Světoznámý horolezec Reinhold Messner bude
v Praze Hory přenášet

Věhlasný cestovatel a přední postava světového alpinismu se chystá uskutečnit další výpravu. Tentokrát bude jejím cílem česká metropole. Setkání s Reinholdem Messnerem se uskuteční ve středu 5.října od 18 hodin v Kongresovém centru formou přednášky a diskuse pod názvem Hory přenášet.

Reinhold Messner mnohokrát v životě ukázal světu, že toto obrazné vyjádření nadliského výkonu není tak docela vzdáleno jeho možnostem. Nad výčtem jeho výprav zůstává rozum stát i zkušeným horolezcům.

** Chcete se osobně setkat s Messnerem a získat knihu
s jeho podpisem? Soutěžte ZDE
 

Všechny osmitisícovky světa

Do Prahy přijíždí člověk, který mimo jiné dosáhl vrcholu všech čtrnácti osmitisícovek, vystoupil na nejvyšší horu světa bez kyslíkového přístroje, musel se vyrovnat se ztrátou vlastního bratra při jedné ze společných expedic, který přešel Antarktidu při teplotách do minus 40 stupňů Celsia a větru o rychlosti až 150 kilometrů v hodině.

Nyní chce Messner promluvit o fyzických a především duševních schopnostech, které jsou nezbytné ke zdolání takového výkonu. Na přednášce zazní vedle témat o vztahu k přírodě a současných aktivitách také slova jako motivace, důvěra ve vlastní schopnosti, zdolávání překážek, čerpání energie. To jsou Messnerovy hlavní zbraně v překonávání extrémních přírodních podmínek.

'Politici by měli vystoupit na nějakou velehoru'

Messner je však toho názoru, že stejné principy lze uplatňovat i v jiných sférách lidského života. O politice v Evropském parlamentu, kde pět let působil jako poslanec za italské Zelené, řekl, že "by bylo nejlepší, kdyby se všichni přední světoví politici sebrali a strávili společně pár dní při výstupu na nějakou velehoru. Jistě by tam leccos pochopili. A po jejich návratu by nám všem bylo lépe".

Jak šel život

Reinhold Messner se narodil roku 1944 v jihotyrolském Brixenu v početné katolické rodině. V necelých pěti letech už měl za sebou výstup na 3027 m vysokou horu Sass Rigais.

V roce 1967 odešel studovat na Padovskou univerzitu, kde o čtyři roky později získal titul inženýra. V té době už zlezl většinu z dolomitských a západoalpských vrcholů, které dobýval po boku svého mladšího bratra Güntera.

V létě roku 1970 spolu odcestovali do Himalájí, aby zde pokořili svou první osmitisícovku, devátou nejvyšší horu světa, Nanga Parbat. Z výpravy se vrátil živý pouze starší z obou bratrů.

Tragická událost, při níž přišel Reinhold vlivem vážných omrzlin navíc ještě o sedm prstů u nohou, však nezabránila vášnivému horalovi v podnikání dalších riskantních expedic. Jako první člověk na světě zdolal všech čtrnáct osmitisícovek a bez kyslíkového přístroje stanul na střeše světa, 8848 m vysokém Mount Everestu. Přešel Antarktidu, Grónsko, Tibet a spolu se svým synem poušť Gobi.

Z horolezce farmářem

Na konci 90. let byl za italskou Stranu zelených zvolen poslancem do Evropského parlamentu, kde prosazoval ochranu životního prostředí a lidských práv. Dnes žije na svém zámku Juval v Dolomitech rodného Jižního Tyrolska, kde provozuje jačí farmu a restauraci, pěstuje vlastní víno a zasazuje se o alternativní způsoby zemědělství a turistiky.

Do roku 2008 plánuje dokončení projektu výstavby vlastního muzea s horskou tématikou. V současné době vrcholí stavba části tohoto muzejního komplexu na hradě Sigmundskron na předměstí Bolzana.

Reinhold Messner napsal o svých životních dobrodružstvích více než 40 knih. Tu nejnovější, Život na hraně, vydalo v českém překladu nakladatelství Brána letos v dubnu a její autogramiáda bude součástí říjnového setkání.

Více informací o přednášce najdete na:
www.interductus.com
e-mail: info@interductus.com
Více informací o Jižním Tyrolsku na:
www.suedtirol.info

 

 

 

 

 

Nádraží Praha Vršovice