KANADA přímo za humny

- Znáte Senotín, Kaproun, Dobrohoř, Pernárec, nebo Šibeník, Uhliště, Peršlág, Pekelec, či Návary, Hadí vrch a Artolec? Nikdy jste tam nebyli? Pak, bohužel, nevíte, co je Kanada. V zimě tam mrzne až praští. Když sněží, přijdou vhod více než lyže sněžnice. A když prší, proklínáte se, že jste nejeli radši na Šumavu. Nepoletíte tam letadlem, ani nepoplujete lodí. Z Prahy to trvá autem něco přes dvě hodiny.

V hlubokých lesích mírně zvlněné Novobystřické pahorkatiny nemáte šanci potkat losa ani medvěda, to je pravda. Zato pořádný dvanácterák či stádo divokých prasat už vystrašilo mezi Kunžakem a rakouskými hranicemi nejednoho trapera.
K nejbližší osadě to nejsou stovky mil, ale dá se tam v divočině zabloudit. Z pustiny nakonec vyjdete kousek od Jindřichova Hradce nebo na východě u Slavonic.
Miniaturní Česká Kanada tu velkou za mořem docela připomíná a proto také dostala od anonymních návštěvníků její jméno. Drsné podnebí, lesy, hodně vodních ploch, řídké osídlení, podobný reliéf panenské krajiny... A má ještě něco navíc. Romantická zákoutí hradních zřícenin, gotické a barokní kostely, zachovalá selská stavení, kamenné kříže v polích a zapadlé židovské hřbitůvky.
Tento překrásný, ale tvrdý kraj dodnes nebyl úplně objeven. Už pračlověk tu zanechal mnohem méně stop, než na většině míst Čech a Moravy. Obtížné životní podmínky způsobily, že zdejší krajina byla poměrně pozdě osídlena. V době rozmachu českých středověkých měst sem začátkem 16. století přišlo jen několik desítek přísně asketických paulánských mnichů, aby kolonizovali tuto nehostinnou zemi.

KLÁŠTER
Právě torzo jejich sídla je jednou z hlavních dominant České Kanady a řadí se k nejvýznamnějším barokním památkám jižních Čech. Na cestě od Nové Bystřice se z oparu rybníka vynoří osada Klášter. Mohutný kostel Nejsvětější trojice, dílo Domenica Orsiniho z konce 17. století, dýchá mystikou a dávnými dramaty. Největší pohroma stihla místo v roce 1533, kdy tlupa vypovězených sektářů klášter přepadla, zapálila a čtyřicet paulánů pobila.
Dnes nová žlutá fasáda ubrala místu na ponurosti. Čerstvě ronovovaný kostel, který čeká na vysvěcení a zatím není přístupný, se stal pověstný léčivým pramenem, prýštícím z krypty do níž se dobrodružně leze po kolenou se svíčkami. Zákristii krášlí unikátní dřevořezba Strom života. Za vidění stojí i cenný hlavní oltář.
Pauláni založili i blízký rybník Osika, jehož písečné pláže jsou dnes oblíbeným rekreačním místem. Málokdo už ví, že v roce 1945 tu byl po válce zajatecký tábor, v němž bylo shromážděno přes čtyřicet tisíc Němců.

LANDŠTEJN
Pět kilometrů od Kláštera dál na východ se v samém srdci České Kanady vypínají trosky hradu Landštejna, který za Přemysla Otakara I. začal strážit neklidnou hranici tří historických zemí - Čech, Moravy a Rakouska. V 15. století podlehl vojskům Jana Žižky a jeho sláva tragicky skončila v roce 1771, kdy hrad zapálil blesk, objekt zcela vyhořel, zůstal neobýván a proměnil se ve zříceninu.
Dnes je hradní areál jedním z nejstarších, nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných u nás. Renesanční branou se vchází na nádvoří, po schodech lze vystoupit až na vrchol vyšší Jižní věže, odkud se otvírá nádherný výhled do dalekého okolí a na vodní plochu nádrže Landštejn.

ZANIKLÉ OSADY
Česká Kanada působí tak "kanadsky" možná i proto, že je tak opuštěná. Je krajem zapomenutých, zaniklých vesnic jako Rajchéřov, Romava nebo Maříž, jejíž zámek dodnes figuruje v průvodcích, přestože jeho zřícené zdivo téměř zmizelo v bujném porostu.
K zániku odsouzenou vesničku mezi hraničními dráty po listopadu 1989 probudila k životu především nově vzniklá keramická dílna nesoucí jméno "Maříž". Pitoreskní osada přilákala brzy i další umělce, kteří si tu renovují staré domy a vnášejí do Maříže ducha, který tato obec nikdy dřív nepoznala. Návštěvníci dílny tu mají možnost vyzkoušet si za odborné asistence namalovat vlastní kus keramiky.
Až pojedete do České Kanady, určitě nezapomeňte kola. Peší tůry se vyplatí střídat s krásnými vyjíždkami.

CO JEŠTĚ VIDĚT:
Zpustlý zámek "Malá Hluboká" v Českém Rudolci
Malebná vesnička Terezín
Romantická zastávka úzkokolejky Kaproun s dřevěnou boudou a ohništěm přímo na nástupišti
Rajchéřov, rybník uprostřed lesů
Nová Bystřice se zámkem a zbytky opevnění
Vysoký Kámen (738m), nejvyšší bod s výhledem

KDE SE UBYTOVAT:
Lesní penzion Peršlág 0331-386505 (-8)
Penzion Nový Vojířov 0331-386167
Autokemp Osika 0331-386213

Kde se nalézá Kanada?

Hlavní dominanta kraje - barokní kostel Nejsvětější trojice v obci Klášter

Pohled na Českou Kanadu z hradu Landštejna

Klášter z druhé strany