Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krok za krokem Via Dolorosou

aktualizováno 
-
Zprobíjeli ruce mé i nohy mé. Mohl bych sčísti všechny kosti své... (Žalm 22, 17-18). Tolik biblický text o ukřižování Ježíše Krista v Jeruzalémě. Vše se mělo odehrát na jedenáctém zastavení cesty Via Dolorosa. Jaká vlastně ale je tato »cesta cest«?

Hlasy muezzínů každou chvíli přehlušují tiché modlitby křesťanů. Obchodníci svým hlasitým vyvoláváním vytrhují poutníky z rozjímání. Davem věřících, kteří často nesou kříž, se proplétají turisté. Všichni postupují skutečně krok za krokem. Jsme na »cestě utrpení«, na úzké V ia Dolorosa. Kamenná dlažba Dolorosy, o velikonocích nejslavnější cesty světa, je téměř vyhlazená, protože miliony poutníků i turistů na ní zanechávají každý rok svůj otisk. Jako kdysi Ježíš Kristus. Podle tradice je to právě tato cesta, kterou šel Ježíš, nesouce svůj kříž od soudní budovy Pilátovy až k popravčí hoře Kalvárii. Na V ia Dolorosa je čtrnáct zastavení a na každém z nich jsou kaple,kláštery,chrámy,která připomínají jednu z nejvýznamnějších událostí křesťanské historie. Problémem ovšem bývá, že pro velké množství návštěvníků se někdy jenom těžko dostáváte k samotnému zastavení. Dolorosa je ale i ulice s malými obchůdky,kde většinou arabští obchodníci prodávají všechno možné - od suvenýrů až po sladkosti. Přestože je tato ulice co nejtěsněji spjata s křesťanstvím, dnes je v muslimské čtvrti a i chrám Božího hrobu patří jedné palestinské rodině.


Čtrnáct zastavení na Cestě utrpení
1. Ježíš je odsouzen k smrti: Stalo se tak v římské pevnosti Antonia, hned vedle je Omarova škola, odkud každý pátek jdou františkáni Via Dolorosou v Ježíšových stopách.

2. Ježíš zvedá kříž: Větší komplex kde je kaple Odsouzení i kaple Bičování, stojí částečně na místě zvaném Lithostrotos, kde byl Ježíš odsouzen, byla mu nasazena koruna z trní a zde začala jeho cesta s křížem, vedle je oblouk Ecce Homo, kde Pilát ukázal lidu Ježíše a řekl: »Ecce Homo« (Ejhle člověk).

3. Ježíš padá poprvé pod křížem: Na rohu ulice El-Wad stojí polská kaple.Na ní je reliéf, který zobrazuje Ježíše, jak padá pod tíhou kříže.

4. Ježíš potkává svoji matku: Tradice vykládá, že matka stála na cestě, aby spatřila syna. Je zde malá arménská katolická kaple.

5. Šimon Kyrenejský pomáhá Ježíšovi nést kříž: P áté zastave ní je označeno oratoriem františkánů a »cesta utrpení« zde začíná stoupat do schodů směrem na Kalvárii.

6. V eronika utírá Ježíšovi obličej: Zde měl stát podle tradice dům V eroniky, která přistoupila k Ježíšovi a utřela mu obličej. Dnes je tam kaple Malých sester Ježíšových.

7. Ježíš padá podruhé pod křížem: V kapli františkánů je velký sloup, který označuje místo dru hého pádu, zde měl být vyvěšen jeho rozsudek k smrti.

8. Ježíš utěšuje plačící ženy: Místo je označeno latinským křížem, jež je vytesán do zdi řecké ho kláštera.

9. Ježíš padá potřetí pod křížem: Zastavení je před vchodem do chrámu Božího
hrobu. Místo připomíná malý křížek a poutníci na něj přikládají dlaň.

10. Ježíš je zbaven svého roucha: Zde začíná posledních pět zastavení, která jsou už v chrámu Božího hrobu. Na tom prvním z něj strhli roucho.

11. Ježíš je přibit na kříž: Jedno z nejdůležitějších míst křesťanů. Roku 1938 bylo okrášleno mozaikou a označuje místo, kde byl Ježíš, před očima své matky, ukřižován.

12. Ježíš umírá na kříži: Je zde řecký oltář, který se zvedá nad skálou Kalvárie, tedy místem, kde stál Ježíšův kříž.

13. Ježíš je sejmut z kříže a položen do klína matky: Je zde Kámen pomazání, na který byl Ježíš položen po sejmutí z kříže.

14. Ježíš je pochován a vstává z mrtvých: Nejsvatější místo křesťanství. Ve zvláštní kapli se zde nachází místo Ježíšova pohřbení a vzkříšení a tvoří střed celého chrámu Božího hrobu.
Autor:
Nejčtenější

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení (21.8.2017)
Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení, zemřeli nejméně dva lidé

Jihoitalský ostrov Ischia v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4. Agentura Reuters uvedla, že se zřítilo několik budov. Italský list Corriere della Sera...  celý článek

Další z rubriky

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jak létají Češi. Letenka za 300 tisíc a cesty kolem světa

Kolik jste ochotni zaplatit za letenku na vysněnou dovolenou či pracovní cestu? Český rekord za poslední půlrok drží letenka za bezmála tři sta tisíc korun....  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.