mapa Lanškrounska

mapa Lanškrounska | foto: mapy.atlas.cz

Ke křížové cestě na rozvodí

Severní okolí Lanškrouna vyplňuje Dobroučská pahorkatina s řadou turisticky přitažlivých a mnohdy opomíjených partií. Proplétají se tudy silnice směřující z Lanškrouna k Ostrovu, Dobrouči, Jakubovicím a přes Třešňovec též k Horní Čermné. Oblastí prochází i několik značených turistických cest. Patří k nim červená trasa vedoucí z partie Třebovských stěn, případně až od železniční stanice v České Třebové a z obce Ostrova do Jakubovic. Jakubovicím se tato trasa sice téměř vyhýbá, ale při severním okraji obce míjí dvě zajímavá místa.

Prvním je poměrně hodnotné sousoší při polní cestě, z něhož se však zachovaly už jen plastiky Nejsvětější Trojice a sedící Panny Marie. Druhou pozoruhodností - už při silnici do Dolní Čermné - je památná rozložitá borovice lesní s obvodem kmene dosahujícím téměř tří metrů.

Červené značení krátce sleduje silnici do lesa, pak odbočí vpravo a pokračuje částečně se žlutě značenou cestou z Horní Dobrouče na dva kilometry vzdálenou Mariánskou horu, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 503 metry. Je součástí malého hřbetu mezi Horním Třešňovcem a Horní Čermnou, přes který přechází i hlavní evropské rozvodí. Návrší dominuje kostelík Panny Marie postavený v roce 1875 z milodarů za zázračné přežití kočího Krpaty, na kterého se převrhl povoz s kameny.

Působivá je i sousední nedávno upravená křížová cesta přecházející nejen Mariánskou horu, ale i evropské rozvodí. První kaplička u kostela stojí v úmoří Severního moře, další čtyři jsou přímo na rozvodí a zbývajících devět je už na svahu skloněném do povodí Moravy, tedy k úmoří Černého moře.

Od stromořadí na Mariánské hoře i ze sousedního návrší U kříže se otevírá pěkný pohled na Lanškrounsko a do malebně zvlněné krajiny na rozmezí orlického podhůří a Zábřežské vrchoviny. Červené značky pod Mariánskou horou protnou Horní Čermnou a přes osadu Kalhoty a dolní konec obce Bystřec po nich turisté dojdou k železniční stanici v Jablonném nad Orlicí.