Klidná dovolená v rakouském Pitztalu

  • 2
- Zatímco někteří experti říkají, že oblast Pitztalu v rakouském Tyrolsku je pro zdatnější lyžaře spíše nudnější a méně náročná, jiní naopak vyzdvihují právě tu její přednost, že zdejší střediska jsou skutečně pro všechny, tedy například i pro rodiny s dětmi či méně sportovně založené jedince. Co tedy region Pitztal vlastně nabízí?

Nejzajímavějším místem je zde Pitztal Gletscher, kde se zimní sporty provozují od výšky 1740 metrů (tam začíná lanovka, kterou najdete za Mittelbergem) až do velehorské polohy 3440 metrů nad mořem.

Až sem vás vyveze kabinková lanovka na Hinterer Brunnenkogel, což je vůbec nejvýše položená lanovka v celém Rakousku.

Navíc v turistických průvodcích se dočtete, že z tohoto místa je nádherný panoramatický výhled na okolní alpské velikány. Kdo tam byl, může potvrdit, že v tomto případě průvodce nelžou. Samozřejmě pokud je dobrá viditelnost.

Další možností lyžování je Rifflsee, kde se zase jezdí ve výškách od 1640 do 2800 metrů. Sem se vyjíždí lanovkou z vesničky Mandarfen. Dalšími dvěma místy, kde najdete lanovky, jsou Hochzeiger a kopce v okolí městečka Imst.

Převládající barvou všech pitztalských středisek je červená barva a tedy jsou zde sjezdovky, které by měl zvládnout i průměrný lyžař. Náročnějších, černých tratí, je méně a ve skutečnosti je také sjede většina lidí.

Přečtěte si

Kolik stojí skipasy v Pitztalu najdete ZDE.

Kitzbühel nabízí legendární sjezd

Když na ledovec, tak do Söldenu

Přes tuto skutečnost na zdejších sjezdovkách vyrostla i jedna z největších hvězd lyžařského světa posledních let - slalomář Benjamin Raich.

V oblasti Pitztalu však najdete i některé další zajímavosti. Například k tratím na Pitztal Gletscher vede unikátní ledovcová podzemní dráha Pitzexpress, což je nejrychlejší vlaková dráha na světě umístěná v šikmém tunelu.

Když už místní oblast nevyhoví velmi náročným lyžařům, tak zde naopak najdou dobré tratě běžkaři.

Oáza klidu pro méně náročné lyžaře
Výhodou regionu ovšem je poměrně klidné prostředí. Ani větší hotely (dejme tomu v Mandarfenu) nejsou nijak gigantické a ubytování spíše nabízejí menší penziony či je najdete v soukromí.

Celkově je prostředí "stavěné" pro klidnější povahy, jež hledají večer spíše klid a odpočinek, než bujarou zábavu. I když zde samozřejmě restaurace či diskotéky najdete také. Jako jinde v rakouských střediscích, jsou místní půjčovny zimních sportovních potřeb skvěle vybaveny a proto sem můžete odjet beze strachu, zda to, co potřebujete, na místě seženete.

Protože Pitztal bylo velmi dlouho poměrně izolované území (před patnácti lety zde žádná lyžařská střediska nebyla) a vede do něj jediná cesta, ceny v místních obchodech jsou tím pádem o něco vyšší, než v prodejnách ve větších rakouských městech.

Místní kuchyně sice není nijak proslavená, má ale výbornou kvalitu. Většinou se jedná o kombinaci masa, zeleniny a ovoce, přičemž se využívají pro ochucení i různé místní byliny. Pitztal je tedy místem pro rodinnou dovolenou a pro méně náročnější lyžaře.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Vzdálenost z Prahy (554 kilometrů). Z Prahy a některých částí Čech pojedete autem či autobusem po trase Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Garmisch-Parterkirchen - Imst. Když pojedete až na samotný konec zdejšího údolí, do Mittelbergu, tak vám cesta podle počasí zabere šest až osm hodin.

Z jižní části Čech a Moravy či Slezska je pak lepší cesta přímo přes Rakousko a pojedete směrem na Innsbruck a pak opět na Imst.

Trasa: Praha - Plzeň - Waidhaus (B14/E50 - směr Regensburg A93/E50 )-Regensburg (směr Mnichov A93 - A9/E45) - Mnichov (směr Garmisch-Partenkirchen A95/E533 - B2/E533) - Ga-Pa 469 km B23 - přechod do Rakouska B187 - Lermoos B314/B189 - Imst B171 - St. Leonhard im Pitztal

Více informací na:
http://www.tiscover.at/pitztal
www.austria-tourism.at

Možnosti lyžování na Pitztal Gletscher a Rifflsee

Lanovka Panoramabahn na Piztalu.