Každá třetí památka v Itálii je ohrožena

Památkáři v Itálii bijí na poplach. Zhruba třetina nejcennějších historických a kulturních italských památek včetně Benátek a Pompejí je ohrožena. Vyplývá to z průzkumu agentury na ochranu životního prostředí Legambiente. Největším nebezpečím pro památky je podle organizace znečištěné prostředí, nepovolená stavební činnost a stále větší nápor turistů.

Po posouzení stavu 36 nejnavštěvovanějších italských památek, měst a archeologických nalezišť zapsaných do seznamu světových památek UNESCO, došlo sdružení Legambiente k závěru, že každá třetí památa je ohrožena.

Křehké Benátky, město na kanálech, a jeho ústřední náměstí svatého Marka trvale nahlodává znečištěná voda, bez následků nezůstává ani nepřípustně intenzivní lodní doprava.

Obdobně neúnosná situace způsobená smogem a znečištěným vzduchem panuje v Neapoli, ve Florencii a v Římě.

Nepovolené stavby decimují antické vykopávky v Pompejích a zónu řeckých chrámů v sicilském Agrigentu; exploze hotelové výstavby dosáhla dramatických rozměrů na malebném pobřeží u jihoitalského Amalfi.

Legambiente upozorňuje také na skutečnost, že v některých případech osoby pověřené správou památek nejen zanedbávají své povinnosti, ale dokonce je zneužívají k pašování  historických předmětů.

Přečtěte si

Via Appia: magická královna světových cest

Archeologové objevili v Itálii Stonehenge

"K nápravě katastrofální situace jsou nezbytné finanční fondy i změna postojů, v opačném případě některé z nenahraditelných pokladů budou navždy ztraceny", varuje představitelka sdružení Federica Saccová.

Na nebezpečí hrozící italskému kulturnímu dědictví upozorňují dokonce některá místa UNESCO.

Kritická situace panuje podle Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu zejména v Agrigentu a v oblasti zvané Cinque Terre na severozápadě země, kde se nacházejí původní rybářské vesničky. Podle nejmenovaného zdroje z UNESCO "by výbuch pumy nemohl napáchat větší škody" na těchto památkách než postupující nepovolená stavební činnost.

Kancelář UNESCO v Itálii se ale hájí a tvrdí, že o většinu kulturněhistorických památek v zemi je postaráno dobře. "Péče o památky je poměrně dobrá, Itálie ale vzhledem ke svému rozsáhlému historickému dědictví skutečně musí vynaložit  výrazně větší finanční částky," přiznává mluvčí italské pobočky UNESCO Vincenzo Pellegrini.

Legambiente i UNESCO se nicméně už nyní shodují v tom, že situace je vážná, zejména pokud jde o tisíce italských církevních památek, archeologických nalezišť a dalších stavebních pamětihodností, které se do seznamu světového kulturního dědictví vůbec nedostaly.

Cividale del Friuli - překrásné městečko založil Iulius Caesar a snad každého uchvátí středověké stavby či Ponte del diavolo (Ďáblův most). V létě se zde koná slavný festival středoevropské kultury.

Andělský hrad si nechal v roce 139 postavit císař Hadrián. Proč andělský? V roce 590 se tu papežovi Řehoři I. zjevil archanděl Michael a oznámil konec právě zuřící morové epidemie.

Kupte si zapečený italský sendvič, třeba s mozzarellou a lilkem, a vychutnejte si oběd na půvabných Španělských schodech, které připomínají přesýpací hodiny a jejichž název se pojí k nedalekému španělskému velvyslanectví. Pod vámi se rozprostírá Piazza Spagna s Berniniho kašnou ve tvaru potápějící se loďky. Dokonalou kompozici pak doplňuje kostel Trinitá dei Monti vzpínající se nad schody.

KOLOSEUM. Pro mnohé asi nejznámější symbol Říma, který z jedné strany obtékají potoky aut a z druhé císařská fora. Zbudoval jej Flavius, aby krvavými hrami pobavil lid. Zkuste se přenést do dob, kdy se na jevišti bili gladiátoři, na které z ochozů shlíželo až padesát tisíc diváků. Ti také rozhodovali, zda si poražený zaslouží žít, či zda zemře. Návštěvníci se znalostí angličtiny si mohou připlatit výklad.

NÁBŘEŽNÍ PROMENÁDA. Tady začíná první setkání s Benátkami. Právě sem, na nábřežní promenádu, směřují davy turistů z celého světa a nechají se unášet kouzlem historické perly Jadranu.

Silnici lemují zbytky rodinných náhrobků a chátrajících pomníků

,