Kapské město - násilí na každém rohu

Čtrnáctiletou dívku členové gangu brutálně znásilní, mnohokrát ji pobodají a nakonec jí podříznou hrdlo. Šéf jiného gangu je zase zastřelen před zrakem policie v soudní síni. Všude jsou k mání všechny možné druhy drog, od cracku a až po extázi. Takový je obrázek dnešního života v Kapském Městě, kde sídlí jihoafrický parlament a kde žije na 2,9 miliónu obyvatel. V tomto městě jde úplně všechno. Řádí zde 150 gangsterských skupin. Ovládají velké části východního předměstí Cape Flats kombinací vyvolávání ovzduší teroru, zastrašování a tzv. ochrany před jinými zločinci.

Obyvatelé této kdysi mírumilovné části Kapského Města si stěžují, že nyní žijí ve válečném pásmu, kde jsou zcela běžnou záležitostí noční přestřelky. "Cítíme se jako vězni ve vlastních domech," říká Gaynor Wasserová, obyvatelka Cape Flats, která
stojí v čele místní skupiny obyvatel usilujících o potírání zločinnosti. "Mnozí rodiče se bojí o své děti," dodává.

S vlnou brutálních zločinů se nyní potýká celá Jihoafrická republika, ale pouze v Cape Flats se násilnostmi zabývají celé organizované gangy. "Je to hrozné," říká Martin Cloete, příslušník jedné bezpečnostní služby z Hannover Park, kde zuří nelítostná válka gangů. "Nemůžu jet domů taxíkem, poněvadž se bojím. Vládne tady opravdové násilí." Jeho 12letá dcera byla nedávno svědkem přestřelky gangů před školou, do které chodí. Každou noc má z toho těžké sny; bojí se, že ji někdo zabije.

Gangy v Cape Flats řádily už za vlády bělošského apartheidu. Byla to oblast, kde žili lidé různých ras, kteří byli násilně vystěhováváni z pozemků kolem centra Kapského Města, rezervovaného pro bělochy. S koncem apartheidu v roce 1991 se situace ještě zhoršila. Když se v roce 1994 konaly v Jižní Africe první demokratické pluralitní volby a země se otevřela světu, prudce se rozšířil obchod s drogami, na kterém ohromně vydělávaly organizované gangy. Reforma násilnické politiky apartheidu, namířená proti černochům, usnadnila zločincům nákup zbraní, ale na druhé straně
ztížila možnosti zásahu policie proti nim.

Na boj proti zločinnosti v JAR chybějí nejen lidé, ale především peníze. Gangsteři jich však mají dost. Mohou si kupovat módní oblečení, šperky a drahá auta. Děti je mají za hrdiny a chtějí se k nim přidávat. To se jim také daří, poněvadž většinu gangů, které mají 50 až 60 mužů, tvoří mladí lidé, páchající drobné zločiny.
"Zločinnost se šíří a je zapotřebí proti ní bojovat na všech frontách. Je už natolik vysoká, že se vymyká kontrole. Tento fakt velice postihuje obyčejné občany, poněvadž mají strach," komentuje současnou situaci Wasserová.