Korsika: jedno z mála míst, kde najdete romantickou pláž jen pro sebe

Kde jinde ve Středomoří se vám to podaří. Najít pláž v malebné zátoce, na které budete sami. Na Korsice, s nejmenší hustotou obyvatel v Evropě, je to ale docela snadné. Ostrov, který nabízí i krásnou přírodu a památky, má trochu pošramocenou pověst kvůli mafii. S tou se tady však určitě nesetkáte.
Přeplněné pláže na Korsice nehrozí, některé můžete mít i sami pro sebe

Přeplněné pláže na Korsice nehrozí, některé můžete mít i sami pro sebe | foto: Jan JanulaiDNES.cz

Mafiánské historky

Místní bossové na Korsice mají podíly v restauracích, barech či penzionech a o „reklamu“ v podobě veřejných poprav nestojí, odrazovaly by turisty. Nicméně pokud téma mafie při rozhovoru s místními nadhodíte, nejčastější odpovědí je - hrobové ticho.

Výjimku tvoří mladá generace. Student Jean, který přes léto brigádničí jako číšník v metropoli Ajacciu, mi po štědrém spropitném (to se v restauracích až tak moc nedává, ceny totiž už tak dost připomínají drahotu) přece jen něco řekl:

„Většina těch hrůzostrašných mafiánských historek jsou výmysly spisovatelů a filmařů! Všechno vzniklo kdysi dávno na základě zákona krevní msty, vendety, a to proto, že lidi neměli šanci hledat spravedlnost u úřadů.

Ty byly daleko a navíc každou chvíli vládl někdo jiný, takže jsme si vytvořili vlastní pravidla, založená na rodinném principu. O všem rozhodoval nejstarší mužský člen, pokud měl autoritu a majetek, stal se zároveň neomezeným vládcem vesnice.

Pochopitelně se snažil rozšířit sféru svého vlivu i do těch okolních, a tak vznikaly ty boje, táta mi vyprávěl, že ještě před válkou byla na venkově brokovnice dost běžný komunikační prostředek, ale to je dávná minulost. Dnes nejsou žádné střílečky na ulici, pokud si klany mezi sebou vyřizují účty, tak zásadně v soukromí, a nikdo - kromě těch, kterých se to týká, a ve výjimečných případech i policie - se o tom nedozví,“ vypráví zasvěceně Jean.

Korsičané prý navíc nejsou tak pomstychtiví jako Sicilané, spíš si vzájemně vymlátí bar či butik, pochopitelně až po zavíračce, jednak kvůli svědkům, jednak proto, aby si nekazili kšefty. „V lepším případě propíchají pneumatiky či poškrábou auťák, než by se masakrovali,“ uzavírá mafiánský exkurz Jean.

Přeplněné pláže na Korsice nehrozí, některé můžete mít i sami pro sebe Korsika. Krajina bez lidí, něco pro samotáře

Nejslavnější Korsičan

V Ajacciu se narodil nejslavnější Korsičan v dějinách, Napoleon, takže do něj kromě běžných návštěvníků míří i četní obdivovatelé, toužící poznat místa, kde slavný císař a vojevůdce strávil dětství. Jeho duch je tak v ulicích stále všudypřítomný, připomínají ho četné sochy, ani rodný dům si na nedostatek zájmu stěžovat nemůže.

V něm jsou, kromě jiných exponátů, vystavena i dřevěná nosítka, na nichž jeho matku narychlo přenesli z kostela domů poté, co jí tam praskla plodová voda. K tomu, aby se její nejslavnější syn narodil přímo po kůrem, scházelo prý jen velmi málo…

Obrázek není k dispozici

Pláže

Na Korsice najdete pláže všeho druhu. Kamenité (nejromantičtější je v Portu, ze tří stran obklopená horami) i s černým hrubým pískem.

Nejvíc jich je ale s čistě bílým pískem, ty leží spíše na jihu. Poblíž letoviska Bonifacio je i jedna z nejhezčích, Rondinara.

K některým není zrovna snadný přístup, vede k nim jen úzká pěšinka, jako příklad může sloužit vyhlášená Palombaggia u Porto Vechia, kde je ale i přesto plno lidí.

Nesnadný přístup je i na opuštěné pláže, ze silnice je uvidíte docela snadno, horší je se k nim dostat, ale stojí to za to.

Návštěvu si zaslouží i pevnost na útesu, z jejíchž hradeb je nádherný výhled na celé město včetně pláže Saint Francois, tržiště poblíž náměstí Place Foch, rodinnou hrobku rodu Bonapartů Chapelle Impériale či Muzeum Fesch, v němž jsou vystavena díla starých mistrů, např. Raffaela,Tiziana, Veroneseho a dalších.

Jinak zde a ve druhém největším městě Bastii, ležícím na opačné straně ostrova (kde lze obdivovat guvernérské sídlo, etnografické muzeum, radnici, dům, palác janovské vlády, v němž strávil část dětství Victor Hugo, a další památky), žije takřka polovina všech obyvatel.

Jestli něco Korsice určitě nehrozí, tak přelidněnost. Hustota osídlení, která činí 27 lidí na km2, je jedna z vůbec nejnižších v Evropě, takže se lze o samotě toulat krajinou nejen hodiny, ale klidně i dny… To se netýká jen poněkud hůře přístupného, kopcovitého vnitrozemí, ale i pobřeží - i tady totiž můžete s trochu štěstí najít sice malou, ale zato úplně liduprázdnou pláž, což se vám jinde ve Středomoří asi podaří jen stěží.

Korsika, Ajjacio. Napoleonův rodný dům, součástí expozice je  i socha vladaře v dětském věku Korsika. Posezení v restauraci u přístavu je určitě zážitkem, nicméně je za něj nutno někdy i dost draze zaplatit

Venkovská idyla

Hory křižují skrz naskrz značené turistické cesty, takže bloudění nehrozí. Nejdelší, 220 km dlouhá legendární trasa nazývaná GR 20 prochází, místy v nadmořské výšce až dva tisíce metrů, napříč celým ostrovem. O túře po této trase jsme psali ZDE.

Cestou lze narazit na vesničky jakoby nahodile roztroušené na úbočích, s baráčky nalepenými na sebe, křivolakými uličkami i nezbytným kostelíkem na návrší. Tady se opravdu tak trochu zastavil čas, starší ženy v černém oblečení posedávají k večeru na zápraží svých domů, zatímco muži temperamentně diskutují se sklenkou vína u stolků v zahradní restauraci, stejně jako to činili jejich předkové.

Korsika, pláž PalombaggiaKorsika, Porto Vecchio

Do mnohých vesniček se nelze dostat jinak než pěšky nebo stopem, na ten ovšem není radno spoléhat. Na silnici můžete klidně stát i pár hodin, než kolem projede auto, dopravní provoz je minimální. Pak ale máte téměř stoprocentní jistotu, že zastaví. Navíc není ani úplně neobvyklé, že vás řidič pozve k sobě domů, což se nám stalo poblíž vesničky Nonzo v oblasti Cap Corse.

Čtyřicetiletý Pierre je jedním z mála, kteří nepodlehli městskému vábení, hospodaří dál na statku po rodičích, k němuž přiléhá i malá vinice. K obědu nabídl typické místní menu - hustou rybí polévku aziminu, pikantní klobásky figatelli, jehněčí vnitřnosti riffiu a na závěr výtečnou vepřovou kotletu.

Jelikož prasata tady nechovají v chlívku, spíš v jakémsi volném výběhu (někde pobíhají úplně svobodně po lese) a živí se vším možným - zejména si oblíbila kaštany, bukvice a žaludy - jejich maso voní už zdaleka a je velmi šťavnaté.

Jako aperitiv se podávala další krajová specialita - myrtový likér s ledem a po něm silné červené víno, prostě hotový hodokvas, i když nás hostitel ujišťoval, že jde o běžný nedělní oběd.

Obrázek není k dispozici

Korsická konverzace

S námi mluvil Pierre francouzsky, anglicky se tady, kromě větších hotelů, kterých je tu pomálu, moc nedomluvíte. Korsika, i když má širokou autonomii, spadá stále pod zemi galského kohouta, s rodinou však komunikoval pouze korsicky.

„Musím, jinak by mé děti dopadly jako městské, ty už náš jazyk skoro neumí. On totiž nemá žádný slovník ani gramatiku, předává se ústně, což je složité. Mám obavu, že za pár desítek let vyhyne,“ vysvětlil náš hostitel.

Na druhou stranu se prý spousta lidí, co žili dlouhá léta v cizině, vrací jen kvůli tomu, aby si s ním mohli poklábosit. „Každý Korsičan je hrdý na svůj původ a tvrdohlavý, už římští císaři od nás nebrali otroky, protože se jim nikdy nepodařilo je zlomit. A jestli něco vyloženě nesnášíme, tak to, když nás někdo považuje za Francouze nebo, ještě hůř, za Italy. Nejsme ani jedno, civilizace u nás existovala mnohem dřív než u nich,“ zdůrazňuje hrdě Pierre.

Jeho slova si později připomeneme při návštěvě „hřbitova“ menhirů Filitosa u městečka Olme, které patří mezi zdejší největší rarity. Ty nejstarší pocházejí z období až 3 500 před Kristem, na mnohých jsou dobře vidět rysy obličeje.

Podobně záhadných monolitů, o jejichž původu i účelu se stále vedou vášnivé spory, podle některých teorií jsou prý dokonce dílem mimozemšťanů, ovšem najdeme po celé Korsice stovky.

Obrázek není k dispozici

Useknutá hlava na vlajce

K dalším neobvyklostem patří věžovité, zřejmě náboženské stavby, které najdeme hlavně v lokalitě Castell d´Araghja. Autorství je přičítáno starobylému, ale téměř neznámému národu Torreánů. Ten se, bůhví odkud, na ostrově objevil někdy v době bronzové a vytlačil původní obyvatele. Mnozí místní, tedy hlavně ti, co znají dějiny, se stále považují za jejich potomky.

Pokud jde o památky, jsou zde zastoupeny všechny slohy už od těch antických (okolí měst Aléria a Mariana), největší úctu však vzbuzují impozantní citadely. Najdeme je na skalních srázech či kopcovitých návrších v Ajacciu, St. Florent, Bastii, Porto-Vecchiu, nejpůsobivější jsou ale ty v Bonifacio a v Calvi.

Obrázek není k dispozici

Většina z nich vznikla během pěti století, kdy ostrov patřil pod správu italského Janova, za účelem ochránit pobřeží před vpády obávaných islámských Saracénů. Podle legend se je místní snažili odradit i tím, že jim z dálky ukazovali na bílé plachtě useknutou hlavu jejich vůdce, tu nakonec i dnes najdeme na oficiální vlajce Korsiky…

Dnes sem ovšem návštěvníci jezdí hlavně za přírodními krásami, a je opravdu na co se dívat.

Ať už jde o louky, hlavně na jaře pokryté miliony rozkvetlých pestrobarevných květin, zejména krokusů, sice nepříliš husté, nicméně impozantně působící lesy, množství potoků a potůčků s křišťálově čistou vodou stékající z horských úbočí, ledovcová jezera na náhorních planinách, či strmé skalní masivy na pobřeží, doslova vyrůstající z mořské hladiny.

Mnohé výjevy lze ovšem obdivovat jen zdálky, velkou část povrchu totiž pokrývá sytě zelené, nicméně naprosto neproniknutelné křoví. Do romantického rámce krajiny pak zcela přirozeně zapadají volně se pasoucí ovce a krávy.

Korsika. Pohled na pláž a apartmány u Castel Verde de la MerKorsika. Záliv Santa Giulia z výšky vypadá pohádkově

Na ostrov Monte Christo

Pěší turisté, i ti na horských kolech (ta normální jsou bez šance), tady najdou hned několik vhodných tras, jak delších, dálkových, na týden i déle, tak menších, místních, třeba jen na pár hodin. Je ovšem třeba si zvyknout na to, že jsou pro našince značené poněkud netradičně - barevnými cákanci na kamenech.

Jinak kempovat či spát lze pouze na vyhrazených tábořištích, cena zhruba 5 eur za noc. Všude jinde platí přísný zákaz, za porušení hrozí vysoké pokuty.

Korsika, útesy poblíž města BonifacioKorsika, směrovka GR20

Nedaleko Korsiky leží i proslulý ostrov Monte Christo, jehož návštěva by určitě lákala dobrodruhy či čtenáře románů Alexandra Dumase. Mají ovšem smůlu. Nejen že je zcela opuštěný - zbytky osídlení připomínají ruiny kláštera z třináctého století, zničeného piráty, ale hlavně na něj lze vstoupit pouze na základě zvláštního povolení italských úřadů, pod které spadá.

Ani nakrátko zakotvit na břehu se nesmí, což bedlivě kontroluje pobřežní stráž, takže zbývá jen možnost objet ho motorovým člunem a přitom si představovat Edmonda Dantése, jak hledá pečlivě ukrytý poklad...

Může se hodit Doprava Letiště je v Bastii a Ajacciu, ale přímé lety z Prahy jsou výjimkou kromě několika málo charterů cestovních kanceláří. Autem buď přes Německo a Švýcarsko do Francie, nebo Rakousko a Itálii, v obou případech je nutná přeprava trajektem - vyjíždí z Janova, Livorna, Říma a Nice. Cesta trvá v průměru 20 hodin i víc. Na Korsice sice jezdí linkové autobusy, ale většinou bez jízdních řádů, takže nejlepší je najmout si auto z půjčovny. Pozor na velmi úzké a strmé silnice! Ubytování Velké hotely téměř neexistují, nejfrekventovanější jsou bungalovy, penziony či apartmány, mimo sezonu lze sehnat ubytování v privátu, kam jinak jezdí na dovolenou Francouzi. Nejnižší ceny začínají tak od 75 eur za osobu na týden. Jídlo Stravování v restauracích je hodně drahé, ani káva v cukrárně není za pakatel. Maso v obchodech také není zrovna laciné, cenově nejpřijatelnější jsou výtečné bagety, těstoviny, sýry, olivy či výborné stolní víno, zejména mladé jablečné (cidr). Na venkově je levněji než ve městě. Zdroj: Mapy Google

Autoři:
Témata: Ajaccio, Francie, Mafie

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...