Šumava

Šumava - Pohled na Roklan (úplně vlevo) | foto: Jan HocekiDNES.cz

Kde lyžuje Katka Neumannová? Tipy na tři její NEJ trasy v Česku

  • 39
Nejraději má Šumavu, to se o slavné české lyžařce ví. Ráda se ale vydává i do Krkonoš a na Vysočinu. Vyzkoušejte lyžařské terény, jež pro vás vytipovala Kateřina Neumannová. První Češka, která vyhrála zimní olympijské hry.

Je to přesně čtyři roky, co Kateřina Neumannová vybojovala na olympijských hrách v Turíně zlatou medaili v běhu na lyžích na 30 kilometrech volné jízdy. Půl republiky tehdy jásalo u televizních obrazovek.

A kde Kateřina na olympiádu mimo jiné trénovala? Na Šumavě. "Šumavu, kde jsem studovala a nyní tam mám penzion, mám nejraději. Pro běh na lyžích jsou tam krásné terény různých náročností, každý milovník běžek si určitě vybere," říká Kateřina Neumannová, která se sice závodní kariéře již nevěnuje, ale ráda si ve volném čase na lyže vyrazí.

K pramenům Vltavy

"Na Šumavě bych doporučila třeba trasy kolem Kvildy, Bučiny, Modravy, Březníku nebo třeba Knížecích Pláních. Kromě pohraničí se dá už všude zaparkovat, koupit si občerstvení a délku tras lze přizpůsobit chuti a schopnostem," říká Kateřina. Sama má nejraději trasu k pramenům Vltavy. Jde však o stopu pro trénované lyžaře a lidi zvyklé na delší trasy.

Můžete zaparkovat a vyrazit přímo ze Zadova. Namiřte to na Horskou Kvildu, dále na Filipovu Huť a Modravu. Trať bývá pěkně upravená, jede se po ní pěkně. Na Modravě si dejte oběd a přes Březník, Černou horu, prameny Vltavy dojedete na Kvildu. Tam určitě sundejte na chvíli lyže a zajděte do místní pekárny, mají tu skvělé pečivo a různé jiné dobroty. K návratu na Zadov vám chybí okolo 10 kilometrů. Celkem má trasa něco přes třicet kilometrů.

Pokud si chcete trať zkrátit, zaparkujte na Kvildě, svačinu si zabalte s sebou, protože na trase žádné občerstvení nebude, a namiřte to ke státním hranicím na Bučinu. Povedou vás ukazatele. Zpět se vraťte přes prameny Vltavy. Budete nadšeni, na Šumavě je krásně!

Šumava

Šumava, zasněžená Vydra u Antyglu. Foto: JAN HOCEK

Ve Špindlu kombinuji běžky se sjezdovkami

"Jezdím ráda také do Krkonoš. Oblíbené mám Horní Mísečky a Špindlerův Mlýn, které mají vždy skvěle upravené tratě a je tam téměř vždy jistota sněhu. Běžky tam zkombinujete i se sjezdovkami, sjezdy jsou tam určitě nejlepší v Čechách," vysvětluje Kateřina Neumannová. Vzhledem k tomu, že je kolem Špindlu na 85 kilometrů vyznačených stop, máte z čeho vybírat.

Slavná sportovkyně má ráda trasu po hřebeni Krkonoš. Vyráží se přímo ze Špindlerova Mlýna, zdatnější po svých po krkonošské magistrále od Dolské boudy, ti začínající se mohou vyvézt lanovkou ze Svatého Petra. Od Klínové boudy už pokračují všichni po trati k Luční boudě. Na větrném hřebeni vyvažují méně kvalitní stopy úžasné výhledy na celé Krkonoše.

Od Luční boudy pojedete k chatě Špindlerovka a pak už vás čeká sjezd dolů, do Špindlu.

Krkonoše, Špindlerův Mlýn

Krkonoše, Špindlerův Mlýn

Krkonoše, pohled na horský masiv a Luční boudu

Krkonoše, pohled na horský masiv a Luční boudu

Hurá na Vysočinu

"Menší jistota sněhu, ale spousta pěkných tras je v okolí Nového Města na Moravě. Na své si tu přijdou méně zdatní lyžaři stejně jako ti vytrvalí, krásnou přírodu Vysočiny si vychutnají úplně všichni," tvrdí Kateřina.

Převýšení necelých 200 metrů vás čeká na trase Studnický okruh. Je dlouhý osmnáct kilometrů a vede z Nového Města přes Studnici a zpět. V prvních dvou kilometrech se připravte na stoupání, od poloviny trasy se můžete těšit na postupné sjezdy. Občerstvit se můžete třeba v Maršovicích.

Běžkování na Bystřicku

Počátek sjezdu od rozcestí Nad Pohledcem ve směru k Novému Městu na Moravě.

Tipy ze zahraničí

"Kdo má rád hlavně běžky a chtěl by zkusit terény v zahraničí, doporučuji dojet do rakouského Ramsau pod ledovcem Dachstein. Tady si to každý skvěle užije," vysvětluje Kateřina.

Sama nejraději jezdí do italského Trentina, do střediska Val di Fiemme v Dolomitech. "Najdete tam krásné a příjemné lyžování na sjezdovkách i běžkách, dobré jídlo a víno, přijatelné ceny a milé lidi. Osobně mám velmi ráda trasu tradičního závodu Marcialonga."

rozhovor

Jak často teď, když jste skončila s kariérou, jezdíte na běžky nebo sjezdovky?

Kromě dovolené se na běžky dostanu o víkendech na Šumavě. Snažím se tak dvakrát až třikrát za zimu udělat si prodloužený víkend na lyžích. Na ten vyjíždím buď do Špindlerova Mlýna, nebo do Val di Fiemme v Trentinu. Naštěstí se na lyže do hor dostávám občas i pracovně.

Jaký jiný sport ráda provozujete?

V zimě rozhodně lyžování - běžky a sjezdovky doplněné o návštěvu fitcenter, v létě ráda a často běhám, chodím po horách a samozřejmě preferuji jízdu na kole - za sebou mám už řadu cyklistických závodů.

Stýská se vám po závodění?

Stýská, ale jen občas. Chybí mi někdy i ten adrenalin a vzrušení. Ale nestýská se mi po cestování, balení tašek, tréninku v dešti a odloučení od mých nejbližších.

Co byste poradila lidem, kteří s lyžováním teprve začínají? Na co si mají dát pozor?

Důležité je pořídit si odpovídající výzbroj a výstroj, nechat si poradit od odborníků a nepřeceňovat síly. Bezpečnější jsou samozřejmě běžky, zvlášť pro starší generaci. Každý pohyb je ale pro tělo i duši přínosný. Kdo má tu možnost, rozhodně doporučuji vzít si lyžařského instruktora.

Kdy mají podle vás začínat s lyžováním děti?

Děti mohou začít s lyžováním brzy. Moje dcera lyžovala už v 2,5 letech, ale tak brzy to zase není úplně obvyklé. Důležité je děti nenutit a začínat po chvilkách. Pro děti to musí být hlavně zábava.