Řím chce skoncovat s šizením turistů

Řím chce skoncovat s šizením turistů | foto: Koláž - profimedia a EPA, Profimedia.cz

Konec pětkrát předraženým večeřím. Řím má řešení na okrádání turistů

  • 169
Pár japonských turistů, který nedávno povečeřel v Římě, při placení nevěřil svým očím. Vrchní po nich žádal za dvoje těstoviny a lahev vína téměř 700 eur. Později se ukázalo, že účet byl několikanásobně vyšší. Italská vláda proto přišla s plánem, jak s šizením turistů skoncovat.

Řím, který je po Londýnu a Paříži třetím nejnavštěvovanějším městem Evropy, si letos navzdory krizi nemůže stěžovat. Turistů přibývá. Jiné ceny pro cizince ale nejsou jen českou "vymožeností", zápasí s nimi i Věčné město. Po nedávné aféře, kterou zveřejnila média v různých zemích, se ale nyní Řím obává, že to může turistický ruch v zemi poškodit.

Jusuki Jamada (35 let) s přítelkyní, japonští snoubenci, zažili v římské restauraci Il Passetto po večeři tak nepříjemné cenové překvapení, že nejen italská vláda, ale i svět už ví, jak tamní číšníci umějí šidit.

Za těstoviny k obědu a lahev vína (za 100 eur) si restaurace naúčtovala 580 eur a k tomu povinné spropitné 116 eur. To je zhruba 18 tisíc Kč.

Předražený účet za večeři pro pár japonských turistů z Říma

Turistický příplatek

V běžném podniku v Římě koupíte pizzu od sedmi eur výše a jídlo i s pitím obvykle nepřekročí 20 eur. Il Passetto je restaurace s tradicí a specializací na ryby i lanýže.

Chlubí se hvězdnými hosty od Charlie Chaplina nebo Grace Kellyové po Harrisona Forda, ale účet přesto neodpovídal cenám na jídelním lístku. O spropitném nemluvě.

Nejdřív si japonští turisté mysleli, že je na účtu chyba. Ale když zahlédli i naúčtované spropitné, začali protestovat. "Takové jsou ceny, lakonicky odpověděl vrchní," napsal deník Corriere della Sera.

Japonci se tedy namísto římských památek vydali na policii. Ta zjistila, že ceny naúčtované cizincům neodpovídají jídelnímu lístku. V něm hlavní jídlo stojí mezi 45 a 65 eury (1 200 až 1 700 korun). Policisté rovnou přizvali i hygienickou kontrolu, která zjistila, že podnik má vážné nedostatky včetně nefungujících ledniček. Musel zavřít. O kauze z konce července psala italská, ale i zahraniční média.

Jak ochránit turisty

* Římská radnice hodlá vyzbrojit turisty radami už na letišti v novém informačním stánku.

* Od října bude na letišti hlídkovat dvacet oficiálních průvodců.

* S cenami a službami mají pomoci webové stránky www.turismoroma.it a seznam restaurací s cenami www.060608.it

Italští hoteliéři a cestovní agenti říkají, že se to děje běžně. Tamní ministryně cestovního ruchu Michela Brambillaová dokonce nabídla mladým Japoncům, ať přijedou do Itálie opět a na útraty ochotných cestovních agentur.

"Děkuji, ne," slušně odmítl japonský turista Jamada italskou nabídku. Přišlo mu prý, že by to byl zbytečný výdaj italské státní kasy. Připustil, že se vrátí, ale na svoje útraty. "Příště bych chtěl podrobněji vidět Vatikán a vrátit se na Capri," řekl pro italský tisk.

Cestovní ruch Itálii živí. Spočívá na něm desetina ekonomiky a letos si vedou dobře kromě Říma jen Sicílie a Sardinie. I pověstné Toskánsko, pro některé Čechy nový Špindlerův Mlýn, pociťuje úbytek turistů. A ti, kdo přijedou, šetří.

Informace přímo na letišti

Římský starosta tento týden oznámil, že na turisty bude od října čekat dvacítka jazykově zdatných průvodců na římském letišti. "Budou dávat turistům praktické informace," popsal zástupce starosty Mauro Cutrufo. Podle něj dostanou kromě informací i telefonní čísla na operátory mluvící jejich řečí, píše agentura Ansa. Navíc se na letišti otevírá velký informační stánek.

Do Říma se začínají vracet američtí a němečtí turisté a narůstá počet ruských a čínských cestovatelů. Letištní turistická služba bude fungovat zkušebně na podzim. Když se osvědčí, zavede se příští rok znovu.