Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo zničil Věstonickou Venuši na moravském Řípu?

aktualizováno 
Při toulkách v okolí Moravského krasu poblíž Blanska narazíte na zvláštní krajinnou dominantu. Z ploché Boskovické brázdy se tu vypíná dvojice stolových hor - Velký a Malý Chlum. Pro výraznou podobu obou kopců s legendárním pahorkem praotce Čecha se jim přezdívá moravský Říp.

 


Přezdívkou moravský Říp bývá titulován zejména Malý Chlum (489 m), který je - v rozporu se svým názvem - paradoxně vyšší než ten Velký (464 m).

Neobvyklá galerie pod širým nebem

Východní úbočí Malého Chlumu v minulosti nahlodal lom.  Dnes je už sice polozapomunutý a opuštěný, přesto jako magnet přitahuje výletníky, kteří v sobě chovají kus fantazie a výtvarného nadání.

Měkký pískovec na první pohled uchvátí zvláštní hrou barevných odstínů: od sněhově bílé, skrz jemně okrovou, různé variace žlutě, až po sytě oranžovou. Četné partie protínají tenké horizontální vrstvičky impregnované kysličníky železa, které vytvořily důmyslnou síť vínově červených nitek.

V Česku není mnoho míst, kde by si turisté mohli jen tak svobodomyslně tesat do pískovce (mnohde naopak bezohledně kutají do pískovce v chráněných oblastech - např. v Českém ráji), tady ale poddajná hornina v rozsáhlém areálu přímo vybízí k vybití uměleckých vášní.

Spatříte tady, jak se terénní nerovnost, společně s volnými kameny, proměnila v hlavu dobráckého krokodýla. O kousek dál zase kroky vetřelců zachmuřeně sleduje rituální maska, šedivou patinu zarostlých výchozů pak prosvětlují různé abstraktní kompozice...

Zničená Venuše

Mezi nejnápadnější výtvarné kousky jednoznačně léta patřil realistický reliéf ženského aktu v životní velikosti. Jeho tvary zcela vybočovaly z doktríny prosazované stránkami společenských magazínů a takřka dokonale se podobaly věhlasné věstonické Venuši. Ihned praštil do očí - u pánské společnosti vzbudil okamžitý zájem o podrobný průzkum pečlivě propracovaných detailů.


Zničená Venuše, na které se vyřádil bezejmenný vandal

Anonymní tvůrce nad ním musel strávit dlouhé hodiny a nejspíš i dny dřiny. Snad chtěl navěky zaznamenat svůj vybájený ideál krásy. Nebo vzdával hold někomu, koho ve svém životě potkal?

Teď už je to ale jedno, Venuši bohužel někdo zničil! Těžko říci, zda nahota ve volné přírodě, stranou lidských sídel, někoho pobuřovala či se jednalo o prachsprostý a bezúčelný vandalismus. Příčinu, ani jméno pachatele, se nedozvíme. Každopádně rozverná a ve své podstatě nevinná hříčka už náhodné příchozí nerozesměje...

Hus, Žižka i Holý na Velkém Chlumu

Stejně jako Malý Chlum je dnes rájem výletníků-výtvarníků, podobně proslavil před lety vedlejší vrch Velký Chlum zdejší rodák Stanislav Rolínek.

V roce 1927 Rolínek změnil za pomocí netradičních nástrojů - hasičské sekyry a části nůžek na stříhání ovcí - skalku na  severním úpatí Velkého Chlumu v sousoší vůdčích osobností husitské epochy.

Stanislav Rolínek ( 1902 - 1931 )
Rodák z Bořitova, sochař a malíř - samouk, který později získal díky mimořádnému nadání stipendium na Akademii výtvarných umění v Praze. Dle jeho návrhu byla realizována proslulá jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu. Kvůli předčasnému Rolínkovu úmrtí na tuberkulózu zůstal komplex nedokončen.

Svým dílem Rolínek nejprve vzbudil silnou nelibost místního katolického faráře z Bořitova. Později jeho sochy ale naopak upoutaly pozornost starosty blízkého Kunštátu, který okamžitě zvětřil "talent" a Rolínka pověřil vytvořením parku s umělou jeskyní.

Koncem minulého století se husitští velikáni málem ocitli na pokraji zániku, naštěstí, téměř v hodině dvanácté, byla provedena rekonstrukce. Ubíráte - li se kolem za pošmourného dne a dopřejete-li si k procházce i trošku snění, může vás nečekaný pohled na siluety tří nehybných pořízků číhajících v lesním šeru dokonale vyděsit.

Nová rozhledna

Pokud se vydáte na Malý Chlum na výlet, budete také moci navštívit  pozoruhodnou dřevěnou rozhlednu, která byla vybudována a otevřena v létě 2005 (je volně přístupná). Za mimořádně příznivých podmínek z ní můžete dohlédnout až ke Kralickému Sněžníku.

Může se hodit

Jak se sem dostat
Do sedla mezi Velkým a Malým Chlumem vede zeleně značená stezka z  Bořitova ( 3,5 km ), která současně míjí  Rolínkovo sousoší, dále červená značka z Lysic ( 3,5 km ) a Doubravice nad Svitavou ( 5 km ). Z rozcestí v sedle vybíhá 1 km dlouhá odbočka k rozhledně na  Malém Chlumu, přičemž prochází částí lomu.

Lysice a Černá Hora mají pravidelné autobusové spojení s Brnem, nejbližší železniční zastávka leží v Doubravici. Oba Chlumy jsou dobře pozorovatelné z komunikace E 461 ( 43 ) Brno - Svitavy.

Co nezvládl čert, to stihla Bába
Ke vzniku Velkého i malého Chlumu se váže následující pověst:

Kdysi dávno sužoval obyvatele malé osady (nejspíš dnešní Bořitov) pekelník. Pohanská bohyně zvaná Bába se rozhodla, že se ním vypořádá. Uzavřeli tedy spolu sázku, že kdo za noc navrší vyšší hromadu písku, ten získá nad osadou moc. S vervou se pustili do zápolení, avšak Bába se projevila jako mazanější: vždy, když čert odletěl pro další písek, tak potají odsypala z jeho hromady na svou. Jakmile se ukázaly první paprsky úsvitu, bylo jasné, že čert bude muset odtáhnout s nepořízenou. Zrovna se vracel s další várkou - tu ovšem vzteky odhodil mezi obě hromady, tedy dnešní Chlumy. Nápadný nízký pahorek nad sedlem později obrostl poetickým borovým lesem a dešťová voda v něm vymodelovala malebnou soustavu členitých roklí.

Zajímavosti z Chlumů a okolí

Osada Huť sv. Antonie pod sedlem Chlumu bývala původně hornickou kolonií. Dobývalo se zde ložisko nekvalitního hnědého uhlí a pyritické břidlice (k výrobě kamence). Zůstalo zachováno několik hald a ústí štoly, ze které vytéká voda s obsahem kyseliny sírové, tudíž potok je, až ke svému ústí do Svitavy, pro vodní živočichy neobývatelný. Mezi paleontology představuje okolí Malého Chlumu významné naleziště zkamenělých prvohorních obojživelníků - krytolebců.

OKOLÍ
Bořitov
Velmi cenný románský kostel sv. Jiří, v interiéru rozsáhlá freska sv. Kryštova, u nás neobvyklá svým východním - byzantským, pojetím. Více ZDE.

Černá Hora
Městečko se zámkem ( veřejnosti nepřístupným ) a jedním z nejstarších moravských pivovarů

Lysice
Zámek s kuriózní sbírkou loveckých terčů.

Rájec - Jestřebí
Původně renesanční zámek, později upraven v duchu ranného klasicismu. Během zimní sezóny zde probíhá tradiční víkendová výstava kvetoucích kamélií umístěných do zámeckého interiéru.   V inventáři neobvyklé výtvarné dílo - koláž vytvořená z motýlích křídel.

 

Malý Chlum: Z hlubokých písčin se nečekaně vynořil krokodýl

Velký Chlum: Trojice představitelů husitského hnutí zvysoka přehlíží dění na turistické stezce pod nimi

Malý Chlum: Celkový pohled na boční stěnu lomu s reliéfem Venuše

Venuše po nájezdu vandalů v lomu Malý Chlum... Jen neúplné obrysy dávají tušit původní podobu

Lom na Malém Chlumu: Vínově červené vrstvičky tvoří ideální protiklad světlému pískovci

Malý Chlum: Tajemný výraz rituální masky

Rolínkovi Husité na severním úpatí Velkého Chlumu

Proslulá novodobá Věstonická Venuše ještě v plné kráse v pískovcovém lomu na Malém Chlumu. Pak přišli vandalové a krásku zničili...

Autoři:
Nejčtenější

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Další z rubriky

Soutok Odry a Olzy (vpravo)
Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte divočící řeku, nespoutané meandry a...  celý článek

Připlouváme do Českého Šternberka
Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a zkušení vodáci znají zejména její dva...  celý článek

Bledule jarní v Rakoveckém údolí
Výlet: nejkrásnější údolí Drahanské vrchoviny zdobí koberce bledulí

Druhá polovina března je tradičním obdobím jarních výletů za rozkvetlými bílými koberci bledulí jarních. K mediálně méně známým „bledulovým“ lokalitám na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.