Svojanov, jeden z nejstarších českých královských hradů, bývá nazýván vilou...

Svojanov, jeden z nejstarších českých královských hradů, bývá nazýván vilou českých královen. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Královské slavnosti a třicetiletá válka na hradě Svojanově

Při výletu na Svojanov rozhodně nepočítejte, že se vám tenhle hrad ochotně ukáže už zdálky. Ano, stojí sice na kopci, ale dovedně skrytý ve spleti hlubokých údolí. Během roku se tu koná řada akcí, poutí, koncertů, jarmarků, divadelních a šermířských vystoupení, na které vás zve portál Kudy z nudy.

Největší historickou akcí sezony na hradě Svojanov bývají Královské slavnosti, které se letos konají v sobotu a v neděli 4. a 5. července. Hrad se na dva dny vrátí hluboko do středověku, do roku 1267, kdy na Svojanov přijel král Přemysl Otakar II. spolu se svou chotí královnou Kunhutou.

Na počest krále (a královny)!

57_Královské slavnosti se konají na začátku července a Svojanov se na dva dny vrátí hluboko do středověku.

Pokud se na Královské slavnosti vypravíte, čekají vás ukázky soudobých tanců a rytířské souboje, dobový jarmark, spousty dobrot, ukázky sokolnického výcviku a používání středověkých zbraní či šermířská vystoupení. Největší obdiv samozřejmě sklízí příjezd královské družiny v autentických kostýmech provázený hudbou, který se pro velký zájem pořádá každý den dvakrát.

Ačkoli se často píše, že Svojanov založil právě král Přemysl Otakar II., podle současných průzkumů je hrad starší. Všechny listiny, které by jeho vznik nějak objasňovaly, sice shořely při požárech, ale podle odborníků jeho stavbu zahájil možná kolem roku 1224 královský purkrabí Svéslav z Bořitova, který hradu dal i své jméno. Přesto k nejvýznamnějším majitelům hradu patřil právě král Přemysl Otakar II. a královna vdova Kunhuta si po jeho smrti Svojanov vybrala jako své sídlo. Nějaký čas tu žila se svým budoucím manželem Závišem z Falkenštejna – ano, s tím, kterého v srpnu 1290 popravili v Hluboké nad Vltavou.

Hrad jak se patří

Svojanov je podobně jako Bítov nad Vranovskou přehradou hrad, kde si gotická architektura podává ruku s empírem. Přesto je to hrad; empírový palác je malý, uzavřený ve věnci hradeb, parkánů a vyhlídkových teras. Nijak rozsáhlý není ani hradní areál, ale přesto tu objevíte spousty zajímavostí, třeba voliéry s dravými ptáky, kamerunské kozy, oždibující trávu na hradních terasách anebo obnovenou gotickou zahrádku, prý jedinou svého druhu ve střední Evropě, s tradičním členěním na okrasnou a bylinkovou část, se zídkou sloužící k odpočinku a sadem. Pokud vám snad nebudou stačit výhledy z hradeb, můžete vyšplhat nahoru na vrchol šestadvacet metrů vysoké hlásné věže s břitem.

Hrad plný tajemství a strašidel

Zahrádkářům se bude líbit gotická zahrádka s okrasnou a bylinkovou částí, zídkou sloužící k odpočinku a sadem.

Svojanov nabízí dva prohlídkové okruhy; první vede přes interiéry empírového paláce a ukáže vám, jak se na hradě žilo ve druhé polovině 19. století, druhý je pro dobrodružnější povahy. Představí se vám Dům zbrojnošů, kde poznáte život hradní posádky na konci 15. století, a také atraktivní podzemní prostory s expozicí středověkého útrpného práva. Kromě vězeňských kobek a mučicích nástrojů tu objevíte i letošní novinku: postavy z pověstí a legend hradu.

V přehlídce svojanovských přízraků nikdy nechybí zlý správce Rašín, který prý krutě trestal dělníky budující dům zbrojnošů a za trest musí každou půlnoc objíždět hrad na hřbetě ohnivého býka. Najdete tu i paní Kateřinu Zárubovou se svým švagrem Karlem, který ji nechal zahynout v nejhlubším sklepě hradu, paní Kateřinu Rabenhauptovou se svým milým a také s manželem Hertvíkem Žehušickým, který oběma připravil rovněž velmi krutou smrt.

Bydlení na hradě a další akce

Chcete si užít bydlení na hradě? Na Svojanově se už více než sto let můžete ubytovat. V nabídce jsou pokoje zařízené nábytkem z přelomu 19. a 20. století a také jednodušší pokoje turistické. Najdete tu také restauraci s nabídkou specialit z hradní a zámecké kuchyně.

V srpnu uvidíte, jak vypadalo dobývání hradu za třicetileté války.

Na Svojanov také můžete přijet o víkendu 1. a 2. srpna na Divadelní pouť anebo o dva týdny později, o víkendu 15. a 16. srpna, kdy se koná další tradiční akce – Třicetiletá válka na hradě. Čeká vás dobývání Svojanova, podobně jako královský průvod rovněž opakované každý den dvakrát, historický šerm a vše, co k dobovým hradním slavnostem patří. Koncem září sem můžete přijet na Svatováclavské slavnosti a v sobotu 3. října na noční prohlídky s hraným příběhem královny Kunhuty a jejího dvora.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz