Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ko Samui: kokosový ostrov plný úsměvů

aktualizováno 
Přestaňte se na chvíli štvát za vánočními dárky a zkuste si vysnít ráj. Co ve své fantazii vidíte? Bílé písčité pláže, romantické zátoky, průzračné teplé moře, dobré pití, příjemný stín kokosové palmy? Exotické chutě a vůně. Co dál? Divokou přírodu? Džungli plnou tropických rostlin, skály a vodopády? Tak to je Ko Samui, jeden z nejromantičtějších ostrovů na světě.

Po období dešťů se právě teď rozzářil zelenou barvou. Najdete ho jižně od Bangkoku, vzrušující metropole Thajska. Po hodině letu vystoupíte jako do pohádky.

Slaměné letiště
Uvítání je typické: usměvavé Thajky zdraví sepnutými dlaněmi a na krk nám pověsí šňůrku s orchidejemi a jasmínem. Pro štěstí.

Atrakcí je už samo letiště. Pomalovaný minibus nás přiveze před slaměný terminál, místo sloupů jej drží kokosové palmy. V rohu zastřešené chýše bez stěn stojí jedno křeslo. A nad ním zavěšený nápis: VIP.

Je v tom díl ironie, ale zároveň naplnění hesla: Vše pro turisty. Tady se ještě nerozmohlo v jediný zákon tak jako na Pattayi nebo na ostrově Phuket, kde příroda často ustupuje velkým hotelovým komplexům.

Ko Samui je skromnější, zachoval si kouzlo a atmosféru.

Bangkok neboli Město andělů, kterým jsem byl tak nadšený, mi teď připadá jako hlučný a špinavý labyrint. Ko Samui, tak trochu schovaný v Thajském zálivu, je jeho protipól. "Tady jsem začal nový život," říká mi jeden cizinec. Doma přemýšlel o smrti, tak odjel do Thajska.

Úsměv - nejlepší odpověď
Spěchat tady nemusíme, všude je krásně. Na jakou pláž ulehnout? Nejznámější je bílá Chaweng a Lamai na východním pobřeží, na západě a na jihu však objevíte víc klidu, osamělé mělké zátoky plné korálů. Místo válení se u moře nejdřív pojeďme na výlet. Ostrov se dá objet během jediného dne po okružní silnici dlouhé 51 kilometrů.Velký Budha

 

Uplaťte budoucnost
Orientační bod pro turisty? Dvanáct metrů vysoký Velký Buddha. Je vidět už zdaleka, jak majestátně sedí a rozhlíží se po krajině, ruce položené na překřížených nohou. Když vystoupáte po několika desítkách schodů, můžete spolu s ním objevovat krásný výhled. Boty nechte dole, u oltáře zapalte svíčku nebo vonnou tyčinku. Jedině tak se k němu můžete přiblížit.

Při modlitbě Thajci klečí, chodidla mají za sebou, aby neukazovala na Buddhu. Tak prosí za milosrdný osud.

Rituál tu neprobíhá tak komerčně jako v Bangkoku, kde o osudu "rozhodují" skříňky, které vypadají jako hrací automaty. Podle znamení, ve kterém jste se narodili, si vyberete jednu ze dvanácti, vhodíte desetibahtovou minci a vylosujete si číslo horoskopu, v němž se dozvíte svoji budoucnost.

Na Ko Samui nás mnich postříká svěcenou vodou, aby očistil naše duše od hříchů a za drobný peněžitý dar dostaneme na ruku provázek s několika uzlíky. Měl by nás ochránit a přinést nám štěstí.

Dědeček ze žuly
Symbolem ostrova jsou dva zvláštní kameny. Tady jim neřeknou jinak než Hin Ta a Hin Yai neboli Dědeček a Babička, dva skalní giganti v tyrkysovém moři, od sebe je dělí dvacet metrů. Příroda žulovou masu opracovala tak, že nezaměnitelně připomíná mužské a ženské genitálie. Najdete je vyobrazené na tričkách i na mnoha jiných suvenýrech. Vždyť místní obyvatelé o dvou sochách vyprávějí, že to jsou jejich vzdálení předkové.

Ostrov je centrem býčích zápasů. Ale tím výčet atrakcí ani zdaleka nekončí. Kromě tradiční thajské masáže je to třeba akvárium s mořskými živočichy, park tygrů, motýlí, krokodýlí nebo hadí farma. Či opičí divadlo. V něm nám za dvacet bahtů opice předvádí, jak je šikovná. Vyběhne do koruny kokosové palmy a během chvíle pro nás ukroutí zralý kokosový ořech. Stačí useknout špičku, zasunout brčko a máme osvěžující nápoj.

Na slonovi k vodopádům
Své umění vám tu předvedou i cvičení sloni. Slon se stal v Thajsku národním zvířetem. Možná proto, že země na mapě připomíná hlavu slona s chobotem. V kalendáři mají sloni den, kdy slaví svátek. Thajci pro ně zřídili nemocnice a školy. V divadle vám předvedou, jak umějí tančit nebo kopat do míče. Ostatně ti nejlepší se v Thajsku fotbalu doopravdy věnují. Při sloních slavnostech sehrají několik zápasů.

Usazeni v sedadle na sloním hřbetu můžete na Ko Samui projet džungli až k nádherným vodopádům. Rozvážným krokem se umně vyhnou jakékoli překážce. Vypadá to, že by cestu zvládli i bez mahuta (svého chovatele), který jim sedí za hlavou a nohama je šimrá střídavě pod pravým a levým uchem, podle toho, kam potřebuje zatočit. Můžete dojet třeba až těsně k vodopádům Numuang, které se nacházejí v centrálních horách. Půlhodinová projížďka stojí v přepočtu zhruba 700 korun.Výlet na slonovi

 

Tropickým lesem pak už sami stoupáme několik stovek metrů s průvodcem, který nám během cesty nabídl své služby. Nahoru vede klikatá pěšina, výstupky jsou tak vysoké, že se občas musíme chytit liány a vyhoupnout se nahoru, při zpáteční cestě nám zase poslouží jako zábradlí.

A jsme na vrcholu. Mezi fialovými skalami tu padá voda ze čtyřicetimetrové výšky a dole vytváří jezero. Náš průvodce do něj skáče z útesu. Po jeho boku doplaveme až k jeskyni. Sem voda proudí úzkou štěrbinou jako do sprchy.

Noční zábava
I noční život má na ostrově své centrum - Nathon. Nabízí krásnou promenádu s obchůdky otevřenými do pozdních hodin, restaurace, bary. I tady nabízejí mladé Thajky svou lásku turistům. Někteří tu pak s místními ženami žijí i několik let nebo se za nimi pravidelně vracejí.

Ale vyhlášená místa sexuální turistiky jsou jinde: v Bangkoku nebo v Pattayi. Nebo dvacet kilometrů od Ko Samui, na ostrově Ko PhaNgan. Tady se pravidelně každý měsíc konají full moon parties úplňkové zábavy plné technohudby, alkoholu, drog a sexu.

Přečtěte si: Podmořský ráj na ostrově Phi Phi

Výlet lodí
Druhý den ráno vyrážíme na výlet. Cíl? Ostrov Ko Tao. Šedesát kilometrů na jih. Po noční pitce na pláži se zdá cesta nekonečná. Člun rozráží vlny, řítí se někdy i čtyřicetikilometrovou rychlostí. V pravidelných intervalech nadskočí nad hladinu a pak zase spadne a otřese se nárazem o vlnu.

Pro slabší povahy jedna rada: mořská nemoc se vám spíš vyhne na zádi, kde to houpe přece jen míň.

Po necelých dvou hodinách jsme na místě. Vystupujeme na Ko Tao, přezdívaný Želví ostrov, největší ze společenství sedmi ostrovů.

Zastavil se tu čas. Nikde žádný spěch. Nevidíte banky, supermarkety ani betonové hotelové hrady. Jen trhy, bungalovy, které neruší přírodu, nádherné pláže, skály.

A klid.

K obědu si objednáváme oblíbené jídlo - kuře s kešu oříšky. Chili je tak akorát, kuchaři jsou k cizincům milosrdní. K pití pivo Singha. Na stole nechybí tropické ovoce. Třeba chlupatá červená koule, rambutan - nejrozšířenější místní ovoce chutná jako švestka s kokosem. Cena oběda? Zhruba padesát korun.

Pozor! V Thajsku se jí bez nože (maso i zelenina jsou už nakrájené na drobné nudličky) vidlička se nedává do úst, jen se jí nahrnuje jídlo na lžíci.

Podmořský film
Znovu nasedáme do člunu, tentokrát se plavíme jen pět minut. Vítejte na Ko Nangyuan, na jednom z nejkrásnějších míst v celém Thajsku. Jsou to tři ostrovy, které spojuje padesátimetrový pruh bílého písku. Elektrický proud nebo sladkou vodu byste tady hledali marně. Přesto se odsud neodjíždí lehce.

Nemusíte mít kyslíkové bomby ani speciální výcvik, aby se tu z vás lehce stal potápěč. Stačí brýle a šnorchl.

Mořské krásy jsou hned pár metrů od vás. Tušíte je už ze břehu, protože je voda průzračná. Ponořte hlavu pod hladinu a pohltí vás planeta divů. Kolonie sametově černých ježků s fosforeskujícími fialovými kroužky, různobarevné korálové keře, mušle bizarních tvarů a hlavně zvědavé rybky.

Plavba s průvodem
Některé mění barvy podle toho, pod jakým úhlem proniká do vody světlo. Občas jsou průhledné, na chvíli zmizí, takže se vám může zdát, že skrz vás proplouvají.

Jedno mají společné. Vítají vás vřele, jak je v Thajsku zvykem.

Nebojí se připlavat až na dotek. Kvůli housce, kterou žmoulám v ruce, jsem pro ně něco jako mořský král, desítky rybek mě následují. Zastavím se, natáhnu ruku a vmžiku jsou seřazené jako ve frontě, postupně si každá utrhává drobek.

Památkou vám budou jenom vzpomínky. Mušle, kamínky ani mrtvé korály nesbírejte! Jste v rezervaci. Odvážet cokoli je zakázané. Hltám tenhle přírodovědný film, soustřeďuji se, aby mi nic neuniklo. Všechny ty tvary a barvy si však stejně nejde zapamatovat. Snad se sem někdy vrátím...

Může se hodit

Jak se tam dostat?
Letadlem z Prahy třeba přes Vídeň do Bangkoku. Nejlevnější zpáteční letenky se prodávají od 18 tisíc korun. Z thajské metropole létají na Ko Samui dvakrát denně místní aerolinky. Zpáteční letenka stojí 4.500 korun.

Hlavní turistická sezona je od listopadu do března.

Do Thajska je nutné vízum, stojí 700 korun. Doporučuje se očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.

Jak se po ostrově pohybovat
Minibusem (pro osm lidí za 1000 bahtů, 800 korun) nebo si můžete zastavit levné místní taxi - tříkolové motorikši zvané tuk-tuk. Na ceně se dohodněte dopředu, smlouvat je povinnost. Za padesát bahtů (zhruba 45 korun) se dostanete z jednoho konce ostrova na druhý.

Ubytování
V romantických bungalovech u pláže najdete ubytování i za 400 korun, luxusní bydlení stojí 2.000 korun na noc.

Další informace
www.tourismthailand.org 

www.thailandtourismus.de

 

 

Průzračné moře, klid, osamělé zátoky, to čeká na turisty na Ko Samui

Je to ráj na zemi. Bílé pláže, tyrkysově zbarvené moře, azurové nebe a kokosové palmy. Ko Samui je jedním z nejromantičtějších ostrovů v Thajsku.

Na sloním hřbetu můžete poznat krásy thajské džungle. Za mahutem jsou ještě dvě volná místa.

Dominantou Ko Samui je Velký Buddha, dvanáct metrů vysoká socha. Vystoupáte k ní po stovce schodů. Odměnou je krásný výhled na celý ostrov.

Autoři: ,
Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Další z rubriky

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jak létají Češi. Letenka za 300 tisíc a cesty kolem světa

Kolik jste ochotni zaplatit za letenku na vysněnou dovolenou či pracovní cestu? Český rekord za poslední půlrok drží letenka za bezmála tři sta tisíc korun....  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.