Krkonošské ledy letos horolezce nepotěšily

  • 1
Mekka českého ledového horolezectví – krkonošský Labský důl, v této sezóně horolezcům příliš radosti nedělá. Ne že by tu ledopády nevyrostly, ale nejsou tak mohutné jako minulé roky. Paradoxně za to mohou dlouhotrvající kruté mrazy. Za teplejší zimy, než je ta letošní, totiž přes den skapávají po zmrzlých ledových sloupech a závěsech kapky vody a ve stínu nebo večer se mění na další vrstvy ledu. Letošní mráz to dovolí jen na několika místech, kam ústí rašeliništní potůčky, které zamrzají jen málokdy.

Tam, kde jsou obvykle k vidění celé ledové stěny, natekly letos jen jednotlivé sloupy ledu. Tam, kde splývají mohutné záclony, se krčí pár opuštěných rampouchů nebo je skála pokrytá jen slabou vrstvičkou ledu.

Horolezci tak mají ztíženou pozici při hledání správného směru výstupu a problematické je i jejich jištění pomocí tak zvaných ledovcových skob, nebo-li dutých šroubů s očkem, které se spolu s karabinami na přichycení lana šroubují do ledu. Nejlepší šikmé a místy i kolmé ledopády jsou až v samém závěru Labského dolu v tak zvané Labské jámě přímo pod Labskou boudu. Deseti- až padesátimetrové výstupy končí na okrajích skal v lese a nejsou ohrožovány lavinami. Nedá se stoupat pouze samotným Labským vodopádem, protože ten kvůli stále protékající vodě není dostatečně zamrzlý.

Jednotlivé proudy ledu vysoké nejvýše třicet metrů jsou přimrzlé ve svazích po levé i pravé straně Labe v lesích podél běžkařské stopy Buď fit. Široké ledové svahy se rýsují v kotli pod Pančavským vodopádem. Při jejich zdolávání je potřeba dávat pozor na sněhové převisy na okraji Pančavské louky, protože se mohou odlomit a "zamést" horolezce do doliny. Ostatní ledové terény jsou v současné době ohroženy pádem lavin. 

První krkonošská horolezecká tragédie po mnoha letech se stala v roce 1998 právě díky lavině. Dva lezci z Pardubic utrhli sněhový převis a spolu s ním se zřítili dvě stě metrů do Astmanova žlabu nedaleko otočky na trati Buď fit. "Stopy ukázaly, že se jeden zraněný muž plazil po pádu ještě asi čtyři sta metrů," uvedl tehdy pracovník krkonošské Horské služby Karel Novák. Potom ho však zřejmě opustily síly, spadl do Labe a zmrzl. První byl mrtvý již v místě dopadu.

Lezení po ledopádech není oficiálně povoleno. „Právě probíhá jednání mezi  Českým horolezeckým svazem a ministerstvem kultury, aby horolezci dostali výjimku z ochranného režimu Krkonošského národního parku a mohli na ledech lézt,“ říká organizační pracovnice svazu Jarmila Ottová.

pohled na ledopády od Labské boudy

Labský vodopád

horolezci zdolávají ledový komín