Na Znojemském hradě jsou vystavené repliky korunovačních klenotů.

Na Znojemském hradě jsou vystavené repliky korunovačních klenotů. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Karel IV. jede na Moravu: výstavy, korunovační klenoty a ohňostroje

Podobně jako v Čechách, i na Moravě letos města, hrady a zámky dobyl Karel IV. a 700. výročí jeho narození. S oslavencem a jeho lucemburskými příbuznými se setkáte v Brně, na hradě Veveří, ve Znojmě i v Předklášteří. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat, co stojí letos na jaře za vidění?

Začneme přímo v Brně na hradě Špilberku, který vzala útokem šestice lucemburských panovníků od Karla IV. přes Jošta až po Zikmunda – pardon, Zmikunda. Představují se tu atraktivní formou v podobě svérázných kreseb a gagů v zábavném komiksu s názvem Opráski sčeskí historje. Lucemburské opráski vás budou bavit až do 3. července.

Středověké laskominy pro jazyk i uši

Karla IV. a 700. výročí jeho narození si připomíná brněnský hrad Špilberk, hrad Veveří, Znojemský hrad i klášter Porta coeli v Předklášteří.

Mezitím ovšem Špilberk bude žít dál – třeba v sobotu 28. května se chystá Lucemburská májová noc. Co vás čeká? Romantická vzpomínka na dobu, kdy sem Karel IV. jezdil za první manželkou Blankou z Valois, trubadúrská poezie ve francouzském i českém znění, dobová hudba, kořeněné medové víno připravené dle dávných zvyků a ochutnávka středověkých jídel s komentáři. Pokud bude hezky, akce se odehraje na letní scéně, z níž si můžete vychutnat jeden z nejhezčích výhledů na město. Pokud hezky nebude, přístřeší před deštěm poskytne hranolová věž a královská kaple. Začíná se v 19 hodin, vstupenky stojí 50 Kč (jídlo se kupuje zvlášť) a kvůli omezené kapacitě si je zajistěte dostatečně dlouho dopředu v hlavní pokladně hradu.

Korunovační klenoty na Moravě

Na Karla IV. budou vzpomínat i na Znojemském hradě ve Znojmě; v květnu a v červnu tu uvidíte repliky korunovačních klenotů od šperkaře Jiřího Urbana, až do září si pak můžete projít výstavu Karel IV. a jihozápadní Morava.

V červnu Brno chystá další ročník mezinárodní soutěžní přehlídky ohňostrojů s hudbou Starobrno – Ignis Brunensis.

Další kopii svatováclavské koruny a společně s ní další královské klenoty uvidíte na výstavě Zlato císařů a králů, která koncem dubna začala na zámku ve Valticích. Poprvé v Česku je na jednom místě k vidění třicet originálů a vynikajících kopií korunovačních klenotů významných říší Evropy, Asie a Afriky. Exponáty do Valtic přicestovaly z Německa, z nejslavnější sbírky korunovačních klenotů, trvale umístěné v trezoru firmy Juweliere Abeler ve Wuppertalu. Kromě Svatováclavské koruny uvidíte například korunu Svaté říše římské, rakouskou císařskou korunu Rudolfa II., svatoštěpánskou korunu Uherského království a další. Výstava končí v říjnu.

Další lucemburské výstavy

Už v sobotu 21. května začíná v Podhoráckém muzeu v Předklášteří u Tišnovavýstava Lucemburkové a klášter Porta coeli, která představí atmosféru doby vlády slavné dynastie ve vztahu ke klášteru; skončit by měla až na podzim.

Letní výstava o Lucemburcích na hradě Veveří začne v sobotu 2. července.

Lucemburkové obsadili i další hrad poblíž Brna, Veveří u Brněnské přehrady. Víte, že jeho dnešní podobu výrazně ovlivnila přestavba, kterou inicioval bratr Karla IV. Jan Jindřich? V prostorách, které zde už v té době byly, se chystá letní výstava o Lucemburcích, především o těch, kteří vládli jako moravská markrabata. Slavnostní zahájení se chystá na sobotu 2. července.

Brno – město ohňostrojů

Karla IV. a 700. výročí jeho narození si připomíná brněnský hrad Špilberk, hrad Veveří, Znojemský hrad i klášter Porta coeli v Předklášteří.

Čas do té doby vám pomůže překlenout třeba mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů s hudbou Starobrno – Ignis Brunensis. Oficiální start se odehraje v sobotu 4. června na Brněnské přehradě, další soutěžní ohňostroje uvidíte ve středu 8. června a v sobotu 11. června. V závěru hlavní soutěže se na přehradě představí ve středu 15. června populární ohňostrůjci z Portugalska. Program devatenáctého ročníku uzavře ohňostrojný epilog nad hradem Špilberkem v sobotu 18. června, který bude stejně jako některé další akce festivalu zábavy pod hrady Špilberk a Veveří – Brno, město uprostřed Evropy – věnovaný letošnímu 700. výročí narození českého vladaře Karla IV.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz