vodní svět v zoo ve Dvoře Králové

vodní svět v zoo ve Dvoře Králové | foto: http://www.zoodk.cz/

Královédvorskou zoo stojí za to navštívit i v zimě

Mnozí lidé mají Zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem spojenou jen s letním safari a vůbec netuší, že ji mohou navštívit i v zimě třeba při cestě za lyžováním do Krkonoš. Do začátku února je vánočně vyzdobená zahrada otevřena každý den dokonce až do sedmi hodin večer a od tří hodin odpoledne se do ní lze podívat za snížené vstupné.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem chová v současné době více než dva a půl tisíce zvířat a ročně ji navštíví přes půl milionu lidí. Ti si v zimních měsících kromě tradičních venkovních výběhů s africkými kopytníky mohou prohlédnout i několik krytých expozic.

Návštěvníci pavilonu Ptačí svět například uvidí ve dvou prostorných halách okolo dvou set ptáků z tropických oblastí celého světa. Polovina opeřenců poletuje volně nad hlavami lidí, zbytek ptáků chová zahrada v prostorných voliérách za stovkami napnutých strun. "Struny mají oproti obyčejnému pletivu tu výhodu, že při pohledu z dálky jakoby zmizí, takže divák má pocit, že se ocitl ve volné přírodě," říká ředitelka zahrady Dana Holečková. Atmosféru tropického pralesa dokresluje umělý vodopád a bujná vegetace.

V pavilonu je i voliéra se vzácnými drápkatými opičkami, jejichž domovem jsou pralesy Jižní Ameriky. "Opičky snědí všechno, na co přijdou, proto je nemůžeme volně vypustit. Jsou velice obratné, a tak by se bavily chytáním drobných ptáků a vybíráním vajíček z hnízd," vysvětluje Holečková. V prosklené odchovně mohou nyní návštěvníci spatřit mláďata afrických brodivých ptáků ibisů hagedašů, které se počátkem roku podařilo královédvorským ornitologům rozmnožit jako prvním v republice. V pavilonu pomalu začíná zkoušet létat i další vzácné mládě korunáče vějířového, jenž ve volné přírodě obývá tropické pralesy Nové Guiney.

Vodní světy

Přímo naproti ptačímu pavilonu najdou návštěvníci vstup do expozice Vodní světy přibližující život mořských a sladkovodních živočichů. Velkou atrakcí expozice jsou stovky volně poletujících exotických motýlů, kteří běžně usedají na těla procházejících lidí. Kromě pestrobarevných motýlů je v pavilonu k vidění i největší tuzemská soustava sladkovodních akvárií s tropickými rybami a tři mořské nádrže přibližující svět korálového útesu hluboko pod hladinou Tichého oceánu. Říši plazů zastupuje druhá největší skupina krokodýlů úzkohlavých na světě, leguáni, varani a čtyři velké anakondy. V expozici nechybějí ani jedovatí hadi z jihovýchodní Asie.

Šelmy, orangutani a pravěk Zdeňka Buriana

Největším lákadlem sousedního pavilonu šelem jsou v poslední době mláďata gepardů, servalů, fos a psů hyenových. "Štěňata psů hyenových jsou pouze šest týdnů stará, takže se zatím drží s matkou v noře. Návštěvníkům je proto přibližujeme alespoň prostřednictvím kamery a televizní obrazovky," informuje ředitelka. Prosklený pavilon lidoopů se od ledna může pochlubit největší kolekcí orangutanů ve střední Evropě.

"Dočasně jsme u nás poskytli azyl skupině orangutanů, kteří kvůli budování nového pavilonu museli opustit pražskou zoo. Nyní u nás tedy lidé uvidí celkem devět orangutanů a z toho pět mláďat," říká Holečková. Návštěvníci královédvorské zahrady by si podle ní určitě neměli nechat ujít také výstavu obrazů Pravěk očima Zdeňka Buriana, kterou najdou v nově opravené správní vile. Jediná stálá expozice Burianových maleb na světě zahrnuje celkem 84 pláten, která byla nedávno nově zrestaurována.