Záběr z filmu "Jak dostat tatínka do polepšovny"

Záběr z filmu "Jak dostat tatínka do polepšovny" | foto: KIRKÉ

Kde dostával Vašík tátu do polepšovny? Výlet do filmu

  • 1
Filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny patří k nejoblíbenější české klasice. Zveme vás na kouzelná místa v Českém ráji, kudy Vašek s tátou Lubošem jezdil nakupovat a kde cestou zpátky vždy tajně lezli na skály.

Letní prázdninový příběh se z většiny natáčel u města Sobotka v Českém ráji. Vesnice, kde Luděk Sobota opravoval s kamarády hasičskou Máňu, je Vesec u Sobotky. Obec vznikla ve 12. století a má značné množství staveb lidové architektury. V roce 1995 byl Vesec vyhlášen vesnickou památkovou rezervací.

Vašek (Tomáš Holý) jezdil nakupovat s tátou Lubošem (František Němec) zkratkou do nedalekých Krčkovic (scéna "u hospody doleva").

Natáčelo se i na mostku u Podsemínského mlýna. Známá pasáž "Hele, vodník, a říká mi Fando" vznikla u rybníka Vidlák.

Skála Dračí zub, na kterou táta s klukem tajně lezli, se ve skutečnosti jmenuje Skaut, případně Skautská věž. Leží v Hruboskalsku na takzvané Sahaře, asi 300 metrů od skutečného Dračího zubu.

Pohádkový Věžák

Režisérka Marie Poledňáková si vybrala i Věžický rybník, označovaný jako Věžák. Ten je označován za nejkouzelnější rybník Českého ráje. Přímo z vody vystupují pískovcové skály, které se odrážejí ve vodní hladině. Působí to úchvatným dojmem. Rybník je magnetem nejen pro filmaře, ale i pro malíře a fotografy.

K Věžáku chodila Anna (Jana Preissová), která se nemohla smířit s tím, že její syn Vašek leze se svým tátou Lubošem na skály.

Kolem rybníka vede Věžickým údolím turistická stezka a na skalních věžích je okouzlující vyhlídka přístupná malou pěšinou od hráze. Devítihektarový Věžák s písčitým dnem je největším rybníkem Podtrosecké soustavy, do které se řadí i rybníky Nebák, Krčák a Rokytňák. Rozhodně také stojí za vidění.

K Věžáku se nejlépe jede po silnici z Libošovic směrem na už zmiňované Krčkovice. Libošovice se nacházejí jen necelé dva kilometry od města Sobotka. Auto se dá odstavit na malém parkovišti u silnice před rybníkem.

Český ráj
Foto: Michal Němejc

Koupel pod pumpou v chalupě u Sobotky

Obtížněji dostupná je chalupa, na které dědeček (Josef Karlík) přivítal svého vnuka a kde ho později osprchoval ledovou vodou z pumpy. Prázdninové sídlo z populární rodinné komedie marně hledal před časem deník Blesk. Pak zveřejnil výzvu, že po roubence pátrá. Do redakce se za pár dní ozvala Božena Janatková ze Sobotky, která se ve slavné chalupě narodila. Hledané místo je kousíček od Sobotky na samotě zvané Na Koutech.

Vysvětlení paní Janatkové, jak se tam dostat ze Sobotky, je přesné. "Pojedete k zámku Humprecht a před Vescí se dáte doprava směr Rytířova Lhota. Potom kousíček z kopečka. Pak v ostré zatáčce vpravo na polní cestu. Dál úvozovou cestou. Neuhněte, rozvětvuje se. Až kde po pravé straně končí les, dáte se zase vpravo. Pojedete a dlouho nic. Budete se prodírat stromy, až uvidíte jeden domek, a když pojedete dál, jste tam!"

Chalupu měla rodina paní Janatkové od roku 1966, později ji prodala. Dnes je chaloupce 140 let. Paní Janatková se na film Marie Poledňákové vždycky dívá. "Ani jednou jsem nevynechala. Jako kdyby se mně vrátily ty časy, když jsem v těch neckách byla místo Tomáše Holého já," svěřila se.

Jak vytrhnout velrybě stoličku

Druhý, "zimní" film Jak vytrhnout velrybě stoličku vznikl v Krkonoších. Záběry z nádraží byly natočeny ve stanici v Rokytnici nad Jizerou. Poetická scéna, kdy zasněženou krajinou jede vlak, vznikla na trati vedoucí k tomuto horskému městečku.

Některé záběry ze Špindlerova Mlýna se točily u sídla Horské služby. Další na soukromé chalupě u Medvědí boudy, která je vzdálená pět kilometrů od centra Špindlerova Mlýna.