Knihu pokřtili netradičně pod Huascaránem

Spisovatelé Lubomír Vejražka a Jiří Hladík, autoři dvou knih z prostředí podhůří peruánské nejvyšší hory Huascarán, pokřtili v Peru netradičně svou třetí knihu: Výprava na Ararat, říkali mu Ajšek. Knihu, která je věnována horskému vůdci Arnoštu Černíkovi, zakopali u horského jezera Llanganuco, přímo pod vrcholem Huascaránu. Před jedenatřiceti lety zde Černík zahynul spolu s třinácti československými kolegy.

"V pondělí večer přijeli pod Husacarán. Poblíž tábora expedice Peru 70 jsme přespali a ráno jsme na kraji laviniště udělali mohylu. Do ní jsme vložili všechny tři naše knihy, tykajici se přímo i nepřímo katastrofy z května 1970. Důvod uložení naší poslední knihy do mohyly je jasný - Arnošt Černik tu pod lavinou zahynul a po 31 letech se sem dostala jeho poslední práce, kterou už nestihl v Praze vydat," napsal z Peru pro iDNES Lubomír Vejražka. Oba autoři, kteří se stali čestnými občany správního horského města Huarázu, nyní v Limě čekají, zda je k audienci přijme peruánský viceprezident.

Autoři Lubomír Vejražka a Jiří Hladík se poprvé sešli při psaní knihy Huascarán - cesta končí, cesta začíná. V ní se zcela výlučně věnovali vzpomínkám na výpravu československých horolezců Peru 1970. V roce 1995, kdy kniha vyšla, uspořádali pro pozůstalé vzpomínkovou akci na místě neštěstí. Huascaránskému neštěstí z před třiceti lety zasvětili i druhou knihu s názvem Huascarán, život v údolí krásy a hrozby. A třetí kniha v pořadí Výprava na Ararat, říkali mu Ajšek se k tragédii vrací znovu. 

Třicet let potom ležel rukopis knihy Arnošta Černíka - Výprava na Ararat -zapomenut v šuplíku. Kniha měla vyjít v roce 1970. V květnu 1970 však Černíka, jeho třináct kolegů a 70 000 vesničanů pohřbila lavina kamení, ledu, bahna a sněhu, která se utrhla z vrcholu Huascaránu po ničivém zemětřesení. Až loni rukopis oprášili Jiří
Hladík a Lubomír Vejražka, kteří k němu přidali vzpomínky na Arnošta Černíka a vydali knihu pod názvem Výprava na Ararat, říkali mu Ajšek.

Černík za svého života vydal 13 knih, které vyšly celkovým nákladem přes 400 000 kusů. Mimo jiné přeložil i světově proslulý román H. Harrera Sedm let v Tibetu, podle kterého byl natočen neméně známý film. Knihu o horolezecké expedici na posvátnou arménskou horu Ararat dokončil horolezec, spisovatel, publicista, cestovatel, překladatel a spolupracovník Mladé fronty Arnošt Černík dva měsíce předtím, než výprava československých horolezců zamířila k nejvyšší peruánské hoře Huascarán. Z této výpravy se však Černík nikdy nevrátil. 

 


 

Hřeben Chopicalqui (6354 m n.m.) a Huascaránu (6768 m n.m.)

Pohled na Huascarán (6768 m n.m.)

Pohled na Huascarán (6768 m n.m.)

Památník československých horolezců mezi lagunami Llanganuco a Orcococha

Ledové pole na svahu Huascaránu

On-line rozhovor Jiřího Hladíka a Lubomíra Vejražky. (21. listopadu 2000)