Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde najdete nejkrásnější pláže Středozemí

  17:04aktualizováno  17:04
Snad každý Čech si občas povzdychne nad tím, že příroda nenadělila střední Evropě také nějaké to moře. Přesto Češi "svoje" moře mají - Středozemní. V Chorvatsku, Itálii či v Řecku není v létě výjimkou slyšet češtinu na každém rohu. Chcete se inspirovat, jaké jsou ty nejkrásnější středozemské pláže? Soutěž o zájezd ZDE.

Německá anketa

Zdaleka největší počet Čechů - přes jeden milion - míří na dovolenou pravidelně do Chorvatska. Ty nejlepší pláže však mají ležet jinde - v Řecku, Itálii, Turecku, Portugalsku a Španělsku. To se alespoň domnívají němečtí turisté, kteří se zúčastnili ankety specializovaného časopisu o cestování Reise & Preise.

Čtenáři v rozsáhlé anketě hodnotili několik stovek pláží a sestavili žebříček těch údajně nejkrásnějších. Chorvatsko se však v první desítce neobjevilo.

Na prvním místě se umístila řecká pláž Apella Beach. A právem. Jde skutečně o nádherný kout světa. Pláž se rozprostírá na úpatí 1200 metrů vysoké hory, u prostorné, vodou vymleté zátoky. Průzračná, světle modrá až tyrkysová voda je klidná, takže je ideálním místem pro plavání, koupání i potápění. Záliv lemují malebné skály a nad pláží se dá posedět v taverně s úchvatným výhledem. Protože přístup na pláž vede pouze po křivolakých a dobrodružných skalních stezkách, nebývá tu nikdy přeplněno.

Stejnou výhodu má i "stříbrná" pláž Cala Goloritzé na Sardinii. I ta je obtížněji dosažitelná - buď člunem, nebo hodinovou procházkou přes horský hřbet. Odměnou za úsilí jsou však nádherné skalní útvary na pláži i ve vodě připomínající pláže Seychel.

Zatímco obě pláže z prvních dvou míst jsou překvapivě oblázkové, ta z třetího místa se honosí bílým pískem. Leží ve Fethiye v Turecku a jde o kouzelnou lagunu s tyrkysově zelenou vodou. Tady však cestovní kanceláře doporučují návštěvu raději před či po sezoně. Inu, daň za krásu...

*** Možná i vy jste někdy objevili pláž, která vám něčím učarovala a máte její fotku. Pak nám ji pošlete do soutěže a vyhrajte zájezd! Více o soutěži ZDE.

Příroda vs. turisté

Zvýšený zájem turistů dříve či později každé panenské místo jaksi "vybydlí". Nejlépe to mohou posoudit potápěči, kteří sledují život pod vodou přímo. "Třeba v Chorvatsku, kam jezdíme dlouhé roky, je na nejnavštěvovanějších místech úbytek života znát. Začíná to odpadky, plašením ryb a narušováním společenstev žijících při pobřeží," tvrdí hydrobiolog Adam Petrusek z Univerzity Karlovy.

Takovým nepříznivým dopadům cestovního ruchu nelze asi nijak zabránit, ale je možné je omezit. Pochopily to například úřady v Egyptě, které před časem nařídily kotvení lodí jen u bójí, aby kotvy neničily korálové útesy. Pod vodou na potápěče vždy dohlíží průvodce a každému turistovi je zakázáno sbírat a odvážet cokoli z moře.

Ještě dále zašli na Seychelách - příliv turistů v podstatě limitují omezenými ubytovacími kapacitami. Než aby hotely a hotelové komplexy bezhlavě rozšiřovali, raději si za svou exkluzivitu nechají lépe zaplatit.

Adam Petrusek se domnívá, že takových metod bude přibývat: "Nějaká regulace bude asi potřeba. Atraktivní země si budou muset uvědomit, že turistika sice přináší zisky, ale zároveň poškozuje životní prostředí."

Jeho slova nepřímo potvrzuje další český potápěč Tomáš Sládek. "Jako potápěči cestujeme a necháváme vydělat lidem tam, kde je za čím se potápět. Kde je to zničené - třeba kvůli honbě za krátkodobým ziskem - tam prostě nikdo nejezdí," tvrdí Sládek.

Nejkrásnější pláže Středozemí


1. místo
Apella Beach
, Karpathos - Řecko
bílá oblázková pláž voda průzračná, světle modrá až tyrkysově zelená

 

 

2. místo
Cala Goloritzé
, Sardinie - Itálie
bílá oblázková pláž, voda křišťálová s tyrkysovým odstínem, dno pokryté oblázky a písčitými plochami

 

 

3. místo
Ölüdenitz
, Fethiye - Turecko
žlutobéžový jemný až hrubý písek, voda světle modrá s přechodem do tyrkysově zelené, na dně písek s kameny

 

 

4. místo
Dona Ana Lagos
- Portugalsko
zářivě bílý až béžový jemný písek, voda s tyrkysovým až tmavě modrým odstínem

 

 

5. místo
Patara
, jižní pobřeží - Turecko
žlutobéžový jemný písek, pláž má mírný sklon, voda má tmavě modrou barvu, dno je písčité

 

 

6. místo
Cala Mondragó
, Mallorca - Španělsko
bílý až béžový jemný písek, pláž má mírný sklon, voda je světle modrá až s tyrkysovým nádechem, dno je převážně písčité

 

 

7. místo
Golden Beach
, Thassos - Řecko
zlatožlutý jemný písek, pláž má mírný sklon voda světle modrá až tyrkysově zelená, dno je převážně písčité

 

 

8. místo
Cala Luna
, Sardinie - Itálie
bílá až světle modrá pláž s jemným pískem dno převážně písčité s roztroušenými kameny

 

 

9. místo
Elafonísi
, Kréta - Řecko
pláž je jemně písčitá s mírným sklonem, bílé až žluté barvy s růžovým nádechem, voda je světle až tmavě modrá

 

 

10. místo
Es Trenc
, Mallorca - Španělsko
jemný písek, pláž s mírným sklonem, voda je převážně světle až tmavě modrá s písčitým dnem

 

 

RADY PRO TURISTY VYRÁŽEJÍCÍ K MOŘI

Co si přinesu na pláž, to si také odnesu!
Většinou platí, že všechno, co zůstane poblíž moře, se do něj také dostane. Je proto dobré po sobě vždy pečlivě uklidit. Dokonce není důvod zahazovat do křoví ani slupku od banánu, přestože přírodě tolik neublíží.

Nic nezabíjet!
Každý touží po oblázku nebo po mušli, ale není důvod odvážet si jako suvenýr cokoli, co bylo původně živé. Když si najdete u břehu hezkou mušli, ponořte ji do slané vody a počkejte, jestli z ní nevyleze třeba poustevník. On ji našel a obydlel první, tak to respektujte!

Nekupovat sušené mořské suvenýry!
I sušený krab či hvězdice z obchodu pochází z moře, odkud ji pravděpodobně vytáhl někdo z místních. Takovou koupí podporujete zbytečné plenění moří. Vyplatí se sledovat i to, jaké mušle vám v obchodě nabízejí. Velmi často je možné třeba v Chorvatsku narazit na mušle pocházející z druhé strany světa.

Nákupy ryb nejlépe na rybích trzích!
Nákupem od místního rybáře podporujete místní obyvatele, a zároveň se tak vyhýbáte zboží z obřích plovoucích továren, které nadměrným rybolovem plení moře a oceány. Místní rybáři většinou používají méně agresivní metody lovu.

V restauracích přemýšlejte, co jíte!
Některé druhy živočichů v mořích ubývají. To je třeba příklad langust. Z talíře se langusta do moře už nikdy nevrátí.

Nejezte velrybí maso!
Koupí pokrmů z velryb podporujete lov ohrožených kytovců. V Evropě se snad do takové situace můžete dostat jen při návštěvě Islandu. Jinde v Evropě se to nestává.

 

Apella Beach, Karpathos - Řecko

Pláž Cala Goloritzé, Sardinie - Itálie

Pláž Cala Luna, Sardinie - Itálie

Pláž Cala Mondragó, Mallorca - Španělsko

Pláž Dona Ana Lagos - Portugalsko

Pláž Elafonísi, Kréta - Řecko

Pláž Es Trenc, Mallorca - Španělsko

Pláž Golden Beach, Thassos - Řecko

Pláž Ölüdenitz - Fethiye - Turecko - dovolená - moře

Pláž Patara, jižní pobřeží - Turecko

Autoři: ,
Nejčtenější

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...
A zase to Chorvatsko. I letos bude pro Čechy nejoblíbenější destinací

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří opět nejoblíbenější destinací českých turistů - stejně jako loni a spoustu předchozích let. Asociace...  celý článek

Dlouhý vlak do Rumunska
VIDEO: Půlkilometrový vlak RegioJetu se vydal na cestu do Rumunska

Soukromý dopravce RegioJet vypravil v úterý v podvečer svůj nejdelší vlak v historii. Souprava míří do rumunského Eibentálu, kam veze více než tisíc hudebních...  celý článek

Film Dovolená s Andělem trefně popsal odborářské rekreace.
Dovolená nejen s Andělem. Odborářské rekreace dělnický lid miloval

Kdyby v létě 1952 revizor Gustav Anděl nevyjel do zotavovny Jezerka, dnešní generace by zřejmě netušily, jak tehdejší odborářská rekreace vypadala.  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Další z rubriky

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.