Kolo za dva, nebo za 60 tisíc? Jak vybrat?

  • 75
Léto je tady a láká k cyklovýletům. Spousta lidí si právě v této době pořizuje nové kolo a klade si otázku: mám zamířit do specializovaného obchodu s prodavači, kteří se v této oblasti vyznají, nebo si ho pořídit za pár korun v hypermarketu? Jaký je rozdíl mezi kolem za 2.000, nebo třeba za 60 tisíc korun?

Kolo za 60.000 Kč: hranice pro závodníky
V současné době si cyklističtí fandové mohou bez potíží koupit nejen běžně dostupné kolo za 20.000 korun, ale i špičkové, které se cenou šplhá až pětinásobně vysoko. Ale kde je hranice?

Jak poznat, že už jde o kolo závodní, které je pro normálního cyklistu, jenž však často jezdí a touží po kvalitním stroji, zbytečným přepychem? Ono důležité rozmezí mezi rekreačním kolem a první možností pro závodníky se pohybuje okolo 50.000 Kč.

Počínaje 60.000 je třeba o takovém kole říci jednu věc: to už není normální výrobek. Pro běžné, amatérské ježdění bohatě postačují kola mezi 15 - 20.000 Kč. Jde o velmi kvalitní produkty, které sice nemusí vydržet celý život, ale při dobré péči rozhodně poslouží deset až patnáct let, říká Slavomír Svoboda, šéf sekretariátu Českého svazu cyklistiky.

Opravdu drahá kola se od těch značně solidních liší hlavně ve dvou směrech : ­ kvalitnějšími díly a materiály, které mají výrazně vyšší životnost, a pak podstatně vahou. Co se týče různých komponentů, tak například u horských kol je důležité zejména osazení přední vidlice a celkové odpružení kola.

Výrazně dražší kola se také od levnějších odlišují různými "vychytávkami". Což však na normální ježdění nemá vliv. Jak takové drahé kolo vybírat? Optimální je nakupovat ve značkových prodejnách.

Laik si také ideálně kolo vybere na různých cyklistických výstavách, kde je může mezi sebou vzájemně porovnat, či na závodech, pochopitelně v nižší cenové i kvalitativní kategorii, než na jaké jezdí profesionálové.

Závodní kola jsou totiž specifická tím, že některá se vyrábějí závodníkovi přímo na míru. Proto i jejich cena dosahuje statisíců. Přesto není zcela mimořádným jevem zážitek, kdy cyklista-nadšenec převáží na staré škodovce dvě nebo tři kola, jejichž hodnota několikanásobně převyšuje hodnotu samotného vozidla.

PŘEČTĚTE SI

Vybíráme kolo - jak na to

Typy kol - co které umí

Vybíráte kolo? Poradíme!

Cena odpovídá kvalitě
V hypermarketech lze určitě pořídit nejlevnější kola - ceny za horské kolo pro dospělé nemusí přesáhnout dva tisíce korun.

"V těchto případech je však nákup takto laciných kol na pováženou," upozorňuje Eva Šímová z agentury Field Research, která se zabývá průzkumem trhu.

"Mají velmi těžký rám, který je nezřídka již na první pohled ohnutý. Kola bývají také osazena nekvalitními komponenty, jakými jsou i důležité prvky - brzdy a řazení," tvrdí Šímová s tím, že největší zájem zůstává o horská kola ve slevách.

"Mělo by stát minimálně pět tisíc korun, aby něco vydrželo a bylo bezpečné. Opravdu dobré svezení je na horských kolech od deseti tisíc výše. Dětská kola by se měla kupovat od hranice tří tisíc korun, abychom předešli problémům s jejich kvalitou," dodala.

Pokud chcete na našich stránkách zveřejnit vaše zkušenosti s koupí kola, tipy na zajímavé cyklovýlety nebo cykloakce, napište na cestovani@idnes.cz

Jak vybírat
Při vybírání je důležité vědět, k čemu chcete kolo používat. Horská kola jsou určena převážně do náročného terénu. Krosová kola patří do terénu i na silnice, trekkingová kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty a silniční kola pak pouze pro sportovní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích.

Jestli máte vybraný typ, je také důležitý výběr velikosti kola, čímž se rozumí délka sedlové trubky. Koupě tedy není úplně jednoduchá záležitost.

Pokud potřebujete radu od odborníka, můžete se zeptat pana Rudolfa Hronzy z časopisu VELO - ZDE. Na dotazy odpovídá 1x týdně.

Na trhu je přitom veliký výběr kol od různých výrobců. Mezi nejprodávanější kvalitní kola patří český Author. Zájemce, který má k dispozici více finančních prostředků a je fandou cyklistiky, sáhne většinou po špičkových kolech od Treku či Specialized.

Levné kolo? Nebereme ho ani k seřízení
Levné kolo z hypermarketu ani nebereme k seřízení, říká s nadsázkou prodavač a servisní technik Jan Duriš z cykloobchodu ve Vyšehradské ulici v Praze. Kola v ceně kolem 2000 Kč jsou to obtížně seřiditelná a měli by to zvládnout tam, kde ho člověk koupil. Když si ho někdo pořídil za dva tisíce, těžko se mu bude chtít dávat další tisícovku za seřízení. Na to by si lidé měli dát pozor, kola v hypermarketech jsou postavená, ale ne seřízená.

Ceny cyklististických potřeb v některých pražských obchodech - tabulka je pouze orientační, NIC nevypovídá o kvalitě kola

NEJL=nejlevnější v obchodě NEJDR=nejdražší v obchodě TESCO Letňany Carrefour Gigasport Černý Most Bike Expert, Karlovo nám. 69 Řeznická
dětská přilba NEJ 299 295 399 399 nemají
dospělá přilba NEJL 399 399 399 999 990
horské kolo dosp. NEJL 2.199 1.890 2.999 5.290 9.990
horské kolo NEJDR 20.999 19.999 37.499 169.990 190.000
dětské kolo NEJL 899 749 1.999 3.790 3.990
dětské kolo NEJDR 2.999 3.980 9.899 8.990 26.990
crossové kolo NEJL 2.899 2.890 4.499 6.290 11.390
crosové kolo NEJDR 9.999 2.890 18.999 39.990 16.990

 

 

,