Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krásné kostely na Broumovsku

  10:35aktualizováno  10:35
Zcela nevšední výlet lze uskutečnit do Broumovského výběžku. Běžně známé a přírodně i krajinářsky nejatraktivnější cíle této oblasti, Adršpašsko-teplické skály, Křížový vrch i Broumovské stěny, pro tentokrát pomineme a zaměříme se na církevní historické památky. Broumovská kotlina je totiž zcela ojedinělou enklávou, jaká nemá v celých Čechách obdobu.
Heřmánkovice - kostel Všech svatých

Heřmánkovice - kostel Všech svatých | foto: Jaroslav DuchoňMF DNES

Opat Otmar Zinke
Nové kostely se postavily v osmi velkých vsích na Broumovsku díky působení opata Otmara Zinkeho z broumovského benediktinského kláštera (ve funkci 1700-1738).

Jak se Zinkemu podařilo přesvědčit své poddané v těchto místech, aby se vzdali svých původních, často ještě dřevěných kostelíků, a navíc, aby přispěli na stavby, se už asi nedozvíme. Všechny stavby proběhly historicky vzato v krátké době několika desetiletí vrcholného baroka.

Kostely projektovali Dienzenhoferové
Otmar Zinke jako dobrý klášterní hospodář a investor si k uskutečnění myšlenky výstavby nových svatostánků vybral tehdejšího prvotřídního a obdivovaného architekta Kryštofa Dienzenhofera. Po jeho smrti v roce 1722 pokračoval v započaté práci jeho syn Kilián Ignác.

Dienzenhoferové měli podle smlouvy s klášterem nejen vyhotovit plány kostelů, ale občas kontrolovat i vlastní průběh stavby, svěřený polírovi nebo místnímu zednickému mistrovi. Oba projektanti si byli vědomi toho, že technická vyspělost místních zedníků není na té úrovni, jako měli zedničtí mistři jejich pražské stavební huti. Proto byly všechny projekty pro opata Otmara skromnější.

V žádném případě se to však neprojevilo na menším urbanistickém působení. Naopak, všechny kostely se staly i díky umístění na návrších nebo okrajích obcí dominantami celého okolí. Projevila se u nich jistá šetrnost v tom, že některé z kostelů mají jen dřevěné falešné klenby, což stavby značně zlevnilo.

Tvarová pestrost kostelů je velká, ač všechny vycházejí z podélně centralizujícího půdorysu s drobnými obměnami. Krajina Broumovska jimi byla povznesena do výjimečné jednoty kulturní a výtvarné.

TIPY KAM NA VÍKEND 6. - 8.9. NAJDETE ZDE.

Interiéry rozměrově nikterak velkých staveb působí překvapivě prostorně a vznosně. Podílí se na tom dostatek světla i půlkruhové výklenky a pilastry, nesoucí hlavní římsu. Krajinu Broumovska kromě těchto dominantních staveb doplňují drobnější památky, zastoupené v hojném počtu. Jsou to křížky, plastiky, sošky, křížové cesty i další.

Kostely na Broumovsku
Podívejme se alespoň zběžně na některé kostely. Se stavbou prvního v Božanově se začalo v roce 1709. Byla však přerušována, takže dokončena byla až v roce 1743. Kostelní loď je vyzdvižena na půdorysu čtverce s okosenými rohy. Ve Vernéřovicích se začalo se stavbou v roce 1719. Loď je eliptická.

V následujícím roce začala stavba v Ruprechticích, kde půdorys lodi tvoří protáhlý osmiúhelník s rovnými stranami. V roce 1722 přistoupili ke stavbě v Heřmánkovicích, také na půdorysu protáhlého osmiúhelníku, ale se stěnami vně konklávně vybranými. V Bezděkově začínali stavbu roku 1724 na půdorysu lehce protaženého osmiúhelníku a s dvojvěžovým průčelím.

V témže roce začali i ve Vižňově na eliptickém půdorysu s proláknutím dlouhých stran. V následujícím roce pak začali se stavbou kostela v Otovicích na oválném půdorysu se šesti vystouplými kaplemi, takže loď má zevně zvlněný obrys. Jako poslední přišel na řadu Šonov v roce 1727. Kostel má dvouvěžové vyklenuté průčelí, šikmo postavené věže a obdélná loď má okosené rohy.

Záchrana broumovských kostelů

Po minulém režimu, který nepřál církevním památkám, nejsou kostely v nejlepším technickém stavu. Z omezených prostředků se však zachraňuje, co se dá.

Od roku 2000 se koná každoročně v létě Týden pro broumovské kostely. Při něm se tyto památky otevírají veřejnosti. Ve většině z nich se konají výstavy, koncerty i další kulturní vystoupení. Při nich je příležitost poznat interiéry, akustiku a vůbec vznosnost vnitřních prostor těchto krásných památek.

Autoři:
Nejčtenější

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Další z rubriky

Hřebenovka přes Orlické hory je nenáročná trasa, která sice dokáže i trochu...
OBRAZEM: Nudíte se? Projděte se v létě po hřebenech Orlických hor

Hřebenovka přes Orlické hory je nenáročná trasa, která sice dokáže i trochu zatopit, ale převážně jde o parádní relax. Projdete se botanickou zahradou a...  celý článek

Vltava v těchto dnech teče rychle. Jez ve Zlaté Koruně prověří vodáky na...
PŘÍMÝ PŘENOS: Podívejte se na sjíždění jezu Zlatá Koruna na Vltavě

Vodácká sezóna je již v plném proudu a řeky se těší na prázdninový nápor vodáků. Pokud právě sedíte u počítače, můžete se zchladit sledováním vodáků na jezu...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.