Kámen z Měsíce, který přivezlo Apollo 11, výjimečně uvidíte na Petříně

  • 7
Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně vystavuje od úterý exkluzivní exponáty. V rámci nové expozice Návrat na Měsíc si tu můžete prohlédnout kámen, který z Měsíce dovezla před 40 lety posádka Apolla 11. Nechybí ani vzácné meteority a model otisku boty, jejž na povrchu Měsíce zanechal Neil Armstrong.

Ztracený a znovu nalezený unikát

Kámen z Měsíce, který přivezlo Apollo 11, věnoval tehdejšímu Československu prezident Richard Nixon. Součástí daru je také československá vlaječka, kterou kosmická loď dovezla na Měsíc a zpět. Unikátní exponát je chráněný bezpečnostním systémem.

Američané podobné vzorky měsíční horniny rozdali 135 zemím světa, které před čtyřiceti lety uznávali. Za tu dobu se ale drtivá většina vzorků ztratila a je známo umístění pouze 12 z nich.

Na nějakou dobu se podle ředitele Hvězdárny a planetária Praha Marcela Grüna ztratil i československý vzorek, počátkem 90. let se ale našel při úklidu spolu s archivními dokumenty týkajícími se vesmírného výzkumu. Majitelem vzorku je nyní Vojenský historický ústav. Podle vedoucího hvězdárny Jakuba Rozehnala ale Američané vzorek stále vedou jako ztracený.

Ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Marcel Grün uvedl 21. července ve Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně výstavu Návrat na Měsíc věnovanou 40. výročí letu kosmické lodi Apollo 11 na Měsíc.

Ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Marcel Grün uvedl 21. července ve Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně výstavu Návrat na Měsíc

Vzácné meteority

Vzácné jsou na výstavě také meteority, které z Měsíce do vesmíru vyrazil náraz asteroidu a ony pak dopadly na Zemi. Celkem se nalezlo 64 měsíčních meteoritů, uvedl astronom Jakub Haloda. Nejvzácnější jsou podle něj ale ty, které pocházejí z takzvaných měsíčních moří, což jsou i pouhým okem viditelné tmavé skvrny. Protože takových meteoritů se nalezlo pouze deset, jejich cena se pohybuje ve statisících korun za gram, uvedl.

Měsíční meteority a vzorek měsíční horniny dovezené vesmírnou lodí Apollo 11 tvoří podle Rozehnala jedinečný celek, který se vystavuje v České republice nyní poprvé. Výstava bude otevřena do 23. srpna.

Vhodným doplňkem expozice je pořad Měsíc - sen a skutečnost, který bude hvězdárna uvádět každý den od 16 hodin. Od 28. července do 6. srpna bude součástí programu také pozorování Měsíce hvězdářskými teleskopy. Více o Štefánikově hvězdárně, otevírací době a vstupném ZDE.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

,