Skvělé šnorchlování

Skvělé šnorchlování | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Exotika, ze které se vám zatočí hlava. Na jachtě do Karibiku i s dětmi

  • 36
Plout po Karibiku na plachetnici je jako zhmotnit sen z báječného prospektu cestovní kanceláře. Teploučká a průzračná voda, spousta exotiky, pohodový životní styl a v neposlední řadě i pravidelný vítr předurčují tuto destinaci na pomyslný vrchol mezi milovníky tropického jachtingu. Ale zvládneme to jako rodina i s našimi caparty?

Po loňské průzkumné plavbě po Grenadinách a Svaté Lucii jsem vytipoval ideální trasu na dva týdny vhodnou i pro děti. Vede z Martiniku na ostrov Dominika a poté na Guadeloupe. Všechny tyto tři ostrovy nabízejí bezpečnou plavbu s mnoha zátokami ke koupání a navíc na Dominice můžeme pozorovat vzácné papoušky a na jaře rodící se mláďata mořských želv.

Výsledek předčil naše očekávání. Děti byly nadšené, ve vodě jsme byli skoro pořád a neošidili jsme ani program na souši. Podnikali jsme výpravy do tropického pralesa, navštívili místní trhy i botanickou zahradu, plavali s želvami a hladili jejich mláďata, chytali ryby, pádlovali na nafukovacím kajaku po mangrovových řekách, sbírali obrovské mušle, trhali banány.

Pláž na ostrově Marie Galante

Národní park Morne Diablotin. Ostrov Dominika se pyšní asi nejhezčími pralesy v celém Karibiku.

Pohodový Martinik

V půlce června přistáváme ve Fort de France a přesouváme se do Le Marin na naši loď. Kapitán Radek nás veze na svůj dvojstěžník a k večeři servíruje krevety a víno. Před hlavními prázdninami je na ostrově klid, v maríně se pohupují desítky lodí čekající na své pasažéry.

Na jihu Martiniku, nedaleko Sainte-Anne, leží nádherná oblast pláží a slaných jezer. Následující ráno jdeme na výlet podél pobřeží. Z písku tu vyrůstají trsy tchynina jazyku, krabi před námi prchají do děr a na písečných plážích nepotkáme ani človíčka.

Následující dny se posouváme podél západního závětrného pobřeží k severu a kotvíme v mnoha zátokách. Jedno z nejhezčích kotvišť objevujeme u pláže a zátoky Grande Anse d’Arlet, kde plaveme s hejnem mořských želv. Je tu malá vesnička a my navečer vidíme místní rybáře vynášet z lodí obrovské ulovené tuňáky.

Večerní pohled z paluby lodi v zátoce Grande Anse d'Arlet na Martiniku

Poslední kotviště na Martiniku volíme u bývalého hlavního města Saint-Pierre. Dříve se mu pro výstavnost přezdívalo „Paříž Karibiku“, po erupci sopky Mount Pelée z něj ale zbyly jen ruiny. Ráno spouštím na vodu nafukovací dvoukajak, který vezu z domova, a pádluju na trh pro čerstvé ovoce. Posádka sice původně proti transportu balíku gumy chvíli protestovala, nakonec ale všichni byli rádi, že jsme tuhle loď s sebou měli!

Vrchol sopky nad městečkem zahalují mraky, z plánovaného výstupu na vulkán tak nebude nic a my ve vypůjčeném autě vyrážíme na okruh vnitrozemím. Den je opět plný zážitků. Koupeme se pod vodopádem, touláme se botanickou zahradou, lenošíme na pláži, sbíráme plné tašky manga a na závěr ještě stíháme degustaci v rumárně.

Kde se líhnou želvy

Čeká nás přeplavba na sousední ostrov Dominika. Pozor, neplést s mnohem větší Dominikánskou republikou plnou turistů. Na Dominice totiž najdete skutečný karibský ráj – pláže bez lidí, hustou džungli a pohodové lidi. Není divu, že filmaři si ostrov vybrali pro natáčení filmu Piráti z Karibiku II.

Dominika je bezesporu nejzelenějším karibským ostrovem a pyšní se vysokými horami, které často zachytávají mraky. Vysoko v horách také leží největší zajímavost ostrova – vroucí jezero „Boiling Lake“, druhé největší vroucí jezero na světě. Protože ale vrcholky tonou v tmavých dešťových mracích, volíme přesun autem na návětrnou stranu ostrova, kde, jak věříme, bude svítit slunce a kde také leží pláž s hnízdy mořských želv.

Divoká pláž na východě Dominiky. Pláže na Dominice jsou většinou černé, což jim ale na kráse pranic nebere.

Pod dozorem Simona vyhrabáváme hnízda mořských želv. Dominika je jedním z mála míst na světě, kde můžete pozorovat líhnutí těchto vzácných tvorů.

Cestou zastavujeme u několika vodopádů. Na Dominice je jich prý 365, na každý den v roce jeden. Ubytováváme se v hotýlku a odpoledne vyrážíme za želvami. Máme štěstí, spolu se Simonem, místním zachráncem želvích mláďat, pozorujeme líhnutí asi třiceti malých želviček a jejich úprk do moře. Děti jsou nadšené a i pro nás dospělé je to hodně emotivní zážitek. V noci mě ještě Simon budí, protože na pláž připlavala velká želva klást vejce. Želví samice ale nenašla vhodné místo pro vyhrabání hnízda a rychle odplula.

Na lodi po Indian River

Naše poslední kotviště na Dominice volíme u městečka Portsmouth. Nedaleko odtud leží národní park Morne Diablotin, kde lze pozorovat místní vzácné papoušky amazoňany císařské.

Tito ptáci žijí jenom zde a není proto divu, že jsou i symbolem Dominiky a najdeme je na vlajce. Stoupáme do hor skrz plantáže exotického ovoce a pak jdeme hustou horskou džunglí až k malé vyhlídce, kde můžeme pozorovat koruny stromů. Po chvilce skutečně zpozorujeme několik papoušků, jak se s křikem prohánějí vzduchem.

Hlavní atrakcí severní Dominiky je řeka Indian River. Její splavná délka vlastně jen o málo přesahuje kilometr.

Hlavní zajímavostí jsou obrovské kořeny stromů, které tvoří propletence na březích a vytvářejí neskutečnou kulisu a bizarní atmosféru. Plavba na našem nafukovacím kajaku ve stínu palem a tropických stromů je velmi snadná, po necelém kilometru připlouváme k molu s malou restaurací, kam místní průvodci vozí na veslicích turisty. Dnes jsme tu ale zcela sami.

Exoticky vyhlížející řeka Indian River je jednou z největších turistických zajímavostí Dominiky.

Od restaurace pokračuji na kajaku proti proudu ještě dalších asi půl kilometru. Doposud líná řeka se mění a musím překonávat občasné peřeje. Moje cesta končí v totální džungli u spleti větví, tvořící jakousi přírodní bariéru. Obracím a vydávám se na zpáteční cestu. Nad hlavou mi posedávají volavky, pralesem se nese cvrkot cikád a pozoruji obrovské kraby, kteří se schovávají ve spletích kořenů.

Bohem zapomenutý ostrov Marie Galante

Před námi leží poslední souostroví naší cesty. Napínáme plachty a vyrážíme ke Guadeloupe. Nejprve kotvíme mezi ostrůvky Les Saintes, u městečka na ostrově Terre-de-Haut, kde si po týdnu na divoké Dominice užíváme francouzské atmosféry hospůdek, butiků a kaváren.

Maličký ostrůvek přejdeme pěšky za několik minut a na návětrné straně objevujeme nádhernou pláž a zátoku se skvělým koupáním. Děti pod vodou honí langusty a moje lenošení v hamace zavěšené ve stínu palem nemá chybu.

Blížíme se ke konci plavby a jako perličku na závěr volím průzkum ostrova Marie Galante. Prý jsou na něm ty nejlepší rumárny a skvělá místa na kotvení. Dokonce ani zkušený karibský kapitán Radek tu nikdy nebyl a jsme tedy všichni zvědaví, zda ostrov dostojí své skvělé pověsti.

Připlouváme do zátoky, kterou byste si nevymysleli ani v tom nejhezčím karibském snu. Tyrkysová voda, mělké a čisté moře, písečná pláž a na hladině se pohupují dvě další jachty. Děti už nic nezastaví a vrhají se do vody.

Kotviště na Marie Galante a ranní šnorchlovačka

Skvělé koupání zakončujeme odpoledním průzkumem nedaleké mangrovové řeky Vieux-Fort, opět tak přichází ke slovu náš kajak. Nejprve musíme po moři obeplout skalnatý mys a potom přistát na pláži. Kajak přenášíme přes asi padesát metrů široký písečný předěl k vlastní řece a vyrážíme proti proudu. Břehy lemují mangrovníky a trsy trav a nejrůznější vegetace. Pozorujeme spousty ptáků a užíváme si poklidného večera uprostřed džungle.

Následující den ostrov prozkoumáváme ve vypůjčeném autě a podle mapy najdeme postupně všechny zajímavosti, které Marie Galante nabízí – rumárny, pláže, větrné mlýny, opuštěné cukrovary i skvělé muzeum otrokářství.

Večer z lodi pozorujeme vzdálenou hlavní pevninu Guadeloupe, kde leží letiště Pointe-à-Pitre, na které zítra vyrážíme. Nechce se nám domů, určitě se sem zase vrátíme!

Může se hodit

Doprava - na Martinik a Guadeloupe ideálně letem Air France s přestupem v Paříži. Z dalších společností sem z Francie létá Corsair, Air Caraibes nebo Xl Airways. Cena letenky podle sezony 12 – 20 000 Kč

Víza - nejsou potřeba, stačí platný pas, Martinik a Guadeloupe jsou součástí Evropské unie. Po připlutí do nového teritoria je třeba se přihlásit v nejbližším přístavu.

Měna a ceny - na Martiniku a na Guadeloupe se platí eurem, na Dominice a většině východních ostrovů Malých Antil platí Východokaribský dolar (XCD nebo také EC), jeden EC = asi 10 Kč. Ceny jsou podobné jako v západní Evropě, za 0,25 l lahve piva dáte 4-7 EC, litr rumu cca 40 EC, trs banánů 5 EC, 1 kokos 2 EC, skromný oběd v restauraci 25 EC, grilovaná langusta 100 – 120 EC.

Kdy jet - Karibik – Malé Antily můžete navštívit celoročně, teploty vzduchu i moře jsou vyrovnané, kolísají okolo 26-30 °C. Hlavní jachtařská sezona trvá od prosince do dubna, v prosinci a lednu více fouká, nejsušší měsíce jsou únor - duben. Hurikánová sezona trvá oficiálně od června do listopadu, nicméně v jižním Karibiku je pravděpodobnost výskytu hurikánu malá. Jachtařská předpověď počasí zde.

Jachting s dětmi
Pro plavbu s dětmi je třeba vzít v úvahu několik faktorů.
Vhodná loď by měla mít bezpečný kokpit, zábradlí s vypletenou sítí, děti vybavte plovacími vestami. Naplánovaná trasa by měla mít minimální počet delších přeplaveb a co nejvíce klidných a bezpečných kotvišť na mělké vodě.
Výhodou je, pokud děti dobře plavou a umí se potápět, vezměte jim šnorchlovací vybavení a lycrové oblečení proti UV záření.
Děti potřebují mít činnost. Určitě ocení zajímavý program na souši, zkuste geocashing na vodě, hledání pokladu, apod.
Vybavte se hrami do nepohody (karty, deskové hry, apod.)

Trasy plaveb
Každá plavba je jiná a kvůli počasí a dalším vlivům se úplně přesně nedá naplánovat.

Velmi populární je trasa z Martiniku na Grenadiny, která nabízí pestrou všehochuť – od korálových ostrůvků, bílých pláží až po džunglí pokryté hornaté ostrovy. Na tuto plavbu potřebujete ideálně dva týdny. Pokud máte týden navíc, můžete pokračovat dále na jih až na Grenadu nebo Trinidad.

Významnými centry jachtařů jsou dále Svatý Martin (St. Maarten), Antigua a Barbuda. Tyto oblasti nabízejí bezpočet možností na týdenní až dvoutýdenní plavby.

Pro plavbu s dětmi jsou vhodné Britské Panenské ostrovy s mnoha ostrůvky a krátkými přeplavbami.

Tipy na trasy plaveb v Karibiku najdete například zde.

Organizace a ceny plaveb - většina jachtařů se plaví na charterových lodích – je třeba najmout kapitána a rezervovat si loď. Ideální počet osob z hlediska pohodlí na lodi je 4-6, ekonomičtěji vycházejí početnější posádky, některé skupiny realizují plavby až s 12 pasažéry na palubě.

Cena týdenního pronájmu lodě bez kapitána se pohybuje okolo 80 000 - 200 000 Kč. Ceny závisí na sezoně, stáří, velikosti a typu lodi (katamarány jsou dražší, ale zato pohodlnější). Pronájem kajuty (cabin charter) vyjde cca na 24-40 000 Kč/os/14dní. Popisovaná plavba stojí od 30 000 Kč/os. s polopenzí – více info zde.

Mezi významné charterové společnosti v Karibiku patří například Dream Yacht Charter, na Martiniku operuje například Autremer. Plavby s českými kapitány v Karibiku i jinde zajišťuje například společnost Inspira.

, pro iDNES.cz