá až 1. dubna.

Výhled z Křížového vrchu jako z letadla

Exteriéry českokrumlovského zámku včetně nádvoří a zámecké zahrady jsou přístupné celoročně a panoráma města má v zimě zvláštní půvab. Pojďte se podívat na toto podivuhodné město z nejhezčích vyhlídkových bodů. A pěkně popořadě, tak, abyste během dne měli slunce vždy v zádech.

Fotky z výletu

Dopoledne se vydejte vzhůru nad pravý břeh Vltavy. Začněte na terase naproti hotelu Růže, odkud máte ten nejklasičtější pohled na zámek a čtvrť Latrán s kostelem sv. Jošta. Pak se svěřte modré značce, která vede ke kapli Panny Marie Bolestné na Křížovém vrchu, ujdete asi dva kilometry. Kaple samotná je sice s výjimkou poutních termínů nepřístupná, ale výhled na město budete mít z nadmořské výšky 619 metrů téměř jako z letadla. Slunce v zádech tu svítí asi do 13 hodin.

Klasika a Plešivec

Odpoledne se nabízí vycházkový okruh, který vede přes Latrán do zámeckých nádvoří (přístupných i v zimě) na proslulý Plášťový most překlenující hradní příkop. Odtud se otvírají klasické pohledy na vnitřní město, a to směrem jihojihovýchodním, proto sem přijďte nejlépe pozdě odpoledne.

Vyhlídky se dále rozšiřují, když pokračujete vzhůru ulicí K zámecké zahradě. Vlastní zahradu máte po pravé ruce za zdí a jakmile dosáhnete vrcholu stoupání, můžete vejít dovnitř.

Po prohlídce zahrady pokračujte mírně z kopce ulicí Důlní na předměstí Plešivec. Na Plešiveckém náměstí zahněte vlevo a po pár metrech ještě jednou vlevo do ulice Nad schody. Odtud se otvírá panoráma města, které je sice ve srovnání s vyhlídkou od zámecké zahrady méně "klasické", ale v žádném případě není méně zajímavé. Z žádného jiného místa totiž tak nevynikne ušlechtilá architektura hlavního českokrumlovského kostela sv. Víta s vysokými gotickými okny.

Z Plešivce snadno seběhnete po schodech dolů k mostu a na náměstí Svornosti dojdete za pár minut. Celý okruh po městských vyhlídkách včetně pauz na fotografování vám zabere asi půldruhé hodiny.

Zámek v Českém Krumlově a kostel sv. Jošta (vlevo). Foto CzechTourism.com

Český Krumlov, pohled na kostel sv. Víta a zámeckou věž (vlevo) z ulice Nad schody

Zapomenuté údolí Vltavy jako na dlani z Dívčího Kamene

Okolí Českého Krumlova je členité, malebné a málo osídlené a možností na výlet se tu otvírá mnoho. Nasnadě je výlet na Kleť, oblíbenou horu místních (čtěte Kleť: z nejstarší kamenné rozhledny střední Evropy uvidíte i Dachstein). Místo na kopec vás ale tentokrát chceme pozvat dolů, do vltavského údolí.

Prudký tok Vltavy lemují v okolí Českého Krumlova strmé stráně, řeka tu vytváří četné zakleslé meandry. Pod zříceninou Dívčí Kámen (Maidstein), vzdálenou z Českého Krumlova asi 12 kilometrů, začíná civilizací prakticky nedotčený, přitom však po turistické cestě přístupný úsek Vltavy. Bezesporu je to jedno z nejkrásnějších říčních údolí v Česku – takové, které ještě neporušila ani výstavba přehrady, ani žádná dopravní komunikace.

Břehy údolí Vltavy pod Dívčím Kamenem

Východiskem pěší trasy do tohoto zapomenutého kouta je železniční zastávka Třísov na trati z Českého Krumlova do Českých Budějovic. U zastávky lze i zaparkovat. K Dívčímu Kameni se můžete vydat pěšky buď po červené značce přes keltské oppidum nebo se přidržet cyklostezky. Druhá varianta je o něco delší, ale nabídne hezčí výhledy. Každopádně se asi po půl hodině dostanete do údolí pod Dívčí Kámen, zříceninu poměrně rozsáhlého hradu, vystavěného v polovině 14. století na strmém a úzkém ostrohu mezi Vltavou a Křemžským potokem. Malebné ruiny jsou celoročně přístupné, v zimním období se tu ani nevybírá vstupné, a vylézt nahoru stojí za to již jen pro krásnou vyhlídku.

Stezka podél Vltavy pod Dívčím Kamenem

Dívčí Kámen

K americkému památníku

Na Dívčím Kameni možná ještě nějaké návštěvníky potkáte, zato jakmile se pustíte dál po červené značce po toku Vltavy, ruch záhy utichne. Cesta vede zahloubeným a opuštěným údolím po levém břehu směrem k východu. Vltava zde sice teče poměrně rychle, ale protože poslední přehrada proti toku (Lipno II) je už poměrně daleko, řeka tu za chladného počasí často zamrzá.

Za samotou U Rybáka značená cesta vystoupá do stráně a na chvíli se z ní stane horská stezka klikatící se po okraji srázů, všimněte si za sebou pohledů na Kleť. Za krásným meandrem se tok řeky otáčí k severu a po dalších asi dvou kilometrech přijdete ke tvarové odbočce, která směřuje do stráně k památníku americkému letci. Kapitán armády USA Raymond Reuter tady byl sestřelen 17. dubna 1945 při leteckém útoku na letiště u Českých Budějovic.

Od památníku se můžete vrátit zpět do údolí Vltavy a dojít po značce k nádraží v Boršově nad Vltavou. Druhá varianta je sice o něco kratší, ale bez značení: od památníku pokračujte krajem lesa vlevo k dalšímu lesu a brzy narazíte na silnici. Po ní se dejte vpravo, na blízké silniční křižovatce pak zase vlevo a záhy přijdete k železniční zastávce Černý Dub, od památníku to jsou asi dva kilometry. Z Boršova i z Černého Dubu jezdí vlaky zpět do Třísova a ušli jste celkem asi 15 kilometrů.

Může se hodit

Pěší výlet údolím Vltavy
Délka:15 km
Občerstvení na trase: žádné, vezměte si svačinu s sebou.
Charakter trasy: Většina cesty vede po pěšinách a lesních stezkách.
Náročnost: střední

Doprava
Prahu dělí od Českého Krumlova 180 kilometrů po silnici. Jezdí sem přímé autobusové linky, cesta trvá 3 hodiny. Vlaky na lokální železnici z Českých Budějovic do Českého Krumlova jezdí každé 2 hodiny a zastavují i v zastávkách Třísov a Černý Dub (výchozí a koncový bod pěšího výletu). Podrobnosti zjistíte na http://jizdnirady.idnes.cz.

Užitečné weby
www.ckrumlov.info: internetový portál Českého Krumlova a okolí. Velmi obsáhlé a precizně strukturované webové stránky patří k tomu nejlepšímu, co ve virtuální prezentaci českých regionů existuje.
www.blanskyles.nature.cz: stránky CHKO Blanský les.

Ubytování
V Českém Krumlově je na výběr od pokojů v soukromí až po luxusní hotely. Stylovou volbou je privát ve starobylém domě Čert a Káča v Dlouhé ulici v centru (www.certakaca.cz), kde za dvoulůžkový pokoj zaplatíte 900 až 1 300 Kč.
Milou alternativu kousek za městem představuje hotel Černice (www.cernice.com). Je umístěný ve zrestaurovaném schwarzenberském statku a najdete ho přímo na návsi starobylé osady Černice kousek od kláštera Zlatá Koruna. Za přenocování zde účtují od 390 Kč na osobu včetně snídaně.

, pro iDNES.cz