Koupání v přírodě nemusí být bezpečné

V horkých dnech jen málokdo dokáže odolat koupeli v blízkém rybníku, přehradě, koupališti či řece. Zároveň právě teplé dny kvalitu vody zhoršují. Zdravotní potíže mohou při koupání způsobit především sinice a některé druhy řas. "Sinice jsou dnes téměř všude. Oblasti, které jimi nejsou postižené, jsou už dnes výjimečné," říká pardubický ekolog Jiří Klicpera. Teplo sinicím prospívá. Za jejich větší výskyt oproti stejnému období loňského roku může právě letošní teplé počasí.

V každém případě hygienici doporučují po každém koupání v přírodní stojaté vodě se osprchovat čistou vodou. To se týká například rybníka Rozkoš u České Skalice či přehrady Seč na Pardubicku. Děti a alergici by se podle nich měli takovému koupání raději vyhnout úplně.

Jiné vodní plochy, třeba jihočeské rybníky Jordán, Vajgar či Svět, si kvůli vodnímu květu na hladině od hygieniků vysloužily upozornění, že voda v nich není ke koupání vhodná.

Hustý zelený povlak sinic na hladině Brněnské přehrady vedl tamní hygieniky k tomu, že koupání v nádrži úplně zakázali. S hygienickými normami naopak nemají téměř žádné problémy umělá koupaliště, kde voda cirkuluje.

Dobře jsou na tom také velké vodní nádrže, kterými voda protéká. "Nejčistší koupací plochy jsou na Orlíku, na Slapech a na Lipně, v podstatě celá vltavská kaskáda je bezpečná. Také valašská kaskáda a malá jezera, která jsou na Labi, v Čelákovicích a Mělníku," říká Jan Boček, náměstek výzkumného vodohospodářského ústavu.

Pro koupání vyhovuje i Vranovská přehrada, Nové Mlýny či Máchovo jezero. Tady se na kvalitě vody projevuje hlavně počet rekreantů. "Když Máchovo jezero obloží dva tisíce lidí, voda o tom ani neví. Ale když se tam přijde vykoupat deset tisíc lidí, je to malér," říká Jan Bouček.

Neplatí jednoduchá úvaha, že nejlepší koupání bude v tekoucí vodě řek. Často v nich totiž končí odpadní voda z obcí. Z tohoto důvodu hygienici nedoporučují koupat se třeba v řece Olešná na Ostravsku.

Sinice mohou být nebezpečné 
Při letním koupání ve volné přírodě nás ohrožuje zejména přítomnost sinic a některých druhů řas ve vodě. Větší zdravotní potíže dokážou způsobit sinice. Na hladině se shlukují do zelené kaše, takzvaného vodního květu.

Sinice se u nás vyskytují téměř všude. Koupání však začne být nebezpečné až ve chvíli, kdy se sinice příliš rozmnoží - a právě v horkém počasí se jim daří dobře.
Hygienici sledují množství sinic ve stojatých vodách a upozorňují, zda jejich koncentrace ještě připouští koupání, nebo už je lepší se takové vodě vyhnout. Upozorňují, zda je voda vhodná, nebo nevhodná ke koupání, a pokud koncentrace sinic přesáhne přípustnou normu, koupání v takovém místě zakážou.

Hygienici zároveň varují, aby lidé nebrali na lehkou váhu zákaz koupání v místech, kde se sinice přemnožily. Lidem, kteří se mezi sinicemi koupou, hrozí alergická reakce. Ta se může projevit vyrážkou, zarudlýma očima, zánětem spojivek nebo rýmou.

Některé druhy sinic obsahují i jedovaté látky, které v případě, že se člověk znečištěné vody naloká, mohou způsobit lehkou žaludeční otravu. V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Vedoucí oddělení komunální hygieny Městské hygienické stanice v Brně Miroslav Staněk zmiňuje i nejvážnější možné následky. "Toxiny, které sinice produkují, mohou dokonce poškodit játra nebo plod u těhotných žen," říká Miroslav Staněk.

Lidé, kteří jsou alergičtí, nebo malé děti by se ve vodě, kde se sinice přemnožily, raději neměli koupat vůbec. Ostatní by se po koupeli měli osprchovat čistou vodou.

Počasí: také v srpnu má být spíše teplo
Počasí zatím přeje prázdninovým radovánkám, je slunečnější a teplejší než loni.
Podle dlouhodobé předpovědi meteorologů na měsíc srpen by to tak mělo zůstat i nadále.

Po nynějším mírném ochlazení má přijít opět teplé počasí. Tropická vedra minulého týdne, kdy se stupnice teploměru vyšplhaly nad třicet stupňů Celsia, má počátkem tohoto týdne podle předpovědi počasí na několik dnů vystřídat mírné ochlazení.

V prvních dnech začínajícího týdne má být většinou oblačno, občas polojasno a podle meteorologů se místy objeví déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Ráno se mají ojediněle objevit mlhy.

Teploty mají vystoupit na devatenáct až pětadvacet stupňů Celsia, noční teploty se budou podle předpovědi pohybovat mezi šestnácti a deseti stupni Celsia.
Už koncem týdne se však má znovu oteplovat.