Jezero Mooserboden

Jezero Mooserboden | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Krásné soutěsky a čistá jezera. Podzimní toulky v srdci Rakouska

  • 11
Podzimní stabilní počasí nabízí mnoho možností k výpravám na hřebeny rakouských hor, ke kterým se můžete přiblížit lanovkami. A pokud počasí zrovna nepřeje, vydejte se do okolních ledovcových soutěsek. V údolí řeky Salzach jich najdete hned několik.

Východištěm k výletům může být například lázeňské městečko Zell am See, ležící ve výšce 700 m n.m., na břehu stejnojmenného jezera, jednoho z nejčistších v Rakousku. Známé zimní středisko nabízí i v létě spoustu aktivit od pěších, cyklo a in-line výletů až po paragliding a vodní sporty na jezeře a na řece Salzach. V okolí je i několik golfových hřišť, koupaliště a krytý bazén.

Hřebenovkami ze Schmittenhöhe

Jedna z neoblíbenějších pěších tras vede po travnatých hřebenech východního cípu Kitzbűhelských Alp, které se zvedají přímo nad Zell am See. Nejsnazší způsob nástupu do hor představuje moderní kabinová lanovka vedoucí na vrchol Schmittenhöhe, která vás během pár minut přenese do nadmořské výšky 2000 m. Původní lanovka byla zprovozněna v lednu r. 1928 a byla důležitým impulsem pro rozvoj turistiky v regionu.

Pohled ze Schmittenhöhe k severovýchodu. V pozadí stěna Hochkönig

Z vrcholu Schmittenhöhe se rozbíhají tři holé a travnaté hřebeny. Podle podrobné turistické mapy, kterou zdarma obdržíte v informačním centru nebo na stanici lanovky, si můžete vybrat jednu z variant výletu.

Směrem k západu vede hlavní hřebenovka, po které můžete vystoupat pod 10 km vzdálený vrchol Hochkogel (2 249m), případně se vydat na náročný přechod až k Pass Thurn. Celou cestu půjdete ve výšce kolem dvou tisíc metrů a na obě strany se můžete kochat výhledy: jižně na údolí Salzachu a za ním se zvedající štíty Vysokých Taur, severně pak na údolí Saalachu s lyžařským střediskem Saalbach-Hinterglemm.

Dvě snazší varianty hřebenovek sestupují plynule severovýchodním respektive jihovýchodním směrem k Zell am See. Zatímco jižní trasa vede střídavě lesem a po sjezdovkách, severní větev kopíruje holý travnatý hřeben směrem k hodinu vzdálenému vyhlídkovému vrcholku Sonnkogel.

Trasa na Sonnkogel je vhodná i pro děti

Trasa na Sonnkogel je vhodná i pro děti

Tato alternativa je vhodná i pro rodiny s dětmi, jelikož většina cesty je koncipována jako dětská zážitková trasa s mnoha obrovskými vyřezávanými zvířaty nebo svištími norami, které mohou děti prolézat. Obě možnosti nabízejí také několik možností občerstvení na horských chatách.

Pro návrat do údolí můžete zvolit lanovku, nebo sestoupit pěšky po některé ze značených tras až do údolí nebo alespoň k mezistanici a horské chatě Sonnalm případně na Mittelstation lanovky City Express.

Ze sestupu k salaši Fűrthermoaralm

Ze sestupu k salaši Fűrthermoaralm

Výtahem k vodní elektrárně

Lyžařští nadšenci jistě dobře znají ledovec poblíž městečka Kaprun, ležící na úbočí třítisícovky Kitzsteinhorn. Pokud se vydáte z Kaprunu k lanovkám na tento ledovec, můžete autem pokračovat sevřeným údolím ještě asi 2 km dále k parkovišti u Kasselfall Alpenhausu. Tady začíná zajímavá jízda k unikátním vysokohorským přehradám a vodní elektrárně Kaprun Hochgebirgsstausseen.

Unikátní výtah k elektrárně Kaprun HochgebirgsstausseenPo zakoupení jízdenky vás nejprve čeká jízda autobusem 1 300 metrů dlouhým tunelem. Poté přestoupíte na unikátní výtah, jakousi otevřenou plošinu pro až 180 lidí, který vás vynese o dalších 430 metrů blíže k nebi. Výtah sloužil v době budování přehrad k transportu těžké techniky a i dnes převáží kromě návštěvníků nákladní auta nebo turistické autobusy. Poslední úsek ke hrázi horní přehrady zdoláte opět autobusem. A pak už jste ve výšce 2 040 m n.m., u přehrady Mooserboden a na dosah ledovcům.

Odtud se můžete vydat na některý z kratších pěších výletů nebo nastoupit na jednu z vysokohorských trekingových tras. Oblíbeným cílem návštěvníků je vyhlídka Hohenburg, ležící na 2 100 m vysokém vrcholu, vklíněném mezi betonové stěny horní hráze.

Jezero Mooserboden

Jezero Mooserboden

Pod touto vyhlídkou najdete také návštěvnické středisko se zajímavou expozicí a úchvatným videem zachycujícím minulost i současnost budování elektrárny. Hodinu dlouhou placenou prohlídku do nitra elektrárny lze doporučit všem, kteří se zajímají o technické aspekty tohoto unikátního díla.

Cestu zpět k parkovišti lze absolvovat opět dopravními prostředky, popřípadě sestoupit pěšky k salaši Fűrthermoaralm. Tato cesta vede po úbočí Kitzsteinhornu a provede vás kvetoucími alpskými loukami. Na konci výletu můžete posedět v malebné horské salaši u půllitru rádlera a počkat si na některý z autobusů.

Ze sestupu k salaši Fűrthermoaralm

Ledovcové soutěsky Vysokých Taur

Severní úbočí Vysokých Taur dalo v minulosti vzniknout několika unikátním soutěskám. Klammy, jak jim zde říkají, vytvořila voda z tajících ledovců a zakusují se místy až několik desítek metrů pod okolní terén.

Konec kaňonu Liechtensteinklamm zakončuje 50 m vysoký vodopádNa cestě z Zell am See k Salzburku napočítáte na padesáti kilometrech tři soutěsky. Nejblíže ležící Sigmund-Thun-Klamm najdete v těsném sousedství Kaprunu. Druhý, Kitzlochklamm, leží v Taxenbachu a poslední a nejznámější Liechtensteinklamm najdete u městečka St. Johann.

Největší ze soutěsek, Kitzlochklamm, leží stranou náporu turistů a nabízí tak klidnou prohlídku soutěsky potoka a dravé řeky. Připravte se ale na průchod tunelem a náročný výstup po dřevěných lávkách "nalepených" na strmých vápencových stěnách. Rozhodně si tady užijete dost adrenalinu, stejně tak jako nadšenci, kteří se v neoprenech vydávají na průzkum kamenité rokle pod dohledem instruktorů kaňoningu.

Liechtensteinklamm

Liechtensteinklamm

To Liechtensteinklamm se nemusí o popularitu bojovat, díky jeho proslulosti zde rozhodně potkáte několik zájezdových autobusů a parkoviště plné aut. Nápor návštěvníků však vyvažuje krása této soutěsky, která končí pod úchvatným, 50 metrů vysokým vodopádem. O zpřístupnění Liechtensteinklammu, jak už název napovídá, se zasloužil kníže Jan II. z Liechtensteinu, díky jehož investici mohl být kaňon v roce 1876 zpřístupněn veřejnosti.

Mapa Zell am See

Mapa Zell am See

praktické informace

Hlavní letní sezona končí v Rakousku o víkendu v polovině září (letos to bylo 12.9.). Po tomto datu je třeba sledovat provozní doby lanovek a otevírací doby některých atrakcí. Na druhou stranu je vše vyváženo menším počtem návštěvníků a stabilním počasím babího léta.

Při delších pobytech se rozhodně vyplatí některá ze slevových karet. Asi nejznámější je "Salzburgerland Card". Za 43 eur máte 6 dní na to navštívit zdarma téměř 200 atrakcí, lanovek, muzeí, nebo termálních koupališť.

Region Kaprun – Zell am See nabízí pro změnu tzv. "Zell am See-Kaprun Card". Pokud se ubytujete v některém ze 130 hotelů v oblasti, máte tuto kartu v ceně 50 eur zdarma. Můžete na ní vyjet některou z lanovek, navštívit soutěsku Sigmund-Thun-Klamm nebo se projet lodí po Zellerském jezeře.

Další informace:
Lanovky na Schmittenhöhe: http://www.schmitten.at
Informace o horské elektrárně Kaprun Hochgebirgsstausseen:
http://www.verbund-tourismus.at/
Informace o regionu Zell am See – Kaprun: http://www.zellamsee-kaprun.com