Krkonoše lákají i zloděje aut

  • 2
Zasněžené hory nejsou jen rájem milovníků zimních sportů. Zimní sezonu v krkonošských lyžařských centrech si pochvalují také zloději aut, kteří si na přeplněných parkovištích snadno vyberou. Která lyžařská střediska patří k nejohroženějším lokalitám?

Do Krkonoš každoročně ze severních a středních Čech přijíždějí organizované skupiny zlodějů aut. Zaměřují se hlavně na luxusní vozy zahraničních turistů v hodnotě od půl milionu korun výš. Nepohrdnou však ani starší škodovkou. Zlodějům aut začíná sezona s prvním lyžařským víkendem a končí až v dubnu.

Zlodějské gangy řádí hlavně ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Janských Lázních, ale také Vrchlabí, Svobodě nad Úpou, Mladých Bukách, Žacléři a Trutnově.

Od loňského prosince do letošního března zloději v Krkonoších ukradli více než sedmdesát vozidel v hodnotě přes třicet milionů korun. Většinu odcizených aut se už nikdy nepodaří vrátit majitelům - končí neznámo kde.

Přestože východočeští policisté několikrát do roka dopadnou skupiny zlodějů aut působící také v Krkonoších, luxusní auta z parkovišť v horských střediscích stále mizí. Lze proto očekávat, že i tato zimní sezona se nebude lišit od předchozích. Největší zájem mají zloději už tradičně o volkswageny a škodovky.

Na krádežích aut se podle policistů většinou podílejí skupiny mužů ve věku do třiceti let, které mají zkušenosti s majetkovou trestnou činností. Členy organizovaných skupin jsou kromě organizátorů a zlodějů i automechanici, kteří vozidla rozebírají na náhradní díly nebo je připravují na legalizaci, nebo takzvaní tipaři. Ti tipují lokality vhodné ke krádežím. Zloději většinou dávají přednost velkým parkovištím, kde je pohyb podezřelých osob méně nápadný.

Zkušený zloděj se do auta dostane za několik vteřin a dokáže s ním odjet za pár minut. Stoprocentní ochrana proti zlodějům automobilů prakticky neexistuje, různými druhy zabezpečovacích zařízení je však lze od krádeže odradit.

,