Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde je doma nejlepší fotbalista světa. Slavný Nou Camp zblízka

aktualizováno 
Stačilo pár centimetrů a mohli jsme si pohladit trávník největšího fotbalového stadionu v Evropě. Cesta do jeho bezprostřední blízkosti byla součástí prohlídky slavného Nou Campu. Velkolepý zážitek umocnila i návštěva impozantních tribun, zázemí stadionu, a nejlepšího fotbalového muzea na světě.

Nou Camp, "Més que un club" - "Víc než jen klub" | foto: Barbora Buřínská, iDNES.cz

Navštívit Barcelonu a nepodívat se ke svatostánku slavné Barçy se pro fotbalového fanouška rovná přinejmenším smrtelnému hříchu. My jsme ho naštěstí nespáchali a po vyčerpávajících prohlídkách slavných Gaudího staveb jsme si na návštěvu Nou Campu vyhradili celé odpoledne.

Vidět fotbalisty FC Barcelona v jejich červenomodrých dresech na živo nám bohužel nebylo dopřáno, v době naší návštěvy Barcelony hráli venku. Ale i tak jsme se mohli pokochat nádherným pažitem a navštívit místa, kde je doma nejlepší fotbalista světa Lionel Messi.

Ke stadionu Barçy se dostanete pohodlně metrem

Obrovský stadion fotbalového klubu FC Barcelona leží severozápadně od centra Barcelony na hlavní třídě Travessera de les Corts, přímo mezi stanicemi metra Collblanc (trasa L5) a Les Corts (trasa L3). Jako výchozí volíme stanici Les Corts a po zhruba deseti minutách se dostáváme k ohromnému areálu Nou Camp.

Obcházíme ho zleva a říkáme si: "Tak tohle je on, ten svatostánek evropského fotbalu? No, tedy nic moc." Před námi se tyčí ohromná betonová stavba, tak trochu připomínající náš Strahov. Ovšem jakmile vejdeme do areálu, dýchne na nás ona všudypřítomná fotbalová atmosféra, kterou ze všech stran přiživují plakáty a ohromné fotky hráčů.

Okamžitě zamíříme k pokladnám a platíme za prohlídku Nou Campu včetně přilehlého muzea. Vstupné rozhodně levné není a každý rok se o jedno až dvě eura zvyšuje. Dospělí nyní zaplatí 19 eur, děti a studenti po předložení karty ISIC 15,5 eura. Ušetřit můžete i u rodinného vstupného.

Před Nou Camp

Před Nou Campem

Noříme se do nitra největšího evropského stadionu

Nou Camp byl dokončený v roce 1957. První zápas zde borci v červenomodrých dresech sehráli proti polskému týmu Legia Varšava a vyhráli 4:2. Historicky první branku tehdy vstřelil Eulogio Martinéz.

Stadion sám se rozkládá na ploše 55 tisíc metrů čtverečních a najednou na něm může sledovat zápas téměř 99 tisíc diváků. Impozantní jsou i další jeho rozměry – délka 250 metrů, šířka 220 metrů a výška 48 metrů. Nou Camp je tak největším stadionem Evropy.

Konečně vcházíme do nitra stadionu a začíná vytoužená prohlídka. Společně s námi se jí účastní desítky lidí. Jdeme s davem a sledujeme pásky označující směr prohlídky. Jako první navštívíme 3D kino, kde promítají ty nejkrásnější momenty ze zápasů včetně nádherných gólů. Ovšem na zhruba desetiminutovou projekci si musíme vystát frontu, do sálu pouštějí po skupinkách a zájemců je hodně.

Nou Camp: odtud komentují novináři zápasy do televize

Odtud komentují novináři zápasy do televize.

Nou Camp, šatna hráčů

Šatna hráčů

Nou Camp, vířivka v šatně hráčů

Vířivka v šatně hráčů

Tak tady pobíhali Cruyff, Ronaldinho či Henry

Hrát v klubových červenomodrých barvách měly čest velké hvězdy, například Johan Cruyff, Maradona, Ronaldinho, Thierry Henry nebo současná světová hvězda, miláček Katalánců, Argentinec Lionel Messi. České fotbalové hvězdy to štěstí nosit dresy FC Barcelona bohužel neměly. Výjimkou je pouze dnes již prakticky zapomenutý Georg Hanke (Jiří Hanke), který dres Barçy oblékal několik sezon v polovině padesátých let minulého století.

A právě do míst, kde se slavní fotbalisté pohybovali a pohybují dnes a denně, vedou při prohlídce naše další kroky. Prohlížíme si prostorné šatny s vířivkami a stoly, na kterých maséři dávají fotbalové hvězdy zpět do formy.

Ze šaten míříme do tunelu, vedoucímu k hrací ploše a tribunám. Sem se hodně těšíme. Cestou ještě míjíme klubovou kapli. Ta zažila v listopadu 1982 i návštěvu nejvyššího církevního představitele, papeže Jana Pavla II. Tehdy sloužil přímo na trávníku slavnostní mši, které se zúčastnilo přes 120 tisíc věřících.

Nou Camp: místnost pro tiskové konference

Místnost pro tiskové konference

Nou Camp, historický přehled prezidentů klubu FC Barcelona

Historický přehled prezidentů klubu FC Barcelona

Kaple uvnitř stadionu Nou Camp

Kaple uvnitř stadionu Nou Camp

Legendární trávník na dosah ruky

Nou Camp

Nou Camp, pohled na tribuny

Otevřeno každý den od 9 do 21 hodin, vstupné 19 eur. Prohlídka trvá 1 až 2 hodiny. V den zápasů prohlídky končí 3 hodiny před utkáním.
Nejbližší stanice metra – Trasa 5: Collblanc i Badal. Trasa 3: Maria Cristina, Palau Reial a Zona Universitària.

Konečně přišla očekávaná chvíle, došli jsme k trávníku. Stačilo by málo, jen se trochu natáhnout a mohli bychom si ten nádherný pažit pohladit. Raději to neriskujeme a s obdivem se rozhlížíme kolem. Pohled je to skutečně impozantní. Kolem dokola se táhnou třípatrové tribuny s desítkami tisíc sedaček v klubových barvách.

Jakmile jsme se nabažili pohledu, vydáváme se za dalšími zajímavostmi. Ve vyšších patrech stadionu navštívíme místa, kde se pořádají tiskové konference a také velkou podlouhlou prosklenou místnost, z níž novináři komentují probíhající zápasy.

Opět máme možnost se po stadionu rozhlédnout z vyšších míst tribuny. A stejně jako poprvé i teď nás ten prostor ohromuje. Z protější tribuny nás doslova hypnotizuje nápis "Més que un club" – heslo Barçy – "Barça je víc než jen klub". Jsme už natolik nasáklí všudypřítomnou fotbalovou atmosférou, že stačí zavřít oči a v tu ránu slyšíme bouření tribun a řev desítek tisíc fanoušků.

Nou Camp, logo FCB na hrací ploše

Nou Camp, logo FCB na hrací ploše

V nejlepším fotbalovém muzeu na světě

Před námi už je poslední část prohlídky, návštěva klubového fotbalového muzea. Opět se noříme do nitra stadionu a po chvilce se ocitneme mezi tisíci fotbalových relikvií, shromážděných v muzeu.

Klub FC Barcelona založil v listopadu 1899 fotbalový nadšenec Joan Gamper a také on jako první přišel ve 20. letech minulého století s myšlenkou postavit muzeum FC Barcelona. Bohužel jeho sen se realizoval až o 60 let později, muzeum se vybudovalo v roce 1984. Přičinil se o to tehdejší prezident klubu Josep Lluis Núnez, po němž nese muzeum od roku 2000 jméno.

FC Barcelona President Núnez Museum je nejen nejlepším fotbalovým muzeem na světě, ale dokonce i nejpopulárnějším muzeem jakéhokoliv druhu v Katalánsku. Každý rok ho navštíví několik milionů lidí.

FC Barcelona President Núnez Museum - maketa poháru vítěze Ligy mistrů

FC Barcelona President Núnez Museum – maketa poháru vítěze Ligy mistrů

Najdete zde téměř dvě tisícovky různých exponátů a víc než čtyři stovky trofejí. Prohlédnout si můžete tisíce fotek hráčů, kteří za klub kopali, prezidentů klubu i různých momentek ze zápasů. Určitě vás zaujmou poháry, trofeje, fotbalové míče a také dresy těch nejslavnějších fotbalistů, kteří proměnili Barçu v jeden z nejlepších klubů. Součástí expozice jsou i obří obrazovky, na kterých běží dokumenty o úspěších slavného klubu.

Aby byla návštěva Nou Campu úplná, musíte zajít i do dvoupatrového klubového obchodu se suvenýry. Zde vám prodají prakticky vše, na co si vzpomenete. Pochopitelně vyvedené v červenomodrých barvách a označené logem FCB. Najdete zde opravdu cokoliv, od oblečení, kopaček, replik dresů až po pohledy, propisovačky, hrníčky, prostírání, hračky nebo třeba víno.

Naše návštěva Nou Campu končí, stála opravdu zato. Pokud se do Barcelony někdy vrátíme, naše kroky povedou opět sem, tentokrát ale na skutečný fotbalový zápas. Řev fanoušků si už nechceme jen se zavřenýma očima představovat.

Stadion Nou Camp

Stadion Nou Camp

Autoři:
Nejčtenější

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Další z rubriky

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.