Krumlov opět žije, čeká se na turisty

Ačkoli krizový stav v Českém Krumlově ještě není odvolán, radnice v pondělí otevřela město turistům. Všichni, kdo jsou závislí na cestovním ruchu, se snaží týden po povodni obnovit pověst Českého Krumlova jako turistické perly s ceněnou visačkou UNESCO. Loni město navštívilo odhadem až milion a půl turistů, po velké vodě se ale zatím příliš nehrnou.

Z prvního nádvoří krumlovského zámku vychází dvojice s turistickými koly. Pálí slunce a rtuť teploměru stoupá ke třicítce.

"Jsme na dovolené od minulého týdne. Chceme jet na výlet do Vyššího Brodu. Právě jsme se byli zeptat v infocentru, zda je to možné," říká německá turistka Helga Mattomová. Ona s manželem jsou jedněmi z mála turistů, kteří přes záplavy jižní Čechy o dovolené neopustili.

Týden po evakuaci lidí se tvář Českého Krumlova rychle vrátila ke svému obvyklému výrazu. Obchody se zbožím pro turisty mají otevřeno. Ve výlohách se třpytí sklo, zlato i hudební nosiče. Na ulicích se objevily reklamní poutače restaurací, které zvou na speciality české kuchyně či pizzu. Všechny provozovny, které voda nepoškodila, mají otevřeno.

Přímo u řeky záplavy připomínají vojáci, který hlídají ulici Na Parkánu. Tam voda opadla nejpozději, a lidé tak teprve uklízejí.

Bez turistů
Občas je slyšet angličtina, němčina, italština či asijské jazyky. Přesto ve městě chybějí návštěvníci. Zatímco v polovině srpna obvykle centrum praská ve švech a turisté plní restaurace, kavárny i hotely, týden po záplavách není problém najít ve městě volný pokoj. "Teď jsme otevřeli a doufáme, že někdo přijede," říká Václav Král z pensionu Myší díra.

Půjčovna lodí, která sídlí ve stejném domě, je zatím uzavřená. Vodáci z Vltavy úplně zmizeli.

Na řidiče nečíhají ani obvyklé potíže s parkováním. Míst na vyhrazených plochách je dostatek. "Dnes máme poprvé otevřeno. Zatím je to hodně slabé. Cizinci téměř nepřijíždějí. Zatím tu parkují Češi. Ale předpokládám, že si přijeli něco vyřídit do města či někomu pomoci," míní nájemkyně parkoviště u divadla Alena Dufková.

Podobná situace se v pondělí dopoledne opakovala i na parkovišti u autobusového nádraží. Hlídač Václav Novotný postrádal autobusy s turisty. "Je to slabší. Přitom další velké parkoviště pod zámkem je stále mimo provoz," diví se Novotný.

Obnovená krása. Tak se jmenuje současná výstava v krumlovském vlastivědném muzeu.

Chybějí informace
V infocentru v areálu státního zámku dostanou lidé informaci bez čekání. Stejné je to i v budově radnice na hlavním náměstí. Turisté se hlavně ptají, která místa už jsou po záplavách přístupná.

"Návštěvníci do konce minulého týdne město opouštěli. Teď se se situace snad začíná vracet k normálu," popsal dění v Krumlově manažer infocentra na prvním zámeckém nádvoří Pavel Mačuda.

Hlavní turistické trasy ve městě jsou zpřístupněny a každý den přibývají nově otevřené restaurace a hotely.

Hlad po přesných informacích potvrzují také pracovníci Městského divadla. V jeho půdních prostorách je totiž turistická ubytovna. "Píšou nám lidé a ptají se, zda mají zrušit svou dovolenou v září. Z médií totiž mají pocit, že v Krumlově je to jedna velká katastrofa," vysvětlil ředitel divadla Jan Vozábal, který doufá, že už v tomto týdnu bude ubytovna plná. "Povodeň přišla v hlavní sezoně, takže poznamená hospodaření divadla," dodává.

Krumlovští podnikatelé se proto rozhodli, že změní pověst města a připravují mediální kampaň. Chtějí do města přilákat návštěvníky a oživit turistický ruch. "Zatím v televizi byly strašné obrázky z centra. Teď je třeba ukázat, že město funguje, že není zatopené, že není mrtvé," míní manažer infocentra Mačuda.

Turisté se vracejí do Krumlova

Turisté procházejí centrem Českého Krumlova, kde ještě místní lidé uklízejí následky povodně.

Německý turista si natáčí na provizorně opraveném mostě v centru Českého Krumlova následky povodní.