Ledopád v Labském dole v Krkonoších | foto: Jiří Dvořák, www.krnap.cz

Krkonošský ledopád zůstal nevyužitý, skialpinisté jezdili i mimo trasy

  • 6
Skončila první zima, v níž bylo možné oficiálně lézt po ledopádu v Krkonošském národním parku. Na útes v Labském dole se vydalo 251 sportovců, což je jen zlomek nabízené kapacity. Větší zájem byl o vyhrazené skialpinistické trasy. Nezabránily ale zakázaným výletům do volného terénu.

"Zájem o vyhrazenou ledolezeckou lokalitu nebyl tak velký, jaký jsme očekávali. Příčinou mohla být mrazivá zima, jež vytvořila bohaté množství ledopádů na různých místech v republice," konstatoval mluvčí správy parku Radek Drahný.

K návštěvnosti také nepřispělo počasí, které sice nebylo oproti jiným zimám tak bohaté na srážky, nevlídně ale bylo často.

Přitom z počátku se zdálo, že kapacita ledové stěny bude naplněná. Na první víkend se zaregistrovalo dvakrát deset lidí, maximálně mohlo denně lézt šestnáct lidí.

"Vzhledem k povolenému maximu sto dnům, po které bylo možné horolezeckou činnost provozovat, tak byla lokalita vytížena z patnácti procent," spočítal Drahný.

Strážci řešili jen čtyři nelegální vstupy. Botanici budou v dalších letech sledovat, zda sportování v chráněné zóně nenarušuje jedinečná společenstva lišejníků a mechorosty.

To se týká i osmi vytyčených skialpinistických tras. "Ukázalo se, že jejich uživatelé měli snahu se držet na těchto doporučených trasách a k mírnému odchýlení docházelo pouze z důvodu špatných sněhových podmínek," sdělil ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Nicméně hodně lidí stále vyráželo na vlastní pěst do volného terénu mimo povolené lokality, což správce parku hodně zlobí. Během sezony představili i animované video, v němž vysvětlovali, proč je volná jízda pro přírodu škodlivá.

4. ledna 2011

"Řada lidí nadále jezdila místy, která jsou z hlediska ochrany přírody velice problematická, jako například svahy Kotelních jam, která v zimě představují zimoviště tetřívka obecného," doplnil mluvčí Drahný.