Křemešník nabízí skvělý rozhled

- Zajímavým tipem na výlet může být i pověstmi opředený vrch Křemešník, který je nejvyšším vrcholem Křemešnické vrchoviny tvořící výběžek Českomoravské vrchoviny. Rulový vrchol tohoto kopce leží ve výši 765 metrů nad mořem a najdete ho deset kilometrů jihovýchodně od Pelhřimova.

Křemešník sice není příliš výrazným vrchem, dokonce se poněkud ztrácí mezi okolními kopci, přestože patří k nejvyšším na Českomoravské vrchovině. Má však přitažlivé kouzlo hlubokých lesů, kde lze dýchat svěží čistý vzduch. Na jeho vrchol je navíc možno vyjet po lesní silničce.
Před pěti lety zde byla postavena rozhledna, a to přímo vedle staveb, které zde již stojí odedávna. Železná věž složí sice hlavně jako televizní přivaděč, je však současně využívána i k turistickým účelům. Celková výše konstrukce je dvaapadesát metrů, vyhlídka je ve čtyřiceti metrech.
Kruhový rozhled z tohoto ochozu je skutečně velkolepý. Je zde možno shlédnout na značnou část Českomoravské vrchoviny, směrem na jih Jihlavské vrchy v čele s nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny - Javořicí a televizním vysílačem, jihozápadně pásmo kopců s hlubokými lesy - takzvanou Českou Kanadu na Jindřichohradecku, západně oblast Táborska s vrchem Svidníkem, severozápadně oblast Mladovožicka s vrchem Strážiště, severně Posázaví a přehradní nádrž Želivka, vrch Melechov, hrad Lipnice a zříceninu hradu Orlík, severovýchodně Havlíčkobrodsko v pozadí se Žďárskými vrchy, jihovýchodně Jihlavsko s vrchy Čeřínkem a Špičákem.
Již od roku 1710 však stojí na Křemešníku také barokní kostel Nejsvětější Trojice, který vznikl na místě původní gotické kaple z roku 1555. Kostel je částečně rokokový, v roce 1734 k němu byly přistavěny dvě nárožní kaple. Je zde i nedokončená stavba sochaře Šejmosty - Větrný zámek. Na úbočí Křemešníku je kaple svaté Anny, obnovená v roce 1620.
Odtud občasně vyvěrá slabě radioaktivní pramen, který prý má zázračné léčivé účinky. Ve 13. a 14. století se na Křemešníku těžilo stříbro - proto ona slabá radioaktivita pramene. Dříve se zde často konaly poutě.
V roce 1832 směřovalo na Křemešník mnoho procesí ze všech krajů a většina lidí, kteří byli zázračnou vodou ze studánky očištěni, se prý uzdravilo a zbavilo svých neduhů. Pověst o léčivé vodě pak vedla k založení kostela Nejsvětější Trojice. Od kaple svaté Anny vede ke kostelu také Křížová cesta, která je částečně dílem sochaře Antonína Bílka.

A když se s Křemešníkem důkladně seznámíte, můžete si odpočinout a občerstvit se v horském hotelu Křemešník, kde je také k dispozici ubytování. Zde máte také možnost vzít si mapu a příslušného turistického průvodce a zamyslet se, která další místa Českomoravské vrchoviny ještě navštívíte.