Kdo je vlastně Tutanchamón

Také se vám stalo, že jste navštívili v egyptském Luxoru hrobku faraóna Tutanchamóna a žádný z průvodců vám nebyl schopen odpovědět na otázku, kde se vlastně tento nejznámější vládce vzal. Zda to byl syn nebo bratr faraóna Achnatona, či manžel jeho jedné z dcer? Zaplatili jste poměrně vysoké vstupné do jeho hrobky, přečetli jste knihu Miky Waltariho Egypťan Sinuhet, ale stále jste se nedozvěděli víc, než že se v hrobce kromě mumie našlo mnoho cenností? Vědci z Japonska a Egypta se nyní rozhodli tuto záhadu v historii egyptských vládců vyřešit. Složení Tutanchamónovy DNA by mělo dát jasnou odpověď na otázku, jaký byl jeho původ.

Přestože nádherný obsah jeho hrobky, včetně zlaté posmrtné masky, z něj učinil jednoho z nejznámějších egyptských faraónů, o jeho narození, ani o brzké smrti, není známo téměř nic, napsal nedávno britský list The Independent.

První testy provedou japonští vědci z tokijské univerzity Waseda příští měsíc. Po více než 30 letech půjde o první vyšetření mumie, která od roku 1969, kdy byla naposledy zrentgenována, odpočívá nerušeně ve své hrobce v Údolí králů nedaleko Luxoru. Hrobku Tutanchamóna objevil britský archeolog Howard Carter v roce 1922. Poblíž sarkofágu bylo nalezeno na 4500 cenných předmětů.

Vědci z Japonska ve spolupráci s egyptskými úřady a vědci z káhirské univerzity provedou podobné testování také na mumii faraóna Amenhotepa III., která se nalézá v egyptském muzeu. Cílem je zjistit Tutanchamónův původ - Amenhotep III. je otcem Achnatona, kterého Tutanchamón vystřídal na trůně, když mu bylo asi devět nebo deset let. Přesné vztahy mezi Achnatonem, Amenhotepem a Tutanchamónem jsou však stále předmětem vášnivých diskusí.

Podle Gaballaha Ali Gaballaha z egyptské rady pro starožitné památky je Achnaton, který si vzal za manželku královnu Nefertiti, zobrazován vždy jen s dcerami, což znamená, že Tutanchamón by mohl být synem jiné ženy nebo jeho bratrem.

"Od té doby, co Howard Carter v roce 1922 otevřel Tutanchamónovu hrobku, panují spory o jeho rodové linii," říká Gaballah. "Chceme vědět jednou provždy, zda existuje pokrevní příbuzenství mezi Amenhotepem III. a Tutanchamónem, a doufáme, že testy DNA poskytnou konečnou odpověď. Pokud se to podaří, otevře
to všechny možnosti pro určení rodových vztahů ve starověkém Egyptě."

Testy DNA na mumiích jsou ovšem teprve v počátcích. Egyptský specialista na mumie Nasry Iskander tvrdí, že rozsáhlé testování pozůstatků dávných lidí a zvířat je úspěšné pouze zčásti, a to dokonce i u mumií zachovaných mnohem lépe, než je Tutanchamónova. Když totiž Howard Carter mumii našel, byla uložena ve vnitřním
sarkofágu s pryskyřicí, který Carter musel spálit, aby se k ní dostal, a zanechal ji tak ve "velmi špatném stavu," vysvětluje Iskander.

"Budeme se muset pokusit otestovat malé části dochovaného masa nebo kostí nebo snad kousek jednoho ze zubů. Vůbec není jisté, zda to bude fungovat," uvažuje Iskander. Pokud bude testování úspěšné, mohla by DNA zodpovědět nejen narození Tutanchamóna, ale i jeho záhadnou smrt. "Je zde mnoho nezodpovězených otázek. Bylo mu pouhých 19, když zemřel, a každý chce vědět, jak zemřel tak mladý a přitom měl kolem sebe takové množství pokladů."

Spekulace o jeho smrti se opět vynořily poté, co nizozemští vědci nedávno po prostudování jeho oděvu došli k závěru, že trpěl chorobou, která způsobila ukládání tuku na bocích a na stehnech faraóna. Většina egyptologů však považuje za příčinu jeho smrti spíše boj o moc, než problémy s váhou. Testy DNA by tak konečně
mohly skoncovat s dohady o Tutanchamónovi a poskytnout v této věci skutečně vědeckou odpověď, dodal Iskander.

 

 

 

Maska nejznámějšího, ale ne nejvýznamnějšího faraóna egyptských dějin.